top of page

Jakie języki obce warto mieć w CV?

Na skutek postępującej globalizacji rośnie liczba powiązań między firmami międzynarodowymi. Tym samym umiejętność porozumiewania się w kilku językach staje się koniecznością. Dawno minęły czasy, kiedy znajomość angielskiego wystarczała, żeby wyróżnić się na rynku pracy.


Rozmowa z kontrahentami w ich ojczystym języku stanowi podstawę nawiązywania długotrwałych relacji, dlatego firmy chętnie zatrudniają osoby znające dwa, a nawet trzy języki obce. Zanim rozpoczniesz naukę, warto zastanowić się, który z nich jest najbardziej pożądany w Twojej branży. Jakie języki warto mieć w CV, żeby zdobyć pracę? Zobacz naszą listę!


Najbardziej przyszłościowe języki obce


  1. Hiszpański


Liczący około 548.3 milionów użytkowników język hiszpański jest trzecim najczęściej używanym językiem świata. Nauka hiszpańskiego pozwala na podróżowanie po Hiszpanii, Ameryce Łacińskiej i Stanach Zjednoczonych. Wiele nowoczesnych firm prowadzi interesy w języku Cervantesa, uważając jego znajomość za niezbędną. Wynika to po części z faktu, że hiszpańskim posługuje się większość państw w Ameryce Środkowej i Południowej, które przeżywają prawdziwy boom gospodarczy. Warto zauważyć, że hiszpański przydaje się również w interesach z USA, gdzie Latynosi stanowią ponad 30% populacji.


Dlaczego warto uczyć się hiszpańskiego?


Hiszpański jest uważany za jeden z języków, których można nauczyć się stosunkowo łatwo i szybko. Ponadto, znajomość hiszpańskiego otwiera drzwi do świata języków romańskich, w tym francuskiego, włoskiego i portugalskiego. Co istotne, hiszpański jest przydatny w biznesie i podczas podróży po Europie oraz obu Amerykach.


  1. Chiński (mandaryński):


Język chiński zajmuje drugą pozycję w rankingu najczęściej używanych języków świata. Liczy 955 milionów rodzimych użytkowników oraz 200 milionów użytkowników nierodzimych. Chiny są jednym ze światowych liderów technologicznych i gospodarczych, a zacieśniające się relacje handlowe pomiędzy Polską a Chinami sprawiają, że popyt na osoby operujące chińskim zdecydowanie wzrasta. Znajomość mandaryńskiego zdecydowanie ułatwia podróżowanie po Azji i pozwala lepiej zrozumieć kulturę jednego z najstarszych państw świata.


Dlaczego warto uczyć się chińskiego?


Według niektórych prognoz do 2028 roku chińska gospodarka przegoni gospodarkę amerykańską. Język mandaryński przyda się każdemu działającemu w świecie finansów, handlu międzynarodowego, spedycji czy branży IT. Wbrew pozorom język chiński nie jest tak trudny i przerażający, jak go malują, dlatego warto poświęcić czas na naukę — wysiłek z pewnością się opłaci.


  1. Niemiecki


Językiem niemieckim posługuje się współcześnie około 134 mln użytkowników. Niemcy są naszym największym partnerem handlowym, więc nic dziwnego, że 75% firm, które inwestują nad Wisłą poszukuje kandydatów z dobrą znajomością niemieckiego. Niektóre organizacje zapewniają swoim pracownikom kursy językowe, aby uzupełnić niedobory kadrowe — z tego względu, jeżeli opanujesz niemiecki, Twoja sytuacja na rynku pracy będzie zdecydowanie lepsza.


Dlaczego warto uczyć się niemieckiego?


Niemcy to kraj uważany za jeden z najprężniej działających organizmów handlowych. Ich gospodarka cechuje się innowacyjnością, wysoką wydajnością i stabilnością. Wyróżniają się także ponad przeciętnym poziomem edukacji. Niezależnie od tego, czy poszukujesz pracy na stałe, czy ciągle studiujesz, znajomość niemieckiego szybko stanie się Twoim atutem.


