top of page

Jak odpowiadać na pytania na rozmowie o pracę?

Spocone dłonie, bijące serce i spojrzenie rekrutera, które przewierca Cię na wylot… Rozmowa o pracę może przywodzić na myśl przesłuchanie. Co gorsza, w przeciwieństwie do sali sądowej, tutaj milczenie może zostać wykorzystane przeciwko Tobie. Nie miej złudzeń. Każdy kandydat ubiegający się o stanowisko w danej firmie zostaje dokładnie prześwietlony.

Za nim zostaniesz dopuszczony do grona pracowników, musisz przygotować się na to, że pracodawca będzie chciał poznać wiele informacji na Twój temat, nawet takich, które uznajesz za bardzo osobiste. Jak odpowiadać na pytania na rozmowie o pracę i zachować zimną krew? W tym artykule znajdziesz 8 najpopularniejszych pytań na rozmowie rekrutacyjnej oraz przykładowe odpowiedzi, które pomogą Ci wyjść z niej z uśmiechem na twarzy.


 1. Jak odpowiadać na pytania na rozmowie o pracę?

 2. Najpopularniejsze pytania na rozmowie rekrutacyjnej

  1. Co motywuje Pana/Panią do pracy?

  2. Co może nam Pan/Pani o sobie opowiedzieć?

  3. TIP: Mówiąc o sobie, używaj słów kluczy

  4. Dlaczego chce Pan/Pani zmienić pracę i u nas pracować?

  5. Proszę opisać swoje mocne i słabe strony.

  6. Ile chciałaby Pan/Pani zarabiać?

  7. Czy ma Pan/Pani jakieś pytania?

  8. Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

 3. Rozmowa rekrutacyjna — ostatnie wskazówki

  1. O czym warto pamiętać na rozmowie o pracę?

Najpopularniejsze pytania na rozmowie rekrutacyjnej

1. Co motywuje Pana/Panią do pracy?

To jedno z najważniejszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej. Dla każdego rekrutera motywacja do pracy przyszłego pracownika jest jednym z najważniejszych czynników. Jeśli odpowiesz (co niejednokrotnie może być prawdą), że główną motywacją dla Ciebie są pieniądze, to u Twojego rozmówcy może zapalić się czerwona lampka. Kandydat skupiony na zysku bez wahania opuści dotychczasowego pracodawcę, jeśli dostanie ofertę z wyższym wynagrodzeniem.

Oczywiście kwestia finansowa jest niezwykle ważna, ale lepiej nie zaczynać rozmowy o pracę pytaniem o wysokość pensji. Za nim do tego przejdziesz, skoncentruj się na przekonaniu do siebie osoby rekrutującej i zaprezentowaniu swoich umiejętności. Jeżeli firma zdecyduje się zatrudnić właśnie Ciebie, będziesz mógł spokojnie przejść do negocjowania wynagrodzenia, nie bojąc się, że wpłynie to na Twoje szanse zdobycia pracy.

Co odpowiedzieć?

Jeżeli rozmowę prowadzi właściciel, możesz powiedzieć, że motywuje cię satysfakcja z dobrze wykonanego zadania, które przekłada się na zadowolenie klienta/zawarcie kolejnego kontraktu itp.

W rozmowie z przyszłym przełożonym możesz wspomnieć o pracy przy projektach, dzięki którym możesz się rozwijać i przyczyniać się do przyznania premii całemu teamowi. Na spotkaniu z przedstawicielem działu HR możesz podkreślić, że motywuje Cię dobra atmosfera w pracy, możliwość wykorzystania dotychczasowego doświadczenia, jak również możliwość rozwoju.

To tylko przykładowe możliwości — pamiętaj, aby na ich podstawie przygotować odpowiedzi, które będą zgodne z Twoimi przekonaniami.


