top of page

Jak odnieść sukces na rozmowie rekrutacyjnej?


Staranny ubiór, pewny uścisk dłoni, uśmiech, kontakt wzrokowy z rozmówcą, spokojny i pewny siebie ton głosu…- to kilka podstawowych zasad, o których już pewnie wiesz. Ale czy przestrzeganie ich wystarczy, aby otrzymać pracę na wymarzonym stanowisku?

Niestety — mowa ciała to nie wszystko.

Poniżej zebraliśmy osiem elementów udanej rozmowy rekrutacyjnej. Gotowy, aby odnieść sukces? Przeczytaj nasze zestawienie i skontaktuj się z nami, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy.

 1. Jak odnieść sukces na rozmowie rekrutacyjnej?

 2. Zasady rozmowy rekrutacyjnej

  1. Mądre odpowiedzi.

  2. Co jest celem rozmowy kwalifikacyjnej?

  3. Postaw się w pozycji właściciela.

  4. Wejdź w buty menadżera.

  5. Myśl jak HR-owiec

  6. Zdobądź zaufanie

 3. Jak przygotować się do spotkania z przedstawicielem firmy?

  1. Dowiedz się jak najwięcej o firmie, w której chciałbyś pracować.

  2. Użyj sformułowania „Zrobiło na mnie wrażenie, że…”,

  3. Zrób research branży.

  4. Poznaj swoją wartość

  5. Zastosuj metodę STAR.

  6. Nie stresuj się.

  7. Zadbaj o swój wizerunek.

  8. Bądź kulturalny.

 4. Podsumowanie

Zasady rozmowy rekrutacyjnej


1. Mądre odpowiedzi. Ważne, aby Twoje odpowiedzi były zgodne z Twoimi przekonaniami i opierały się na Twoim doświadczeniu i umiejętnościach. W przeciwnym razie rekruter szybko zorientuje się, że to, co mówisz, nie ma pokrycia w rzeczywistości. W Internecie możesz znaleźć wiele szablonowych odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na rozmowach kwalifikacyjnych. O ile mogą być jakąś wskazówką, lepiej nie opieraj na nich swojej strategii. Istotniejsze, aby skupić się na poznaniu psychologii rozmowy kwalifikacyjnej, czyli zrozumieniu, dlaczego ktoś zadaje takie, a nie inne pytania. W końcu nie sposób przewidzieć wszystkich możliwych pytań. Kiedy zrozumiesz, do czego dąży rekruter, znacznie łatwiej będzie Ci spełnić jego oczekiwania.


2. Co jest celem rozmowy kwalifikacyjnej?

Pierwsza nasuwająca się odpowiedź jest oczywiście taka, że rozmowa kwalifikacyjna służy przyjęciu najlepszego kandydata na dane stanowisko. Dlatego też, co zrozumiałe, większość osób ubiegających się o pracę stara się zaprezentować swoje umiejętności z jak najlepszej strony. A przecież nie rzadko zdarza się, że ostatecznie pracę dostaje kandydat z niższymi kwalifikacjami, który umiejętnie poprowadził rozmowę z pracodawcą.

Zasadniczymi celem spotkania kwalifikacyjnego jest zatrudnienie osoby, która rozwiąże konkretny problem i nie przysporzy dodatkowej pracy innym. Dla właściciela firmy bardzo ważne jest to, czy dany kandydat (niezależnie od stanowiska) przyczyni się do zwiększenia zysku firmy, jak również realizacji założonej misji.3. Postaw się w pozycji właściciela.

Właściciel patrzy na kandydata w kontekście firmy jako całości. Każdy świadomy przedsiębiorca wie, jak bardzo ważni są klienci, wie również, jak duży wpływ na zadowolenie klientów ma praca każdego z pracowników. Jeśli jako kandydat na dane stanowisko będziesz zdawał sobie z tego sprawę, to na rozmowie z właścicielem wypadniesz bardzo dobrze. Dla właściciela liczy się to, czy kandydat ma świadomość skąd firma, która go zatrudnia, czerpie fundusze na wypłacenie mu pensji. Jeśli np. spawacz wykona swoją pracę perfekcyjnie, czym sprawi, że produkt wysłany do klienta spełni jego wymagania, zadowolony klient wróci i poleci daną firmę innym. Dzięki temu firma zarobi i będzie ją stać na pensje, podwyżki czy premie dla swoich pracowników.