  1. Francuski


Francja jako kraj postkolonialny może poszczycić się tym, że jej językiem posługują się mieszkańcy pięciu kontynentów (Afryka, obie Ameryki, Azja, Europa i Oceania). Ponadto francuski jest jednym z oficjalnych języków ONZ i Komitetu Olimpijskiego. Uważa się go za język dyplomacji i mediów międzynarodowych. Jego elegancja i piękno sprawiają, że jest również dość popularny pośród uczniów i studentów w różnym wieku. W zestawieniu światowej popularności zajmuje piąte miejsce — z ponad 274 milionami użytkowników.

Dlaczego warto uczyć się francuskiego?


Francuskie firmy wyrastają jak grzyby po deszczu, a ich filie działają na dużą skalę również w Polsce. Francja zajmuje trzecie miejsce w Europie w kategorii inwestycji zagranicznych — głównie w dziedzinie przemysłu samochodowego i lotniczego, technologii oraz wymiany towarów. Francuski przyda się w branży IT, księgowości, dyplomacji, dziennikarstwie, lotnictwie, a także branży HoReCa. Niewątpliwą zaletą tego języka jest jego brzmienie, ale opanowanie trudnej wymowy nie należy do łatwych zadań.


  1. Włoski


Włoski to język sztuki i kultury, który zagościł niemal na całym świecie. Włoscy imigranci osiedlili się w różnych częściach globu, dlatego ich język usłyszymy w ponad 34 krajach Włochy to nie tylko pizza i wino, ale przede wszystkim prężnie działająca gospodarka. Włosi są znani ze słabej znajomości języków obcych, dlatego firmy operujące na włoskim rynku poszukują pracowników, którzy ułatwią im komunikację z lokalnymi biznesmenami. Warto wspomnień, że włoski jest jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej.


Dlaczego warto uczyć się włoskiego?


Włoski to śpiewny, zmysłowy język, który uchodzi za jeden z najłatwiejszych do opanowania. Kandydaci ze znajomością włoskiego mogą liczyć na zatrudnienie w różnych branżach oraz atrakcyjne wynagrodzenie — aż 38 % pracodawców oferuje miejsca pracy dla osób posługujących się biegle językiem włoskim.


  1. Arabski


Znajomość arabskiego zdecydowanie wyróżni Twoje CV spośród innych. Mniej niż 1% studentów poświęca czas na naukę tego języka, dlatego stanowi wyjątkowo oryginalny dodatek. Tymczasem język arabski jest używany w ponad 20 krajach świata i uznaje się go, podobnie jak francuski, za oficjalny język dyplomacji. Na świecie po arabsku porozumiewa się około 274 miliony osób — niemal tyle samo ile po francusku! Nieustannie wzrasta zapotrzebowanie na pracowników posługujących się językiem arabskim zwłaszcza w sektorach gospodarki, nauki i technologii. Arabski jest głęboko związany z kulturą muzułmańską, dlatego jego znajomość daje doskonały wgląd w mentalność świata Islamu.


Dlaczego warto uczyć się arabskiego?


Osoby posługujące się arabskim mogą zrobić karierę w mediach, wojsku lub handlu — stanowiska, na których wymagany jest ten język, należą do najlepiej opłacanych. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz artykuł prasowy, negocjujesz międzynarodowe kontrakty, czy współpracujesz z partnerem z emiratów, znajomość języka arabskiego połączona ze zrozumieniem kultury Wschodu da Ci nieocenioną przewagę.


  1. Portugalski


Jest uznawany za urzędowy język w dziewięciu krajach, w tym w Portugalii i Brazylii. Szacuje się, że na świecie posługuje się nim około 215 milionów osób. Podejmując się nauki portugalskiego, warto pamiętać, że portugalski brazylijski różni się od portugalskiego europejskiego. Chociaż w pewnych aspektach języki te są do siebie podobne, istnieją znaczące różnice w wymowie, zasadach gramatycznych, a nawet znaczeniu i stosowaniu niektórych słów. Przed rozpoczęciem nauki zastano się, czy wolisz, żeby uczył Cię rodowity Portugalczyk, czy może Brazylijczyk.


