top of page

List motywacyjny — typowe błędy, których nie chcesz popełnić


List motywacyjny — najczęstsze błędy


Niektórzy pracodawcy bagatelizują wartość listu motywacyjnego w procesie rekrutacji, natomiast inni przypisują mu duże znaczenie. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja aplikacja spełni różnorodne standardy, zadbaj o to, aby dołączyć do niej stosowny list motywacyjny. Ale co to właściwie znaczy? Jak napisać list, który pomoże w karierze? Uważaj, żeby przy pisaniu nie popełnić jednego z typowych błędów — to one mogą podkopać Twoje szanse.


1. Powtarzanie treści CV


Pamiętaj, że rekruter ma już Twoje CV, dlatego w liście nie musisz opisywać swojej historii edukacyjnej i zawodowej. Wielu pracodawców lekceważy listy motywacyjne kandydatów, ponieważ często są to po prostu życiorysy zapisane zdaniami złożonymi. Po co tracić czas na dwukrotne czytanie tej samej historii? W liście motywacyjnym warto zaskoczyć menedżera, pokazując mu na wstępie, że rozumie się pozycję firmy na rynku i jej potrzeby. Postaraj się nawiązywać jedynie do istotnych elementów doświadczenia zawodowego i osiągnięć, które odpowiadają wymaganiom pracodawcy.


2. Brak przygotowania


Nie pozwól, aby ewidentny brak wiedzy o firmie dał pracodawcy pretekst do odrzucenia Cię z grona kandydatów. Trzymaj się prostej zasady: Najpierw czytanie, potem pisanie. W dobie powszechnego dostępu do informacji nic nie usprawiedliwia braku personalizacji listu motywacyjnego. Jeśli to możliwe, sprawdź, jak nazywa się kierownik lub osoba rekrutująca oraz firma, która obsadza dane stanowisko. Zdobyte informacje wykorzystaj, aby dostosować swój list motywacyjny do konkretnych warunków. Jeśli pominiesz ten krok, czytelnik może uznać, że nie zależy Ci na danym stanowisku na tyle, by poświęcić trochę czasu na znalezienie potrzebnych danych.


W świecie, w którym pracodawcy są zalewani podaniami o pracę każda wymówka, aby wyeliminować kandydata z procesu rekrutacji, może okazać się przydatna. Niezrobienie researchu jest dopuszczalne tylko w wyjątkowych przypadkach. Przykładowo; nikt nie będzie oczekiwał od Ciebie wiedzy na temat firmy, jeśli bierzesz udział w rekrutacji w ciemno i zwyczajnie nie masz pojęcia, kto będzie rozpatrywał Twoją aplikację. Skoro organizacja dokłada wszelkich starań, aby jej dane pozostały tajemnicą, lepiej użyć ogólnego zwrotu do adresata.


3. Zbyt swobodny/sztywny ton


Jeśli nie masz możliwości zaadresowania listu motywacyjnego do konkretnej osoby, unikaj bardzo swobodnych wstępów, takich jak "Cześć!". Nawet jeśli aplikujesz do małej, nowoczesnej firmy, która szczyci się swobodnym stylem pracy, takie powitanie może wypaść zbyt poufałe i mało profesjonalnie.


Aby zdecydować, czy lepszym rozwiązaniem będzie powitanie w stylu "Droga Anno", czy "Szanowny Panie Kowalczyk", powinieneś zwrócić uwagę na kulturę organizacyjną firmy. Możesz lepiej poznać wizerunek organizacji sprawdzając jej stronę internetową, czytając opinie na portalu Gowork.pl lub wyszukując jej profil na LinkedIn. Warto odwiedzić firmowe konta w mediach społecznościowych, a także porozmawiać z osobami, które przez dłuższy czas pracowały w danej organizacji.


4. Skupienie tylko na sobie


Potraktuj swój list motywacyjny jako formę autoreklamy. Ty i twoje umiejętności to produkt, który musisz sprzedać przyszłemu pracodawcy. Zamiast poświęcać cały czas na mówienie o swoich potrzebach i pragnieniach, pomyśl o potrzebach potencjalnego pracodawcy. Twojego przyszłego szefa najbardziej interesuje to, co możesz wnieść do jego firmy.


Aby przenieść środek ciężkości z siebie na firmę, do której aplikujesz, przejrzyj opis stanowiska pracy i sprawdź najnowsze informacje o firmie. Dowiedz się:


  • Dlaczego organizacja poszukuje danej osoby?

  • Z jakimi wyzwaniami będzie się zmagać pracownik zatrudniony na danym stanowisku?


Jeśli potrafisz przedstawić swoje umiejętności jako rozwiązanie problemów firmy, masz większe szanse na odniesienie sukcesu i…nie wyjdziesz na bufona.