2. Co może nam Pan/Pani o sobie opowiedzieć? Osoba, która zadaje Ci to pytanie, nie musi wiedzieć o Tobie wszystkiego. Rekruter chce uzyskać informacje, które pozwolą mu stwierdzić, czy jesteś właściwą osobą na dane stanowisko. Spróbuj krótko opisać swoją historię zawodową. Przypomnij sobie swoje najwcześniejsze doświadczenie i zwięźle przedstaw swoje osiągnięcia, akcentując najważniejsze wydarzenia. TIP: Mówiąc o sobie, używaj słów kluczy

Pierwsze takie słowo to odpowiedzialność. Każdy pracodawca oczekuje, że pracownik weźmie odpowiedzialność za zadania, które zostaną mu przekazane do realizacji. Pracodawcy nie lubią sytuacji, w których pracownicy unikają odpowiedzialności lub też przenoszą odpowiedzialność na innych. Postaraj się wpleść słowo odpowiedzialność do swojej opowieści, mówiąc np.:„W poprzedniej firmie byłem odpowiedzialny za…”. Świadczy to o tym, że traktujesz swoją pracę i swoje zadania poważnie.

Drugie ważne słowo, które powinno się pojawić na rozmowie to współpraca. Słowo to wyraża nie tylko umiejętność pracy z innymi ludźmi, ale wiąże się bezpośrednio z osiąganiem określonych celów. Przypomnij sobie sytuacje, w których dzięki pracy w zespole udało Ci się zakończyć jakiś projekt albo odnieść jakiś sukces. Powiedz np.: „Współpracowałem z … (kim?) i dzięki tej współpracy osiągnąłem... (Co osiągnąłeś?)”.

Kolejnym ważnym słowem jest inicjatywa. Inicjatywa oznacza, że jesteś w stanie wykonać pewne zadania, nawet wówczas, gdy nikt Ci ich nie zlecił i nikt nie kazał Ci ich wykonać. Zastanów się, kiedy w przeszłości wykazałeś się inicjatywą i opisz tę sytuację. Zwrotem, którego możesz użyć jest “postanowiłem/am wyjść z inicjatywą, aby...”.

Ostatnie słowo klucz to rozwiązanie. Rozwiązywanie problemów to bardzo wysoko ceniona umiejętność. Każdy menadżer chce mieć współpracownika, który pomoże mu poradzić sobie z nadmiarem obowiązków i zachowa zimną krew w trudnych sytuacjach. Natomiast właściciel firmy szuka osoby, która swoją pracą ułatwi firmie sprostanie rozmaitym wyzwaniom. Niezależnie od tego, kto prowadzi Twoją rozmowę, warto wpleść w swoją wypowiedź zdanie takie jak: „Kiedy pojawił się problem, rozwiązałem go poprzez… (co?)”.

Pamiętaj, aby każdy wątek, o którym będziesz opowiadał, zakończyć krótkim podsumowaniem, czyli przedstawieniem rezultatu. Możesz powiedzieć: „Pracowałem nad projektem X przez okres trzech miesięcy. Rezultatem mojej pracy była konferencja, na której firma zyskała trzech nowych, dużych klientów” lub „projekt zdobył tytuł najlepszej kampanii marketingowej roku”.


3. Dlaczego chce Pan/Pani zmienić pracę i u nas pracować? Odpowiadając na to pytanie, pamiętaj, aby nie mówić źle o swojej poprzedniej firmie i przełożonych Dlaczego? Rozmówca, który ma zostać Twoim kolejnym pracodawcą, może odebrać Cię jako osobę konfliktową, dwulicową i nieszczerą. Co gorsze, prawdopodobnie zacznie podejrzewać, że pracując w jego przedsiębiorstwie, zaczniesz opowiadać negatywne rzeczy na temat jego firmy. Lepiej powiedzieć po prostu: „Po tylu latach potrzebowałem zmiany”.

Wiele osób zmienia pracę ze względów finansowych, ale samo „Zmieniłem pracę, bo chciałbym więcej zarabiać” może nie wystarczyć, ponieważ będzie świadczyło o tym, że Twoją jedyną motywacją jest wynagrodzenie. Wyżej wyjaśniliśmy już, dlaczego nie jest to zadowalająca odpowiedź — przynajmniej z punktu widzenia rekrutera. Znacznie lepiej powołać się na inne przyczyny – niefinansowe, a pensję negocjować, kiedy przyjdzie na to odpowiedni moment. Oto przykład ogólnie poprawnej odpowiedzi: „Państwa firma jest innowacyjna, a ja chciałbym się rozwijać w kierunku…i myślę, że praca na tym stanowisku pozwoli mi…”. Podkreśl i rozwiń szczególnie te umiejętności, które są niezbędne w wykonywaniu Twojej nowej pracy.