Co więcej, jeśli na dowolnym etapie produkcji pracownik zauważy, iż element, który otrzymał do dalszej obróbki, wyszedł z poprzedniego etapu wadliwy i zatrzyma jego produkcję, to może w ten sposób uchronić firmę przed kosztownymi reklamacjami i utratą dobrej opinii.

Wyobraź sobie, że szukasz osoby do położenia płytek w łazience. Musisz zapłacić za tę usługę i chciałbyś, aby była ona wykonana perfekcyjnie za najniższą możliwą stawkę. Mimo to często nie wybierasz najtańszej oferty. Dlaczego? Ponieważ droższy wykonawca przekonał Cię czymś do siebie. Na rozmowie kwalifikacyjnej z właścicielem firmy, to Ty jesteś wykonawcą, a Twój rozmówca klientem, który będzie płacił Ci za świadczone usługi.

Podsumowując: wyróżnisz się wśród innych kandydatów, jeżeli pokażesz przedsiębiorcy, że Twoja praca przyczyni się do zwiększenia wydajności jego firmy, albo podniesienia jakości jej produktów.


4. Wejdź w buty menadżera.

Twój przyszły bezpośredni przełożony szuka osoby, która pomoże mu w rozwiązaniu problemów w obszarze, którym on bezpośrednio zarządza. Jego perspektywa jest węższa niż perspektywa właściciela, uzależniona od konkretnych spraw i problemów, które dotyczą go na co dzień. Osoba na stanowisku menadżera będzie oceniała Twoją komunikatywność, samodzielność, kreatywność oraz umiejętność rozwiązywania problemów.

Menadżer potrzebuje podwładnego, który pomoże całemu teamowi w realizacji zadań na czas, a co niejednokrotnie jest z tym związane – otrzymaniu na przykład premii okresowej. Dla przyszłego przełożonego ważne będzie również czy Ty jako jego podwładny będziesz w stanie wyręczyć go w niektórych zadaniach, czy też może przysporzysz mu więcej pracy np. ciągłymi pytaniami.

Zapamiętaj: samodzielność to wysoko ceniona zaleta.

Oto przykład odpowiedzi na pytanie, która pokazuje, jak kandydat może pomóc menadżerowi:

W naszym teamie mieliśmy osobę, która nie mogła wykonać swojej części zadania ze względu na wystąpienie poważnych problemów zdrowotnych. Menadżer miał dużo na głowie, dlatego nie był w stanie zająć się rekrutacją i szkoleniem nowego pracownika. Groziło to opóźnieniem całego projektu, dlatego zaproponowałem, że wyjątkowo mogę przejąć obowiązki niedysponowanego członka zespołu. Sam zdążyłem już skończyć moją część, dlatego mogłem sobie na to pozwolić. Dzięki temu cały nasz zespół zdążył z zadaniem na czas”.

Różnica pomiędzy właścicielem a rekrutującym nas pracownikiem danej firmy jest istotna również w przypadku negocjacji przyszłych zarobków. Otóż rekrutujący nas pracownik nie wypłaca nam pensji z własnej kieszeni — przeważnie ma on sztywne widełki i relatywnie jest mu łatwo podjąć decyzję o wysokości naszego wynagrodzenia. Natomiast właściciel będzie płacił nam pensję z własnych pieniędzy. To my musimy pokazać przyszłemu pracodawcy, dlaczego jesteśmy warci więcej, niż minimalna krajowa.


5. Myśl jak HR-owiec

Duże firmy mają oddzielny dział rekrutacji nazwany Human Resources, poświęcony zarządzaniu zasobami ludzkimi. Jeżeli ubiegasz się o pracę w korporacji, prawdopodobnie będziesz musiał przejść przez kilka etapów rekrutacji — najpierw odbędziesz rozmowę z pracownikiem działu HR, a dopiero później, jeżeli dostaniesz się do kolejnej fazy, spotkasz się z bezpośrednim przełożonym.

Co musisz wiedzieć o dziale HR?

Dział HR ma trzy główne zadania:


1. Znalezienie obiektywnie najlepszego kandydata. Stosując takie rozwiązanie, firma niweluje ryzyko odrzucenie dobrych i wartościowych osób tylko ze względu na to, że nie zyskają sympatii przełożonego lub będą miały wyższe kwalifikacje niż on.


