top of page

Jak napisać ciekawe CV? 6 sprawdzonych sposobów


Wraz z otwarciem rekrutacji niemal każdy dział HR otrzymuje setki, a nawet tysiące CV. Autorzy życiorysów, które zwrócą uwagę rekruterów, zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Nierzadko o tym, kto zostanie wybrany do kolejnego etapu, decyduje kilka sekund, podczas których osoba rekrutująca rzuca okiem na informacje zawarte w CV. Jeśli chcesz wyróżnić się z tłumu, powinieneś zadbać o to, żeby Twoje Résumé przykuwało uwagę i zachęcało odbiorcę do poznania Cię osobiście.Najważniejsze elementy życiorysu


1. Stosuj słowa kluczowe


Słowa kluczowe to niezwykle ważny element CV. Wynika to przede wszystkim z tego, że rekruterzy na całym świecie używają ich do selekcjonowania kandydatów. Przeglądając kolejne CV, rekruter sprawdza, czy pełniłeś już funkcję, o którą się ubiegasz, lub czy wykonywałeś już obowiązki wymagane na obsadzanym stanowisku. Duże firmy często korzystają z programów do filtrowania kandydatów, które bezlitośnie odsysają tych aplikujących, którzy w swoich CV nie zawarli odpowiedniej frazy.


TIP: Aby objąć szereg różnych nazw stanowisk (np. doradca finansowy, menedżer inwestycyjny itp.), wykorzystuj synonimy, używaj terminologii branżowej i upewnij się, że uwzględniasz kwalifikacje, które są istotne dla danego stanowiska.


Frazy kluczowe związane z daną branżą są ważne, ale nie powinieneś przesadzać z ich ilością. Używaj naturalnych słów i sformułowań takich jak "wysokie wyniki", "rozwój", "zarządzanie" czy "praca zespołowa". Jeśli Twoje CV przejdzie przez system filtrowania, ale dla czytelnika będzie oczywiste, że udało Ci się odnieść sukces dzięki ”upychaniu słów kluczowych”, prawdopodobnie szybko odrzuci Twoją aplikację.2. Stwórz chwytliwy nagłówek


Nagłówek życiorysu to znakomity sposób na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia, ponieważ to pierwsza rzecz, na którą zwraca uwagę osoba rekrutująca. Nagłówek nadaje ton reszcie życiorysu, dlatego warto zadbać o to, żeby był chwytliwy i wzbudzał zainteresowanie. Jak napisać dobry nagłówek CV?


Po pierwsze, nie powinien być dłuższy niż jedno zdanie. Niektórzy umieszczają również kilka zdań bezpośrednio pod nim, opisując najważniejsze umiejętności i doświadczenie, ale sam nagłówek powinien być jak najbardziej zwięzły. Pod tytułem możesz umieścić krótkie podsumowanie bądź motto życiorysu.


Po drugie, powinien odnosić się do Twoich sukcesów. Czy osiągnąłeś konkretne, wymierne wyniki lub brałeś udział w szczególnie dużym zwycięstwie, indywidualnie lub w zespole? Zastanów się, jaka informacja o Tobie, wyróżni Cię, jako obiecującego kandydata. Myślenie w kategoriach konkretów pomoże Ci uniknąć banałów i pozwoli ci pokazać, co faktycznie możesz wnieść do nowej firmy.


Po trzecie, odwołaj się do nazwy stanowiska, o które się ubiegasz. Wyżej wspominaliśmy już, jak ważne są słowa kluczowe. Umieszczając nazwę stanowiska w nagłówku, zwiększysz swoje szanse na zostanie zauważonym, a ponadto pokażesz, że nie wysyłasz CV będąc na fali składania masowych aplikacji przez popularny portal.3. Opowiedz historię


Twoje CV powinno przybliżyć czytelnikowi Twoje doświadczenia zawodowe, osiągnięcia, umiejętności i wiedzę. Powinno pokazywać, jak rozwinąłeś się na przestrzeni lat i co możesz wnieść do nowej firmy. CV musi być wystarczająco długie, żeby przedstawić rzetelny obraz kandyata, ale na tyle krótkie, aby można je było przejrzeć za jednym posiedzeniem. Kluczem jest czytelność i związek ze stanowiskiem.


TIP: Pamiętaj, żeby nie ograniczać się do wypisywania listy swoich cech i zalet. Stosuj konkretne przykłady!


Piszesz, że jesteś kreatywny? Opisz sytuację, w której wykazałeś się kreatywnością. Możesz skorzystać z metody "STAR", która wymaga określenia "sytuacji", "zadania", "działania" i "wyniku" świadczących o danych umiejętnościach lub cechach. Pomoże to w jasny i zwięzły sposób przedstawić swoje mocne strony w części CV poświęconej doświadczeniu zawodowemu.4. Podróżowałeś? Pochwal się tym!


Jeśli potrafisz wyjaśnić potencjalnemu pracodawcy korzyści płynące z Twojego doświadczenia w podróżowaniu, może to wyróżnić Twoje CV i zwiększyć Twoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Zastanów się, czego nauczyłeś się poprzez podróże i jak to się ma do wymagań pracodawcy wobec kandydata. Czy firma poszukuje pracownika, który ma doskonałe umiejętności w zakresie komunikacji, negocjacji lub zrozumienia międzykulturowego? Czy wymagana jest samowystarczalność i samodzielność w podejmowaniu decyzji? Jeżeli tak, to, o ile jesteś doświadczonym podróżnikiem, na pewno odbyłeś trening tych kompetencji.


Podsumowując: jeśli uważasz, że podróże pozwoliły Ci zdobyć umiejętności, które przydadzą Ci się na nowym stanowisku, nie wahaj się o tym wspomnieć. Natomiast jeżeli podróżowanie nie dało Ci niczego, co miałoby związek z przyszłą pracą, możesz umieścić je jako ciekawostkę w sekcji Hobby.5. Opowiedz o imprezach, które organizowałeś


Imprezy okolicznościowe to nieodłączny element życia zawodowego — niezależnie od tego, czy pracujesz w branży eventowej, czy nie. Niektóre zawody, np. kelner lub menadżer hotelu, wiążą się z częstszym występowaniem imprez, a inne mniej. Niemniej jednak nawet jeżeli w nowej pracy nie będziesz wyprawiać wesela, umiejętności organizacyjne związane z eventami mogą okazać się bardzo cenne. Umiejętności planowania, zarządzania czasem i budżetem są na tyle uniwersalne, że niemal na pewno przydadzą Ci się w każdej pracy.6. Pochwal się wiedzą na temat baz danych


Współcześnie zdecydowana większość firm korzysta z jakiejś bazy danych, niezależnie od oferowanych usług. Może to być baza danych klientów, towarów, zamówień, subskrybentów lub pracowników. Poruszanie się po zbiorach danych jest trochę, jak surfowanie na desce podczas sztormu stulecia, dlatego każdy pracownik posiadający tę umiejętność jest dla firmy na wagę złota. Równie istotna może okazać się wiedza z zakresu ochrony danych osobowych. Naruszenie przepisów RODO może narazić firmę na poważne konsekwencje, dlatego jeżeli przeszedłeś szkolenie w tym zakresie, koniecznie napisz o tym w swoim CV.


Zredagowanie idealnego CV wymaga pewnego nakładu pracy, ale jednocześnie pozwala na zaprezentowanie pracodawcy swoich osiągnięć i umiejętności. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci w pisaniu i życzymy powodzenia w poszukiwaniu pracy!


Jeżeli czujesz, że potrzebujesz dodatkowego wsparcia, skontaktuj się z nami, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy!17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page