top of page

List motywacyjny — 10 rzeczy, o których musisz pamiętaćOd przeglądania ofert na portalach internetowych, przez sporządzanie życiorysu, aż po przygotowywanie się do wyczerpujących rozmów kwalifikacyjnych — poszukiwanie nowej pracy wymaga wiele samozaparcia. O ile większość osób przykłada dużą wagę do stworzenia atrakcyjnego CV, o tyle znacznie mniej osób dba o wysoką jakość listu motywacyjnego. Tymczasem, list motywacyjny może być doskonałym środkiem reklamowym, dzięki któremu zwrócisz na siebie uwagę rekrutera. Jak stworzyć list motywacyjny, który pomoże Ci zdobyć zaproszenie na rozmowę o pracę? Zobacz nasze sprawdzone sposoby.


List motywacyjny — jak napisać?


1. Nie wysyłaj tego samego listu do różnych pracodawców.


Nie wysyłaj jednego listu do wielu firm. Pracodawca od razu zauważy, że podrzuciłeś mu odgrzewanego kotleta i na pewno nie będzie zadowolony. Zaprezentujesz się znacznie lepiej, jeżeli w swoim liście udowodnisz, że zrobiłeś rozeznanie. Zanim zaczniesz pisać list, dowiedz się więcej o firmie i stanowisku, o które się ubiegasz. Uważnie przeczytaj ogłoszenie o pracę, zapoznaj się ze stroną internetową firmy, zdobądź informację o kierownictwie, a nawet o osobie, która zajmuje się rekrutacją. Sprawdź, w jaki sposób firma komunikuje się z klientami na Twitterze oraz z partnerami na Linkedin. Zdobyte informacje pomogą Ci dostosować list motywacyjny do oczekiwań Twojego przyszłego pracodawcy.


2. Wybierz odpowiedni ton.


Za nim zaczniesz pisać, postaraj się odpowiedzieć na pytanie, jaki charakter ma dana organizacja. Jeśli aplikujesz do branży kreatywnej np.: agencji marketingowej, możesz pozwolić sobie na luźniejszy ton, ale jeżeli zgłaszasz się do miejsca, w którym obowiązują sztywne konwenanse np. kancelaria podatkowa, lepiej będzie zachować konserwatywny ton. Pamiętaj, że znacznie łatwiej jest przejść z oficjalnego tonu na nieoficjalny, niż naprawić błąd spowodowany zbytnią poufałością. Jeżeli nie jesteś pewien, czy zacząć list od “Cześć Piotr!”, czy “Szanowny Panie Nowak”, bezpieczniej będzie postawić na tę drugą opcję.


3. Powołaj się na pracownika firmy.


Jeśli to możliwe, przed napisaniem listu motywacyjnego skontaktuj się z osobą odpowiedzialną za rekrutację, lub kimś, kto pracuje w dziale, do którego aplikujesz. Jeżeli nie znasz nikogo takiego, zacznij od wysłania wiadomość przez Linkedin (np. do pracownika działu rekrutacji), w której zapytasz o jakieś kwestie dotyczące stanowiska. W ten sposób możesz rozpocząć swój list od nawiązania do tej interakcji. Możesz powiedzieć:


"Dziękuję za rozmowę, którą odbyliśmy w zeszłym tygodniu" lub "Niedawno rozmawiałem z Panem X zatrudnionym w Państwa firmie". Jeżeli nie uda Ci się nie nawiązać kontaktu, lub nie otrzymasz odpowiedzi, nic nie szkodzi. Mimo wszystko warto spróbować.


4. Skoncentruj się na przyszłości.


CV skupia się na Twojej przeszłości, natomiast list motywacyjny powinien opowiadać o Twojej przyszłości w firmie. Współcześni pracodawcy rzadziej oczekują, że będziesz ubiegać się o pracę, którą wykonywałeś już wcześniej. Świat ulega gwałtownym zmianom, a ludzie co raz części są zmuszani do zmiany branży lub ścieżki kariery. List motywacyjny może posłużyć do wyjaśnienia, dlaczego dokonujesz zmiany i jak wcześniejsze doświadczenia mogą pomóc Ci w odnaleźć się na nowym stanowisku.


5. Otwórz się.


Zamiast zaczynać od standardowego “W odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone na stronie X, zgłaszam moją kandydaturę na stanowisko Y” rozpocznij swój list motywacyjny mocnym wstępem. Dobrym pomysłem będzie zdanie początkowe, które wyjaśni, dlaczego chcesz zacząć pracować w danej firmie, lub co sprawia, że chcesz wykonywać daną pracę.


Możesz napisać:


“Po 10 latach spędzonych w sektorze nieruchomości, poszukuję możliwości wykorzystania swojej wiedzy i doświadczenia w inny sposób, dlatego z przyjemnością zasilę zespół marketingu Państwa firmy moim entuzjazmem i zdolnościami”.


Następnie można dodać zdanie lub dwa o swoim wykształceniu i podać przykłady tych umiejętności, pamiętając, aby nie powtarzać informacji zawartych w CV.6. Podkreśl swoją wartość.