2. Odciążenie przełożonych poszczególnych działów.

HR przejmuje obowiązek poszukiwania i rekrutacji nowych pracowników. Dzięki temu, zamiast przeglądać dziesiątki CV, poszczególni kierownicy działów mogą skupić się na tym, co przynosi firmie zysk, a w procesie rekrutacji pojawić się na samym końcu.


3. Stworzenie bazy danych kandydatów.

To niedoceniana funkcja, która w nagłej sytuacji może zaowocować bardzo szybkim znalezieniem pracownika na kluczowe stanowisko. Dział HR gromadzi różne dane i może się zdarzyć, że ze względu na Twoje kompetencje zaproponuje Ci pracę w innym dziale, niż ten, do którego aplikujesz, na stanowisku bardziej dopasowanym do Twoich umiejętności. Jeśli spotykasz się z przedstawicielem działu HR, najlepiej będzie skupić się na przedstawieniu swojego doświadczenia. Szablonowe odpowiedzi nie będą tak bardzo razić (oczywiście jeśli są zgodne z prawdą), ponieważ dział ten nie podchodzi do kandydatów w sposób osobisty. Podczas takiej rozmowy powinieneś szczegółowo opisać swoje kompetencje zawodowe oraz wszelkiego rodzaju dodatkowe umiejętności, najlepiej poparte odpowiednimi dyplomami i certyfikatami.


6. Zdobądź zaufanie

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej bardzo ważne jest zdobycie sympatii i zaufania, ponieważ jeżeli otrzymasz pracę, to będziesz ze swoim przełożonym pracował na co dzień i wasza bezpośrednia relacja jest ważna i dla Ciebie i dla niego. Wyobraź sobie, że masz do wyboru dwa sklepy, w jednym obsługuje Cię uśmiechnięta i sympatyczna Pani, a w innym kobieta, która jest nieuprzejma i burkliwa. Do którego sklepu pójdziesz chętniej? Relacje pomiędzy pracownikami są kluczowe, a wrażenie, jakie ktoś na nas wywiera, wpływa na rozwój tych relacji. Jeżeli ktoś przyjmuje podwładnego, to będzie z nim pracował kilka lat, więc indywidualne odczucia są bardzo ważne.

Wniosek: Jeśli już na rozmowie kwalifikacyjnej zaczniesz nie zgadzać się z rozmówcą, negować jego słowa (nawet jeżeli będziesz miał rację) to możesz szybko zniechęcić go do siebie.

Jak przygotować się do spotkania z przedstawicielem firmy?

1. Dowiedz się jak najwięcej o firmie, w której chciałbyś pracować.


Wiele osób poszukujących pracy wysyła dużą ilość CV, a tym samym uczestniczy w wielu rozmowach kwalifikacyjnych. Często spotkania te umawiane są z dnia na dzień i wielu kandydatów nie ma dostatecznej wiedzy na temat danej firmy.

To duży błąd.

Jeśli odrobiłeś swoją pracę domową z historii firmy, możesz pokazać, że zależy Ci na tej pracy i że nie przyszedłeś na tę rozmowę przypadkowo. A co najważniejsze, Twoja wiedza o firmie świadczy także o tym, że jesteś w stanie dać coś od siebie, masz motywację i nawet jeśli nie będziesz czegoś wiedział, to jesteś gotów w krótkim czasie taką wiedzę zdobyć.

2. Użyj sformułowania „Zrobiło na mnie wrażenie, że…”, Doceń to, że dana firma wygrała jakiś konkurs, że wprowadziła nowy produkt na rynek

lub nowy system zarządzania, że dobrze daje sobie radę na tle konkurencji. Wykaż się wiedzą o produktach tej firmy, jeżeli są to szkolenia, dowiedz się jakiego rodzaju. Jeśli powiesz na rozmowie: „Słyszałem dużo dobrego o waszej firmie” to bądź przygotowany na to, że rekruter poprosi Cię o rozwinięcie tego tematu. Musisz umieć odpowiedzieć, gdzie słyszałeś pozytywne opinie, od kogo i dlaczego postanowiłeś dać im wiarę.