4. Proszę opisać swoje mocne i słabe strony.

Rekruterzy zadają to pytanie, aby sprawdzić, jaki jest poziom Twojej samoświadomości i czy jesteś prawdomówny. Równie istotne jest faktyczne poznanie Twoich kompetencji, zalet i wad. Mówiąc o atutach, pamiętaj, aby nie popadać w samozachwyt i nie koloryzować. Warto powoływać się na przykłady konkretnych zachowań z własnego życia, które dowodzą, że faktycznie masz takie cechy lub umiejętności. Równie ważne jest, aby nauczyć się opowiadać o własnych słabościach. Szczegółowy poradnik na ten temat znajdziesz tutaj. Jedną z omawianych tam strategii jest opisywanie niedoskonałości w taki sposób, aby w pewnych okolicznościach mogły stanowić zaletę. Możesz powiedzieć: „Moją wadą jest to, że przywiązuję zbyt dużą wagę do detali” lub „Kiedy mam jakiś problem trudno mi prosić o pomoc innych i próbuję go rozwiązać samodzielnie” albo „Nie potrafię powiedzieć nie, kiedy ktoś prosi mnie o pomoc” lub „Nie mam doświadczenia w byciu liderem, ale obserwuję ludzi, którzy pracują na takich stanowiskach i dużo się od nich uczę”. Możesz także powiedzieć: „W pracy czasami jestem postrzegany jako osoba mało towarzyska, ponieważ realizując jakiś projekt, jestem tak na nim skupiony, że mało czasu poświęcam na kontakty z innymi”

5. Ile chciałaby Pan/Pani zarabiać?

Podniesienie kwestii finansowej przez rekrutera nierzadko wywołuje dyskomfort u kandydatów. Zupełnie niepotrzebnie. Wystarczy zachować rzeczowość i opierać się na faktach.

Oto przykładowa odpowiedź:

Przed tą rozmową kwalifikacyjną sprawdziłem przeciętne wynagrodzenie na tym stanowisku, które wynosi pomiędzy 5000 zł a 8000 zł. Mam poczucie, że moja praca jest warta 8000 zł, jednak wiem, że jestem nowym pracownikiem i potrzebuję czasu, aby udowodnić Państwu swoją wartość. Z tego powodu w pierwszym okresie, zadowalające będzie dla mnie wynagrodzenie w wysokości 6500 zł”.

Za nim rozpoczniesz negocjacje, przygotuj argumenty przemawiające za tym, dlaczego Twoja praca jest tyle warta. Jeśli wiesz, że jesteś w stanie wykazać się nieprzeciętnymi efektami już w pierwszym miesiącu pracy, możesz zaproponować, iż przez pierwszy miesiąc będziesz pracował za najniższą stawkę, ale jeśli się sprawdzisz, oczekujesz znaczącej podwyżki (np. do kwoty najwyższego możliwego wynagrodzenia) w kolejnym miesiącu. Taka odpowiedź może wywoływać zaskoczenie u rozmówcy, a nawet zaowocować wysokim wynagrodzeniem już w okresie próbnym. Będąc tak pewnym siebie, pokazujesz rekruterowi, że jesteś pewien swoich umiejętności i nie koloryzujesz.


6. Czy ma Pan/Pani jakieś pytania? Nie masz żadnych pytań? Błąd. Skoro rekruter daje Ci szansę na poszerzenie wiedzy na temat firmy i stanowiska, grzechem byłoby z niej nie skorzystać. To okazja, aby pokazać, że jesteś bystrym i odważnym pracownikiem, który jest gotowy zaangażować się w działalność firmy. Na przykład pytając: „Na czym powinienem się skupić, przez pierwsze 30 dni pracy w Państwa firmie?”, albo „Jaki będzie moje pierwsze zadanie lub projekt?”, stwarzasz iluzję, że już zostałeś zatrudniony. Magiczna funkcja języka sprawia, że z jego pomocą możemy kształtować rzeczywistość. Jeżeli podjedziesz w ten sposób swojego rozmówcę, wysoce prawdopodobne, że „kupi” Twoją historię i postanowi naprawdę dać Ci szansę.