Opowiedz szczegółowo o swoich umiejętnościach. Menedżerowie poszukują osób, które pomogą im w rozwiązywaniu problemów. Opierając się na zdobytych informacjach, pokaż, że wiesz, czym zajmuje się firma i jakie wyzwania przed nią stoją. Opowiedz o tym, w jaki sposób Twoja wiedza i kompetencje mogą pomóc firmie radzić sobie z bieżącymi problemami i rozwijać się w przyszłości. Pisząc list, postaraj się przedstawić dowody na to, że faktycznie potrafisz osiągnąć to, co obiecujesz. Możesz opisać sposób, w jaki w przeszłości rozwiązałeś podobny problem i pochwalić się sukcesami/nagrodami, które w związku z tym otrzymałeś.


Nie wiesz, czym mógłbyś się pochwalić? Istnieją dwa rodzaje umiejętności, które są istotne w niemal każdym zawodzie. Chodzi o zdolność do adaptacji i umiejętność szybkiego uczenia się. Jeśli posiadasz takie zdolności, przygotuj przykłady, które to potwierdzają. Zastanów się, jakie są Twoje mocne strony i opisz je, odwołując się do przykładów oraz korzyści, które firma odniesie w związku z nimi.

7. Okaż entuzjazm.


Jeśli nie zostaniesz zatrudniony, zazwyczaj nie będzie to wynikało z braku umiejętności, ale z tego, że nie udało Ci się sprzedać swojej historii. Szefowie firm stawiają na kandydatów, którzy naprawdę chcą znaleźć się na danym stanowisku i wiedzą, z czym wiąże się dana praca. Jasno określ, dlaczego zależy Ci na firmie i pracy. Postaraj się pokazać, jak bardzo chcesz znaleźć się w danym miejscu.


Nie składaj podania, jeśli tak naprawdę nie przemawia do Ciebie polityka firmy, albo nie jesteś przekonany do stanowiska. Pamiętaj, aby nie przesadzić z pochlebstwami. Za dużo cukru, może przyprawić menadżera ds. rekrutacji o mdłości. Przede wszystkim bądź szczery i zadbaj o autentyczność wypowiedzi.


Napisz np.:


Bardzo chciałbym pracować w firmie X, ponieważ ogromnie podziwiam Waszą niesamowitą zdolność do adaptacji i kreatywność. Prezentujecie innowacyjne rozwiązania, które inni mogą tylko naśladować (np. aplikacja MedCall), a ja chciałbym pomóc Wam osiągać jeszcze większe sukcesy".8. Ukryj desperację.


Nawet jeśli od miesięcy jesteś na bezrobociu i w tym momencie przyjąłbyś każdą ofertę pracy, nie powinieneś sprawiać wrażenia zdesperowanego. Zachowaj profesjonalizm i dojrzałość. Dobrą zasadą jest postawienie się w sytuacji osoby czytającej Twój list i zastanowienie się, jaki język zachęciłby go do zaproszenia Cię na rozmowę. Jeżeli masz wątpliwości, poproś kogoś o przeczytanie szkicu. Usuń desperackie błagania, nie obiecuj, że będziesz pracował za najniższą krajową lub wyrobisz bezpłatne nadgodziny — zamiast zachęcić do zatrudnienia Cię, możesz zniechęcić do siebie rekrutera, który poszukuje fachowca pewnego swoich umiejętności.


9. Nie przekraczaj jednej strony A4.


A nawet ¾. List motywacyjny powinien być na tyle krótki, aby rekruter mógł go szybko przeczytać. Usuń zbędne zdania, staraj się pisać zwięźle i na temat. Każde słowo powinno zostać użyte w określonym celu. Jeżeli popadasz w rozwlekłość, zastanów się, jak możesz streścić historię. List motywacyjny powinien mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie, ale każda z tych części musi być napisana w sposób przemyślany. Najlepiej poproś przyjaciela o przeczytanie tekstu i wskazanie miejsc, które są zbędne. Jeżeli uważasz, że koniecznie musisz o czymś wspomnieć, zastanów się, czy nie mógłbyś umieścić tego w CV.


10. Opowiedz intrygującą historię.


Ludzie uwielbiają dobre historie, a rekruterzy i kierownicy ds. zatrudnienia nie stanowią wyjątku. Opisanie ciekawych wydarzeń z Twojej biografii sprawi, że Twój list motywacyjny będzie wyjątkowy i zapadnie w pamięć każdemu, kto go przeczyta. Pamiętaj jednak, aby wybrane przez Ciebie anegdoty potwierdzały Twoje umiejętności, znajomość narzędzi i pojęć, które są wymagane na danym stanowisku. Jeśli chcesz zastosować Storytelling w podaniu o pracę, sprawdź nasz poradnik, aby nie popełnić żadnego błędu.Jak napisać dobry list motywacyjny? — podsumowanie


Jeśli chcesz napisać dobry list motywacyjny, postaraj się, aby:


  • miał ciekawy początek, w którym jasno określisz, dlaczego chcesz pracować na danym stanowisku i co wnosisz do sprawy

  • był zwięzły i konkretny — podziel się swoimi wymiernymi osiągnięciami,

  • był dopasowany do danej firmy i stanowiska

  • nie przesadzać z pochlebstwami

  • zachować profesjonalizm


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tworzenia podań o pracę i rekrutacji, przygotowaliśmy kilka artykułów, które pozwolą Ci zdobyć potrzebną wiedzę. Potrzebujesz wsparcia? skontaktuj się z nami osobiście!
5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page