5. Wysyłanie gotowców


Błędem, którego żaden menadżer nie wybaczy, jest stosowanie uzupełnionych szablonów tekstowych. Owszem, możesz posłużyć się generalnymi instrukcjami, ale treść listu powinna być Twoją oryginalną pracą. To w końcu Twoja pierwsza wiadomość do potencjalnego pracodawcy, dlatego dobrze jest pochwalić się swoimi umiejętnościami i podkreślić, co możesz wnieść do organizacji. Postaraj się zaprezentować swoją wiedzę na jej temat i wyjaśnić, dlaczego to właśnie Ty powinieneś zostać zaproszony na rozmowę rekrutacyjną. Jeżeli nie zindywidualizujesz listu, nie będziesz mógł się niczym wyróżnić spośród szeregu kandydatów. A tego raczej nie chcesz, prawda?6. Niestosowanie się do instrukcji


Niektórzy pracodawcy podchodzą restrykcyjnie do listów motywacyjnych. Jeżeli w ogłoszeniu proszą o odpowiedzi na konkretne pytania, bądź podanie w liście pewnych informacji, niedostarczenie ich, byłoby strzałem w stopę. Jeśli chcesz zdobyć pracę pokaż, że przywiązujesz wagę do szczegółów i umiesz stosować się do instrukcji. Najlepiej przeczytaj je kilka razy i podkreśl najważniejsze informacje, aby niczego nie pominąć.


7. Błędy i literówki


Gdy w rozgrywce o stanowisko w danej firmie bierze udział wielu kandydatów, najmniejszy błąd językowy (lub interpunkcyjny) może wyeliminować Cię już na starcie. W dzisiejszych czasach zdecydowanie za często polegamy na autokorekcie i automatycznych asystentach pisania, dlatego łatwo przeoczyć rozmaite błędy. Niech pierwszy rzuci kamień ten, komu nigdy nie zdarzyło się napisać “umiętność” zamiast „umiejętność”.


Nie pozwól, aby niesforne literówki zawaliły Twoje podanie o pracę. Przeczytaj swój list motywacyjny trzy lub cztery razy. Najlepiej nie od razu, ale kolejnego dnia po napisaniu. Następnie przekaż go komuś, kto dobrze czuje się w świecie gramatyki i prawdopodobnie dostrzeże wszelkie niedociągnięcia.


8. Za długo


Rekruterzy poświęcają średnio sześć sekund na przejrzenie Twojego CV, zanim zdecydują, czy przepuścić Cię dalej. Jak myślisz, ile czasu poświęcą na przeczytanie Twojego listu motywacyjnego? Raczej niewiele.


Wniosek? Twój list motywacyjny powinien być tak zwięzły, jak się tylko da, przy uwzględnieniu wszelkich niezbędnych informacji. Postaraj się nigdy nie przekraczać jednej strony A4. Pamiętaj też o zachowaniu czytelności. Wybierz odpowiedni rozmiar czcionki i stwórz w tekście białą przestrzeń, unikając zbytniego zagęszczenia zdań.


9. Zbyt dużo szczegółów


List motywacyjny to dobre miejsce,aby wyjaśnić lukę w zatrudnieniu lub zainteresowanie nauką języków, ale… lepiej nie dziel się zbyt osobistymi informacjami. Rekruter nie musi wiedzieć, że:


  1. pilnie poszukujesz pracy, żeby móc wyprowadzić się od rodziców, którzy narzekają na Twoje bałaganiarstwo


  1. właśnie przeszedłeś bolesny zabieg usunięcia woreczka żółciowego.


Te malownicze szczegóły raczej nie wpłyną korzystnie na rozpatrzenie Twojej aplikacji, a w najlepszym wypadku wywołają krzywy uśmiech na twarzy rekrutującego. Zdecydowanie lepiej będzie skupić się na swoich kwalifikacjach, doświadczeniu i tym, co możesz zrobić dla nowej firmy.10. Brak spójności listu i CV


Bez względu na to, czy szukasz nowej pracy w tej samej branży, czy wypływasz na nowe wody kariery, ważne, abyś zadbał o odpowiednie zaprezentowanie marki osobistej. Jak to zrobić? Twoje CV i list motywacyjny powinny być ze sobą spójne — nie tylko pod względem treści. Równie ważny jest ich podobny wygląd, dlatego skorzystaj z tych samym kolorów i czcionek. Możesz zastanowić się, czy nie warto wykorzystać czegoś w rodzaju własnego symbolu — drobnej grafiki, podpisu, lub czegoś, co sprawi, że wyróżnisz się z tłumu.List motywacyjny — jak napisać?


Dobrze napisany list motywacyjny sprawi, że w głowie rekrutera pojawi się następujące równanie:


Ty+Firma=Sukces


Jak to osiągnąć? Po pierwsze, na podstawie opisu stanowiska zrób listę 3-5 najważniejszych wymagań pracodawcy wobec kandydata. Może to dotyczyć wiedzy, umiejętności i doświadczenia w danej dziedzinie lub branży, doświadczenia w wykonywaniu konkretnych zadań, wykształcenia lub innych kwalifikacji.


Następnie zastanów się, w jaki sposób spełniasz każdy z tych warunków. Poszukaj przykładów konkretnych zachowań, sukcesów lub doświadczeń, a następnie każdą umiejętność podeprzyj dowodami. Podsumuj te informacje w formie akapitu lub zestawu wypunktowań. Pamiętaj, że list wcale nie musi być smętnym ciągiem tekstu. Akapity, listy punktowe, zestawienia numeryczne ułatwiają czytanie i pomagają przyciągnąć uwagę czytelnika.


Brakuje Ci pomysłów na to, jak rozpocząć list motywacyjny? Sprawdź nasze propozycje! Nie wiesz, czy twój list motywacyjny jest wystarczająco dobry? Nasz zespół z przyjemnością pomoże Ci poprawić błędy i napisać wiadomość, dzięki której zdobędziesz wymarzoną posadę. Napisz do nas już dziś!12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page