3. Zrób research branży.


Znajdź aktualne informacje dotyczące sektora, w którym działa dana firma. Przygotuj sobie ciekawą informację na temat jakiejś nowinki technologicznej, dowiedz się, jakie było ostatnie ważne wydarzenie w branży np. konferencja lub targi. To pozwoli Ci przedstawić się jako osobę zaangażowaną i zainteresowaną wszystkim tym, co związanie jest z Twoją przyszłą pracą.

4. Poznaj swoją wartość Za nim przekonasz do siebie rekrutera, powinieneś sam sobie udowodnić, że nadajesz się na stanowisko, o które się ubiegasz. Zastanów się, jakie cechy Twojego charakteru mogą być postrzegane jako wartościowe w nowym miejscu pracy. Przygotuj sobie listę argumentów przemawiającym za tym, że powinieneś zostać zatrudniony. Kiedy sam będziesz wierzył w swoje możliwości, dużo łatwiej będzie Ci przekonać do siebie innych.5. Zastosuj metodę STAR.

Przypomnij sobie listę konkretnych zadań, czy też sytuacji, które potwierdzą Twoje kompetencje, a z którymi bardzo dobrze sobie poradziłeś. Przećwiczyć opisywanie ich, aby nie dać się zaskoczyć pytaniom rekrutera i udowodnić, że to, co napisałeś w CV, to nie czcze przechwałki.


6. Nie stresuj się.

Każdy, kto ubiega się o stanowisko, na którym naprawdę mu zależy, będzie odczuwał pewien poziom zdenerwowania. Weź pod uwagę, że osoba rekrutująca ma olbrzymie doświadczenie w przeprowadzaniu rozmów kwalifikacyjnych. Doskonale rozumie sytuację kandydata, dlatego na pewno nie będzie chciała Cię pognębić. Jeżeli bardzo się denerwujesz, możesz umówić się na rozmowę treningową np. w naszej firmie. Pomożemy Ci przygotować się na rozmaite okoliczności i trudne pytania. Mając kilka zaproszeń, możesz ułożyć swoje spotkania w kolejności od pracy, na której najmniej Ci zależy do pracy, która podoba Ci się najbardziej. Pozwoli Ci to zdobyć doświadczenie w odbywaniu rozmów kwalifikacyjnych, dlatego istnieje duża szansa, że ta ostatnia wypadnie najlepiej.

7. Zadbaj o swój wizerunek.

Czy wiesz, że 70% rekruterów sprawdza media społecznościowe kandydatów? Zadbaj o to, aby Twój wizerunek był spójny z treściami, które znajdują się na Twoim Facebooku oraz na innych portalach, z których korzystasz. Jeśli chcesz uchodzić za osobę kulturalną, pracowitą i zmotywowaną do pracy, lepiej usuń niewygodne memy, kontrowersyjne żarty i upewnij się, że nigdzie nie krążą żadne kompromitujące Cię zdjęcia lub wpisy.

8. Bądź kulturalny.

Przed samą rozmową wyłącz telefon, aby nic nie mogło Ci przeszkodzić. Bądź punktualny — przyjdź maksymalnie 10 minut wcześniej i pod żadnym pozorem się nie spóźniaj. Jeżeli już zdarzy Ci się przyjść po czasie, postaraj się przeprosić i wyjaśnić przyczynę swojego zachowania. Następnie przekieruj uwagę rekrutera na pozytywny aspekt tej sytuacji, czyli to, że mimo wszystko udało Ci się dotrzeć na spotkanie.Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, Pamiętaj, aby dostosować je do swojego doświadczenia, pracy i firmy, która zaprosiła Cię na rozmowę. Przed samym spotkaniem postaraj się zrelaksować i skoncentrować się na zadaniu, które Cię czeka. Najlepszym sposobem na odniesienie sukcesu jest trening, dlatego zadbaj o odpowiednie przygotowanie, np. konsultując się z profesjonalnym doradcą kariery i poszerzając swoją wiedzę na temat rekrutacji. Im bardziej się przygotujesz, tym większe prawdopodobieństwo, że uda Ci się pokonać innych kandydatów i dostać ofertę zatrudnienia.

Chcesz zdobyć wymarzoną pracę? Nasz zespół pomoże Ci przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i zdobyć wymarzoną posadę. Napisz do nas już dziś!

Zobacz również:

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page