top of page

Odejdź z firmy z klasą, pozostawiając za sobą dobre wrażenie

Decyzja o zmianie miejsca pracy może być trudna. Szczególnie, jeżeli w ostatniej firmie pracowałeś przez wiele lat. Pamiętaj, że dla Twojego byłego pracodawcy również może to być stresujące. Dlatego warto jest odpowiednio zorganizować i zaplanować ten czas, żeby całość przebiegła możliwie najszybciej i z najmniejszym kosztem dla każdej ze stron.


Nie pal za sobą mostów

Może się wydawać, że najłatwiejszym rozwiązaniem jest odejście z firmy i spalenie ze sobą mostów. Przecież nikt nie zmienia pracodawcy, jeżeli jest zadowolony z warunków współpracy.

Jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Pamiętaj, że przyszły pracodawca może oczekiwać referencji od obecnego przełożonego. Może również okazać się, że spotkają się oni przy okazji wydarzeń branżowych. Wówczas negatywna opinia na Twój temat może przełożyć się na obecną pracę i przyszłe stanowiska.

Staraj się odejść w przyjaznej atmosferze. Zadbaj o dobre relacje z szefem oraz przygotuj firmę na swoje odejście. Pamiętaj, że obowiązuje Cię okres wypowiedzenia. Uszanuj go i poinformuj przełożonego odpowiednio wcześniej. Takie postępowanie umożliwi Ci spokojne odejście z firmy.


Pamiętaj, że nie wiesz, w jakich okolicznościach ponownie spotkasz się z pracodawcą i współpracownikami


Obecnie odchodzisz z zespołu o konkretnym składzie. Jednak może on się zmieniać. Podobnie jak w firmie, do której przechodzisz. Nie wiesz również, czy przypadkiem Twój poprzedni pracodawca nie będzie Twoim klientem lub kontrahentem w przyszłości.

Nigdy nie wiesz, co przyniesie przyszłość. Staraj się pamiętać o tym, gdy odchodzisz z firmy. Zadbaj o dobre relacje z szefem oraz współpracownikami. Jeżeli zostajesz nadal w branży, jest bardzo prawdopodobne, że wspólne interesy prędzej czy później pokierują Was w tym samym kierunku.


Nie przyjmuj kontrofert ze strony szefa


Jeżeli jesteś pracownikiem, którego docenia szef, z pewnością możesz spodziewać się kontrofert. Podwyżek, dodatkowych benefitów lub zapewnień o możliwościach rozwoju. Może również zdarzyć się, że nagle atmosfera w pracy drastycznie się zmieni na taką, która w pełni Tobie odpowiada.

Jednak nie powinieneś przyjmować kontrofert swojego byłego pracodawcy. Obecnie chce on Ciebie zatrzymać w firmie, jednak z czasem stracisz jego zaufanie. Będziesz odbierany jako osoba niepewna, która w każdej chwili może złożyć wypowiedzenie. Dodatkowo możesz zostać pominięty przy okazji podwyżek w pracy, ze względu na tą, którą otrzymałeś w chwili złożenia wypowiedzenia.

Ostatecznie może okazać się, że spalisz za sobą dwa mosty. Zarówno u byłego pracodawcy jak i potencjalnego nowego, którego ofertę odrzuciłeś. Składając wypowiedzenie oraz w kolejnych dniach po tym pamiętaj, jakie miałeś powody. Przypominaj sobie o nich i traktuj je jako tarczę przed chęcią przyjęcia kontroferty od byłego przełożonego.


Pamiętaj, żeby zadbać o dobry wizerunek do ostatnich dni pracy


Pracownika nie poznaje się po tym, jak rozpoczyna współpracę, a jak ją kończy. Okres wypowiedzenia jest niezwykle istotny. Jest on nieodłączną częścią Twojego odejścia z pracy i umożliwia firmie przygotowanie się na przekazanie Twoich obowiązków.

Przede wszystkim do końca pracuj dokładnie tak, jak przez cały okres trwania umowy. Postaraj się, żeby Twoje odejście nie wiązało się z ignorowaniem obowiązków. W ten sposób pokażesz pełny profesjonalizm i zostaniesz z pewnością bardzo pozytywnie odebrany przez zespół. Może to również poprawić Twoje szanse na dobre referencje ze strony pracodawcy.

Dokładnie i rzetelnie przekaż swoje obowiązki. Pamiętaj, że Ty przez ostatnie lata wypracowałeś pewne schematy, które ułatwiają Ci pracę. Zademonstruj je osobie, która teraz będzie zajmowała się Twoimi zadaniami. W ten sposób w znacznym stopniu poprawisz jakość jej pracy i ułatwisz ją. Zadbasz również o płynność w firmie, zabezpieczając ją przed ewentualnymi przestojami.


Zadbaj o dobry kontakt ze współpracownikami


Na sam koniec — pamiętaj o zachowaniu dobrego kontaktu z kolegami z pracy. Na pożegnanie poczęstuj ich dobrym ciastem i osobiście podziękuj za wspólne lata. Jeżeli nie masz możliwości spotkać się z zespołem, wyślij do każdego maila z podziękowaniami. W ten sposób pozostawisz po sobie bardzo dobre wrażenie i zadbasz o dobre wspomnienia po Tobie w firmie.

Twoje odejście z pracy powinno być możliwie spokojne i sprawne. Zadbaj o jak najlepsze stosunki z pracodawcą i współpracownikami. W ten sposób poprawisz swoje szanse na dobre referencje, które wpłyną na Twoje przyszłe zatrudnienie.

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page