7. Gdzie widzisz siebie za 5 lat? Kiedy rekruter pyta "Gdzie widzisz siebie za 5 lat?”, tak naprawdę ma na myśli "Jakie są twoje cele zawodowe w ramach tego stanowiska?". Firma chce wiedzieć, że dane stanowisko będzie Cię satysfakcjonować i że będziesz ciężko pracował, aby związać się z nim na dłużej.

Warto mieć na uwadze, że sukces rekrutera nie zależy od tego, ile wakatów uda mu się zapełnić nowymi pracownikami. Powodzenie firmy uwarunkowane jest tym, czy utalentowani pracownicy są zadowoleni i chętni do pracy. Jeśli odejdziesz, będzie to wymagało ponownego przeprowadzenia rekrutacji, a to niestety wiąże się z wydatkami i poświęceniem czasu.

Musisz sprawić, by osoba prowadząca rozmowę kwalifikacyjną odniosła wrażenie, że jesteś przekonany o atrakcyjności danego stanowiska. Jednocześnie warto wyrazić entuzjazm i pokazać, że chcesz się rozwijać w obrębie firmy. Udowodnij, że Twoje osobiste cele zawodowe są zbieżne z długoterminowymi celami firmy.


Rozmowa rekrutacyjna — ostatnie wskazówki


Im więcej czasu spędzisz na przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej, tym większe masz szanse na zdobycie pracy. Jeśli znasz specyfikę firmy, z pewnością będziesz czuł się komfortowo, rozmawiając z jej przedstawicielem.

O czym warto pamiętać na rozmowie o pracę?


1. Odpowiedni strój.

To, co założysz na rozmowę kwalifikacyjną, ma ogromne znaczenie, ponieważ świadczy o Twoim szacunku dla rozmówcy i wyczuciu sytuacji. Ubiór nie może być ani zbyt uroczysty, ani zbyt swobodny. Trzyczęściowy garnitur może być tak samo nie na miejscu jak szorty i T-shirt. Starannie wybierz odpowiedni strój i nie bój się zapytać bliskich o opinię na temat Twojego wyglądu.

2. Punktualność. Bądź na czas lub trochę wcześniej. Na pewno nie chcesz, aby rozmówca czekał na Ciebie, więc być na czas lub kilka minut wcześniej na spotkanie. Jeśli nie jesteś pewien, gdzie idziesz, zrobić próbę przed czasem, więc wiesz, jak długo to zajmie Ci się tam dostać. Jeśli rozmowa jest wirtualna, sprawdź, czy na pewno wszystko działa i bądź gotowy połączyć się przed czasem.


3. Pozytywne nastawienie. Zawsze staraj się pokazać, że optymistycznie pochodzisz do rozmowy, stanowiska i firmy. Bądź uśmiechnięty, otwarty i zaangażowany. Lepiej sprawiać wrażenie, że motywuje Cię szansa podjęcia ciekawej pracy, a nie chęć ucieczki z miejsca, które Ci nie odpowiada. Pamiętaj o nieobrażaniu poprzedniej organizacji, współpracowników czy przełożonego. Pracodawca raczej nie będzie chciał zatrudnić kogoś, kto negatywnie wypowiada się o byłej firmie. Bądź wdzięczny za to, co dały Ci poprzednie doświadczenia i gotowy na nowe wyzwania.


4. Podziękuj. Po każdej rozmowie kwalifikacyjnej poświęć chwilę czasu na podziękowanie za czas, który poświęcił Ci prowadzący rozmowę i potwierdź swoje zainteresowanie pracą. Jeśli było coś, co chciałbyś powiedzieć podczas rozmowy, ale nie miałeś szansy, możesz także wysłać specjalnego maila z podziękowaniami, w którym poruszysz zagubiony wątek.

Jeśli potrzebujesz kogoś, kto pomoże Ci przećwiczyć odpowiadanie na trudne pytania, skontaktuj się z nami. Mamy wieloletnie doświadczenie w szkoleniu kandydatów i prowadzeniu rekrutacji, dlatego powierzając nam swoją karierę, nie pożałujesz!


23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page