Dlaczego warto uczyć się portugalskiego?


Znajomość portugalskiego staje się coraz bardziej istotna, głównie ze względu na wzrost znaczenia Brazylii w handlu międzynarodowym. Piąte co do wielkości państwo świata od lat zajmuje pozycję lidera w uprawie kawy, tytoniu, ryżu czy soi. Brazylia nieustannie się rozwija, zwiększając eksport towarów za granicę. Portugalski to język, którego zdecydowanie warto się uczyć — nie tylko dlatego, że odgrywa dużą rolę w świecie gospodarki. To piękny i melodyjny język, a ponadto stosunkowo łatwy do opanowania.


  1. Węgierski


Choć nie cieszy się dużą popularnością, język węgierski należy do najpotrzebniejszych na polskim rynku pracy. Znajomość angielskiego na Węgrzech utrzymuje się na średnim poziomie, dlatego kandydaci mówiący po węgiersku są chętnie zatrudniani w polskich firmach. Nasz kraj jest trzecim partnerem handlowym Węgier, a poziom wymiany towarów wynosi ponad 10 mld Euro.


Dlaczego warto uczyć się węgierskiego?


Węgierski jest używany przede wszystkim w przemyśle samochodowym i spożywczym, ale nie tylko. Z racji bliskiego sąsiedztwa, większość towarów z Europy Zachodniej jest transportowych do Polski przez teren Węgier, dlatego węgierski może okazać się interesujący również dla osób zajmujących się logistyką. Z uwagi na to, że niewiele osób zna dobrze język Madziarów, pracownicy posługujący się nim biegle mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie.


  1. Języki skandynawskie


Szwecja, Norwegia, Finlandia i Dania to kraje, które aż zachęcają do przeprowadzki. Wysokie zarobki, opieka społeczna, doskonały poziom edukacji i czystość przyrody sprawiają, że wielu Polaków chętnie przenosi się na drugi brzeg Bałtyku. Jeżeli myślisz o znalezieniu pracy w krajach skandynawskich, koniecznie zainwestuj w naukę danego języka. Duński, norweski i szwedzki są do siebie podobne, co zdecydowanie ułatwia Skandynawom wzajemną komunikację. Jeżeli opanujesz jeden język skandynawski, najprawdopodobniej będziesz mógł porozumieć się z mieszkańcami każdego z krajów nordyckich.


Dlaczego warto uczyć się języków skandynawskich?


Umiejętność posługiwania się norweskim, duńskim lub szwedzkim stanowi wyjątkowy atut w CV, głównie ze względu na działalność skandynawskich firm na terytorium Polski. Wiele organizacji międzynarodowych wymaga znajomości jednego z języków północnogermańskich na stanowiskach związanych z handlem lub biznesem. Kandydaci posługujący się językami nordyckimi mogą liczyć na jedne z najwyższych dodatków językowych do stałej pensji. To jednak niejedyny powód, dla którego warto uczyć się języków skandynawskich. Osoby, które znają język angielski, prędko zauważą podobieństwa pomiędzy mową skandynawską a anglosaską. Szczególnie nauka norweskiego może okazać się stosunkowo łatwa i przyjemna.Niezależnie od tego, jaki język wybierzesz, nauka na pewno będzie fascynującą przygodą! Jeśli chcesz osiągnąć wysoki poziom i uzyskać lepsze warunki zatrudnienia, nie wahaj się podjąć wyzwania! Pamiętaj, że umiejętności językowe to tylko jeden z elementów CV. Aby stworzyć kreatywne CV, które spodoba się rekruterom, skorzystaj z naszego poradnika.


Jeśli zastanawiasz się, jaki język będzie najlepiej pasował do Twojej ścieżki kariery — skontaktuj się z nami. Nasi doradcy pomogą Ci podjąć właściwą decyzję!


14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page