top of page

Czym są 4 pułapki sukcesu i jak można się od nich uwolnić?

Z pewnością wielokrotnie w swojej karierze miałeś do czynienia z osobami, które osiągnęły sukces. Może być on na skalę Twojego przedsiębiorstwa lub zdecydowanie wykraczać poza jego granice. Niezależnie od tego, takie osoby są podziwiane, a wiele innych chciałoby być na ich miejscu. Jednak zanim zaczniesz sięgać po swoje sukcesy, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego, czym są 4 pułapki sukcesu oraz jak się od nich uwolnić. Dajemy Ci możliwość poprawienia swojego komfortu oraz zadowolenia z osiąganych celów.Pułapka perfekcjonizmu


Perfekcjonizm jest nam wpajany od dziecka. System oceniania w szkole opiera się na sprawdzeniu, jak doskonale została opanowana konkretna partia materiału. Wymaga się od najmłodszych, żeby byli najlepsi w klasie, drużynie czy wśród znajomych.


Dodatkowo systemy premiowe ustalane w miejscach pracy również nie sprzyjają wychodzeniu z perfekcjonizmu. Chcąc zdobyć większe pieniądze, starasz się o awans lub premię. Jesteś wówczas oceniany na podstawie wykonanych zadań, które powinny być możliwie najlepsze.


W ten sposób możesz wpaść w pułapkę perfekcjonizmu. Będąc już w niej nigdy nie poczujesz satysfakcji z wykonanego zadania. Zawsze można zrobić coś lepiej, szybciej, ciekawiej. Osoby zamknięte w tym myśleniu cały czas dążą do perfekcji, co przekłada się często do zawalania projektów. Dlaczego?


Chcąc osiągnąć idealny, perfekcyjny wynik, zwlekasz z pokazaniem rezultatów swojej pracy. Uznajesz, że nie są one wystarczająco dobre, żeby ktokolwiek się nimi zainteresował. W ten sposób możesz osiągnąć dokładnie odwrotny wynik do zamierzonego, czyli spotkać się z odrzuceniem projektu przez zwłokę.W jaki sposób wydostać się z pułapki perfekcjonizmu?


Czy jest możliwość wydostania się z pułapki perfekcjonizmu? Oczywiście. Co więcej, powinieneś wdrożyć pewne zachowania od razu w chwili, kiedy zauważysz u siebie pierwsze symptomy. Przedstawimy Ci przykładowe działania, które mogą Ci pomóc.


Określ swoją wartość i dokładnie się jej przyjrzyj. Zapamiętaj, że nie zależy ona od tego, jak idealne są projekty, które oddajesz. Przede wszystkim — Ty nie jesteś wynikiem żadnego projektu, a człowiekiem, który nie jest idealny. Pomyłki zdarzają się każdemu, nawet najlepszym.


Spróbuj podejmować niewielkie ryzyko. Oddaj projekt o czasie, nawet jeżeli nie uznajesz go za idealny. Przekonaj się, jakie jest zdanie innych osób na jego temat. Szybko zauważysz, że uznają Twoją pracę za bardzo dobrą, ponieważ zauważą jej rezultaty.


Warto znaleźć również te obszary, w których jesteś naprawdę dobry i je doskonalić. Jednak nie narzucaj sobie presji perfekcjonizmu. Postaraj się zwiększać swoje kompetencje w tym kierunku bez narzucania sobie sztywnych ram, w jaki sposób powinien on wyglądać. Jeżeli określisz właściwie swoje poczucie własnej wartości, szybko zauważysz znaczną poprawę.Pułapka porównywania


Pułapka porównywania jest często spotykana w zespołach, nawet niewielkich. Szczególnie, że przełożeni i osoby decyzyjne również sięgają po podobny sposób oceny pracowników.

Zawsze znajdzie się ktoś, kto mógł zrobić coś lepiej od Ciebie, szybciej lub jest bardziej zabawny. Nie oznacza to jednak, że musisz się z nim porównywać. Jednak bardzo łatwo wpaść w tę pułapkę, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.


Jej cechy charakterystyczne to ciągła potrzeba porównywania się do innych i bycia lepszym od nich. Skoro ktoś wykonał projekt szybciej, Ty również możesz to zrobić. Skoro inna osoba zajęła się organizacją urodzin, Ty przy okazji kolejnych wykażesz się większą kreatywnością. Podobne myślenie może wpędzić Cię w pracoholizm i zakłócić Twoje zdrowe relacje ze współpracownikami.Co może pomóc Ci wydostać się z pułapki porównywania?


Przede wszystkim skoncentruj się na własnej pracy, umiejętnościach i zadaniach. Nie zwracaj uwagi na podwórko innych osób. To do nich należy zadbanie o koszenie trawy u siebie, Ty nie musisz tego kontrolować i porównywać ze swoją sytuacją. Skupiając się na sobie nie tylko zyskasz większy spokój, ale również dodatkowy czas. W końcu przyglądanie się innym jest czasochłonne. Może nawet zauważysz, że wykonujesz swoje zadania lepiej i szybciej, ponieważ skupiasz się przede wszystkim na nich.


Dodatkowo szczerze wspieraj sukcesy innych i współpracuj z nimi. Dobrym pomysłem jest odnalezienie grupy mastermindowej, która wzajemnie wspiera się w projektach oraz dążeniu do określonych celów. W ten sposób nauczysz się zdrowej pracy z innymi i przekonasz się, że nie musisz być najlepszy we wszystkim. Zdarza się, że inni są lepsi od Ciebie w konkretnej dziedzinie. Jednak są również takie obszary, w których zdecydowanie Ty dominujesz.Syndrom oszusta


Syndrom oszusta to jedna z najczęściej spotykanych pułapek sukcesu. Szczególnie wśród osób, które są specjalistami w swojej dziedzinie. Dlaczego? Ciągła potrzeba doskonalenia się oraz nacisk społeczny na skromność powodują, że umniejszamy swoim osiągnięciom. W konsekwencji osoby, które rzeczywiście odniosły sukces mają poczucie, że na niego nie zasłużyły. Może to było szczęście, znajomości lub oszustwo?


