top of page

Oryginalny list motywacyjny — jak napisać?


Uwaga! Dziś i jutro możliwe silne porywy fantazji. Nadciąga oryginalny list motywacyjny. Możliwe, że odstraszy pracodawcę i zamiast pomóc, ośmieszy kandydata. Zabezpiecz swoją aplikację i wyróżnij się, stosując się do kilku prostych wskazówek.


W Prokariera nie zajmujemy się prognozowaniem pogody, ale za to wiemy sporo na temat prognozowania kariery. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak stworzyć oryginalny list motywacyjny, który nie na razi Cię na popełnienie faux-pas i spodoba się rekruterom, przeczytaj nasz poradnik!Kiedy warto wybrać kreatywny szablon listu motywacyjnego?


Zanim wyślesz kreatywny list motywacyjny, upewnij się, że nietypowy format pasuje do charakteru branży. Oryginalny list na pewno docenią przedstawiciele dziedzin takich jak marketing, film, media, fotografia lub projektowanie, w których zdolność do nieszablonowego myślenia jest niezwykle istotna. Przygotowując swój list, przyjrzyj się stylowi komunikacji i ogólnemu wizerunkowi firmy w sieci, aby sprawdzić, czy oryginalny list motywacyjny będzie najwłaściwszym wyborem.


Niekiedy także w tradycyjnych sektorach twórcze podejście czasem ułatwia zdobycie uznania. Możesz zaryzykować i spróbować przyciągnąć uwagę rekrutera nieoczekiwanym, a jednocześnie stylowym designem. Oryginalny list motywacyjny przyda się także osobom, które prowadzą działalność i tworzą własną markę.5 sytuacji, w których warto napisać oryginalny list motywacyjny

 1. Działasz w branży kreatywnej.

 2. Uważasz, że aby odnieść sukces, powinieneś wyróżnić się na tle wszystkich aplikujących.

 3. Pracujesz jako freelancer i zależy Ci na budowaniu marki osobistej.

 4. Masz ciekawy pomysł, dzięki któremu podkreślisz swoje wyjątkowe umiejętności.

 5. Pracodawca wymaga napisania kreatywnego listu motywacyjnego.Kreatywny list motywacyjny — pomysły


1. List motywacyjny o oryginalnej strukturze


Ciekawym pomysłem jest zmiana budowy listu motywacyjnego. Możesz nadać strukturze schemat nawiązujący do stanowiska lub branży, do której aplikujesz. Przykładowo, scenarzysta filmowy może upodobnić list do scenariusza filmu, a specjalista ds. reklamy do opisu produktu. W ten sposób udowodnisz, że dobrze znasz swój sektor, a ponadto cechują cię kreatywność i poczucie humoru. Jeśli chcesz pójść o krok dalej, możesz nie ograniczyć się do oryginalności treści, ale również do sfery wizualnej (o tym więcej w kolejnym punkcie), ale pamiętaj, że Twój list musi zawierać wszystkie niezbędne elementy.2. Zabawny list motywacyjny


Dowcipy i żarty rozluźniają, poprawiają nastrój, a co najważniejsze ułatwiają nawiązywanie przyjaźni. Chcesz przełamać lody i wzbudzić sympatię? Napisz humorystyczny list motywacyjny. Ale uważaj! Poczucie humoru to niezwykle indywidualna sprawa — każdego bawi inny rodzaj dowcipu. Pisząc zabawny list motywacyjny, unikaj drażliwych kwestii, nie kpij z cudzego wieku, płci, rasy, wyglądu, religii ani poglądów politycznych.


Najbezpieczniejsze formy dowcipu to humor sytuacyjny lub autoironia. Podczas pisania postaraj się zachować standardowe elementy listu motywacyjnego typu i nie pominąć żadnych istotnych informacji. Pamiętaj, aby krótko podsumować swoje doświadczenie, potwierdzić swoje umiejętności oraz udowodnić, że znasz firmę i naprawdę pragniesz w niej pracować.


3. List motywacyjny w nietypowym formacie


Popracuj nad wyglądem listu, baw się kształtami i kolorami. Użyj niestandardowej czcionki, barw, które się wyróżniają i dodaj ozdobne elementy…ale koniecznie zadbaj o zachowanie czytelności. Pamiętaj, że Twój list ma być przede wszystkim komunikatywny i klarowny — nie pozwól, żeby forma przerosła treść.

Niektórzy kandydaci nie wahają się łamać konwenansów, np. tworząc list motywacyjny w formie prezentacji PowerPoint lub krótkiego wideo. Pewien znany ilustrator dostał pracę w wymarzonej firmie po tym, jak wysłał list motywacyjny w formie komiksu. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia i zasady dobrego smaku, których nie należy przekraczać. Niezależnie od wybranego formatu list motywacyjny powinien być czytelny i dostosowany do stylu firmy lub charakteru stanowiska, o które się ubiegasz.


Jak napisać oryginalny list motywacyjny i się nie zbłaźnić?1. Naucz się pisać tradycyjny list motywacyjny


Można powiedzieć, że oryginalny list motywacyjny znajduje się na wyższym poziomie wtajemniczenia. Aby móc go napisać, trzeba najpierw opanować zasady tworzenia klasycznego listu motywacyjnego. Gdy się tego nauczysz, możesz zacząć eksperymenty. Jest tylko jedno “ale”.


Pamiętaj, że przede wszystkim powinieneś dobrze poznać firmę, do której aplikujesz. Zanim wyślesz do menadżera, dyrektora lub kierownika działu kadr list motywacyjny zaczynający się od „suchara”, zastanów się, czy to na pewno najlepsza z możliwości. Zapoznaj się ze stroną internetową firmy. W jakim tonie się wypowiada? Jakie wartości reprezentuje? Jak komunikuje się w mediach?


Oryginalny format z pewnością bardziej przekona…oryginalną firmę, niż konserwatywną organizację, która wysoko ceni tradycyjną elegancję.2. Bądź sobą


Wysłanie oryginalnego listu motywacyjnego to zagrywka va bank. Rekruterowi może spodobać się ten pomysł — wtedy zaprosi Cię do współpracy, lub nie — wtedy stracisz swoją szansę. Wyróżnienie się spośród tłumu konkurencji jest ważne, ale nie warto tego robić za wszelką cenę. Przede wszystkim powinieneś stworzyć list motywacyjny, który będzie odzwierciedlał Twoją osobowość. Jeżeli uwielbiasz ciemne barwy, dlaczego pisać list na różowym papierze? Zdecydowanie lepiej zdobyć pracę, w której możesz być sobą, niż taką, w której musiałbyś udawać kogoś, kim nie jesteś.3. Wypróbuj jedną z poniższych metod:

 • Postaw na ciekawy design.

 • Korzystaj z czasowników akcji.

 • Używaj przykładów i cyfr, aby zilustrować swoje zdolności i wymierne osiągnięcia.

 • Bądź pewny siebie, nie zaniżaj swojej wartości.

 • Nie bądź arogancki. Mów o tym, co możesz zrobić dla firmy, a nie o tym, co ona może zrobić dla Ciebie.

 • Zadbaj o ciekawy styl wypowiedzi.Oryginalny list motywacyjny — podsumowanie

Stosuj kreatywny list motywacyjny, kiedy istnieje duża szansa, że spodoba się pracodawcy. Nie przesadzaj z oryginalnością, a jeżeli nie masz dobrego pomysłu, nie staraj się wyróżnić na siłę. Przede wszystkim bądź sobą. Jeżeli z natury nie jest zbyt dowcipny, zabawny list motywacyjny może wydać się sztuczny i niespójny z Twoim zachowaniem. Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby zachować klarowność i uczciwość w kontaktach z pracodawcą. O czym jeszcze nie powinieneś zapominać?


 • Uwzględnij niezbędne informacje (dane kontaktowe, umiejętności itp.).

 • Pisz z myślą o pracodawcy.

 • Bądź uprzejmy.

 • Poproś kogoś o opinię na temat listu.


Zastanawiasz się, czy Twój kreatywny list motywacyjny spodoba się pracodawcy? Skontaktuj się z nami, a my z przyjemnością pomożemy Ci zdobyć wymarzoną posadę. Aby przygotować się na rozmowę rekrutacyjną, sprawdź nasz poradnik!


11 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Opmerkingen


bottom of page