Bardzo często dotyka to ekspertów, którzy przodują w swojej branży. Według badań wykres zależności pewności siebie od wiedzy nie jest liniowy i nie rośnie stale. Jest to nazywane efektem Krunera-Dunninga. Osoba, która posiada szeroką wiedzę na dany temat może mieć znacznie niższą samoocenę niż inna, która wie zaledwie niewielki ułamek.


Należysz do tej grupy osób? Umniejszasz swoim osiągnieciom, ponieważ uważasz to za szczęście? Podejrzewasz, że nie zasługujesz na tytuły, pensję oraz poważanie, jakie otrzymujesz? Prawdopodobnie utknąłeś w jednej z 4 pułapek sukcesu. Zdecydowanie jest to odpowiedni moment, żeby zmienić swoje nastawienie i przekonanie na temat własnej wartości.Jak walczyć z syndromem oszusta?


Musisz skupić się tutaj przede wszystkim na pracy nad swoim mindsetem. Zapamiętaj, że niska samoocena nie pomoże Twojej karierze, a wręcz może jej zaszkodzić. Podczas rozmów biznesowych, negocjacji czy spotkań rekrutacyjnych musisz pokazać się od jak najlepszej strony. Jeżeli masz pewność swoich sukcesów oraz wartości, z pewnością zostaniesz w taki właśnie sposób odebrany przez rozmówców. Pamiętaj, że jest to klucz do Twojego sukcesu.


Aby ułatwić sobie pracę z mindsetem, wypisz wszystkie swoje talenty, umiejętności i osiągnięcia. Skup się na tych, które przyczyniły się do Twojego sukcesu. Nie zapomnij o wytrwałości, ukończonych kursach oraz godzinach, które poświęciłeś na pracę nad dziedziną, w której jesteś ekspertem.


Sięgaj po listę za każdym razem, kiedy w Twoich myślach zacznie dominować syndrom oszusta. Pamiętaj, że może on obniżyć Twoją skuteczność. Osiągniesz i nauczysz się znacznie więcej, jeżeli skupisz się na swoich sukcesach i zapamiętasz, że są one wynikiem Twojej pracy, nie szczęścia.Pułapka ambicji


Ambicja, szczególnie ta zdrowa, umożliwia Ci ciągłe parcie naprzód. Dzięki niej osiągasz sukcesy i możesz sięgać po kolejne cele na Twojej drodze zawodowej. Jednak konieczne jest, żeby nie zatracić się w niej bez reszty.


Pułapka ambicji jest szczególnie męcząca. Powoduje, że żaden sukces nie będzie dla Ciebie wystarczająco duży. Niezależnie od zarobionych pieniędzy czy osiągniętych wyników. Osoby, które są ofiarami chorej ambicji nie znają odpoczynku. Gdy tylko osiągną jeden sukces, od razu zabierają się za realizację swoich kolejnych celów. W ten sposób chcą cały czas przeć do przodu w obawie, że nie osiągną tego, co sobie założyli.


Ludzie sukcesu osiągają go dzięki swoim ambicjom. Jednak należy cały czas uważać, żeby nie wpaść w ich pułapkę. W przeciwnym wypadku żaden osiągnięty cel nie będzie przynosił Ci satysfakcji, jakiej oczekujesz.


W jaki sposób możesz uwolnić się od pułapki ambicji?


Aby uwolnić się od pułapki sukcesu, warto skupić się na tym, co już osiągnąłeś. Zdefiniuj na nowo swoje określanie sukcesu i przekonaj się, czy uwzględniasz w nim szersze cele. Skup się na tym, żeby skutecznie oceniać swoje osiągnięcia i cieszyć się nimi. Po prostu pozwól sobie na celebrowanie sukcesów bez planowania kolejnych etapów swojej kariery.


Skup się również na swoich celach osobistych. Zadbaj o to, żeby równoważyły się one z zawodowymi i wspólnie się uzupełniały. Pamiętaj jednak, żeby nie powodowały one kolejnej presji doskonałości i perfekcjonizmu.


Przekonaj się, co możesz osiągnąć, gdy uwolnisz się od 4 pułapek sukcesu


4 pułapki sukcesu uniemożliwiają Ci pełne zadowolenie z wykonywanej pracy. Mogą nawet zepsuć Twoją radość z sukcesu, jaki osiągasz. Dlatego tak istotne jest, żeby z nimi walczyć i starać się ich pozbyć za każdym razem, kiedy zauważysz pierwsze symptomy. Co możesz dzięki temu osiągnąć?


Przede wszystkim większe zadowolenie z pracy i wyników, jakie w niej osiągasz. Możesz bez problemu celebrować sukcesy i cieszyć się nimi bez konieczności nakładania kolejnych ograniczeń.


Szybko zauważysz, że po wdrożeniu naszych sugestii Twoja praca wejdzie na zdecydowanie wyższy poziom. Nie tylko możesz doceniać sukcesy i własny wkład w ich osiągnięcie. Jest również prawdopodobne, że przekonasz się, że wykonujesz swoje zadania znacznie bardziej efektywnie. Śmiało, wykorzystaj nasze wskazówki i wydostań się z każdej z 4 pułapek sukcesu.

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page