top of page

Przed rozmową rekrutacyjną — jak przygotować się do spotkania kwalifikacyjnego?


Wysyłając CV do różnych firm, z pewnością jesteś przygotowany na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Jednak okazuje się, że uczucia, jakie towarzyszą pozytywnej odpowiedzi bardzo często przerastają Twoje oczekiwania. Wiesz, w jaki sposób przygotować się do spotkania? Sprawdź kilka wskazówek, co zrobić, żeby wypaść możliwie najlepiej podczas rozmowy z rekruterami.


To zrób w czasie poprzedzającym rozmowę


Elementy, które przygotujesz w czasie kilku dni lub tygodni przed rozmową pomogą Ci dokładnie się do niej przygotować. Dzięki nim zrobisz lepsze wrażenie na rekruterach i zwiększysz swoje szanse na otrzymanie propozycji współpracy.


Dowiedz się więcej na temat firmy i stanowiska, na jakie aplikujesz


Sprawdź firmę, do której wybierasz się na rozmowę rekrutacyjną. Przeczytaj jej stronę internetową, przejrzyj blog oraz media społecznościowe. Zapoznaj się z profilem przedsiębiorstwa oraz jego celami. Z pewnością w ten sposób wywrzesz pozytywne wrażenie na rekruterach. Wiedząc, gdzie chcesz pracować, masz przewagę nad innymi kandydatami.

Dokładnie zapoznaj się również z opisem stanowiska, na jakie aplikujesz. Nic tak bardzo nie zniechęca rekruterów jak nieznajomość tego aspektu. Wiedząc, jakie będą Twoje przyszłe obowiązki wykazujesz się zaangażowaniem w rekrutację. Udowadniasz również, że potencjalne stanowisko jest dla Ciebie bardzo istotne i traktujesz poważnie swoje przyszłe zadania.


Wypisz swoje mocne strony i dotychczasowe osiągnięcia

Możesz być pewny, że podczas rozmowy rekrutacyjnej padnie pytanie na temat Twoich mocnych stron oraz dotychczasowych osiągnięć. Każdy rekruter chce wiedzieć, jak radzisz sobie z sukcesami i chętnie o nich posłucha. Jednak bardzo często zdarza się, że niezwykle trudno jest nam znaleźć chociaż jedną odpowiedź na to pytanie.

Poświęć czas na wypisanie wszystkich mocnych stron

Poświęć sobie kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt minut. Usiądź spokojnie z kartką i wypisz wszystkie swoje mocne strony. Skup się na tych związanych z życiem zawodowym, ale nie zapominaj również o prywatnych osiągnięciach, które mogą mieć znaczenie.

Gdy wypiszesz wszystkie elementy, zapamiętaj je. Opatrz się, przyzwyczaj do nich. Zdecydowanie nie powinieneś zabierać ze sobą na rozmowę rekrutacyjną tej kartki. Postaraj się zapamiętać możliwie najwięcej swoich mocnych stron i osiągnięć i uwierzyć w nie. To już połowa Twojego sukcesu!

Pamiętaj, że podczas spotkania kwalifikacyjnego musisz przedstawić siebie w możliwie najlepszy sposób.


Określ swoje oczekiwania finansowe


Podczas procesu rekrutacji z pewnością padnie pytanie na temat oczekiwań finansowych. W ten sposób obie strony mogą jasno określić już na początku, czy odpowiadają im proponowane warunki współpracy.

Jeszcze przed spotkaniem kwalifikacyjnym określ swoje widełki finansowe. Możesz sprawdzić w kalkulatorach internetowych jak wyglądają średnie zarobki na stanowisku, na jakie aplikujesz. Następnie dopasuj swoje umiejętności i wymagania do proponowanych zakresów i określ swoją stawkę. Jeżeli przygotujesz się odpowiednio wcześniej do rozmowy na temat finansów, poprowadzisz ją pewnie i z sukcesem.


Spójrz na swoje media społecznościowe okiem rekrutera


Rekruterzy również przygotowują się do rozmowy rekrutacyjnej. W ich przypadku polega to na sprawdzeniu, z kim będą rozmawiali. Dlatego możesz mieć pewność, że przejrzą Twoje media społecznościowe.

Zwróć uwagę na treści, które publikujesz na swoich profilach. Zadbaj, żeby zabrakło tam wulgaryzmów, niestosownych zdjęć, filmów lub elementów niezgodnych z prawem. Z pewnością te szczegóły zdyskwalifikują Cię jeszcze przed spotkaniem rekrutacyjnym.


Wypisz swoje pytania do rekrutera


Pamiętaj o tym, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej przychodzi moment, kiedy to Ty możesz zadać pytania rekruterom. Zastanów się nad nimi jeszcze w domu i wypisz je. W ten sposób masz szansę dowiedzieć się więcej na temat kultury organizacji lub proponowanych szkoleń.


Poćwicz rozmowę przed lustrem


Stań przed lustrem i poćwicz odpowiedzi na poszczególne pytania. Opowiedz o swoich mocnych stronach, oczekiwaniach finansowych czy ostatnich osiągnięciach. Pozwoli Ci to oswoić się ze swoim głosem przed rozmową i dopasować język do sytuacji. Pamiętaj, że powinieneś wypowiadać się poprawnie, pełnymi zdaniami i kulturalnie. Raczej staraj się unikać potocznego słownictwa. To ćwiczenie ma Ci pomóc przygotować się do spotkania.

W dniu rozmowy rekrutacyjnej zwróć uwagę na te elementy


Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej zaczyna się w dniu, kiedy otrzymasz na nią zaproszenie. Kończy się tak naprawdę dopiero po wyjściu z gabinetu, w którym odbywało się spotkanie. Dlatego zwróć uwagę na elementy, o które możesz zadbać na kilka godzin przed ustaloną godziną.


Ubierz się schludnie i adekwatnie do profilu firmy


Jeżeli zapoznałeś się z profilem firmy, prawdopodobnie wiesz, jak wygląda dress-code. Pamiętaj, żeby stosować się do niego już na etapie rozmowy rekrutacyjnej. Ubierz się schludnie i elegancko. Zawsze stawiaj na proste, neutralne kolory i wzory. W ten sposób masz większą szansę na odpowiedni wygląd.


Pamiętaj, żeby być punktualnie


Zaleca się, żeby na rozmowę rekrutacyjną przyjść ok. 5 minut przed czasem. Nie zjawiaj się za wcześnie. Czekając pół godziny lub dłużej na rekrutera zmęczysz się, być może zgłodniejesz i zestresujesz przed spotkaniem. Nie możesz się również spóźnić. Pracodawcy bardzo cenią sobie osoby punktualne i nie lubią czekać na kandydatów do pracy.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest pojawienie się na kilka minut przed planowaną godziną spotkania. W ten sposób masz chwilę, żeby zapoznać się z biurem i trafić w odpowiednie miejsce. Jednocześnie nie marnujesz kilkudziesięciu minut stresując się pod drzwiami rekruterów.


Odpowiadaj szczerze na pytania


Kusi Cię, żeby lekko naciągnąć rzeczywistość podczas rozmowy rekrutacyjnej? W końcu chcesz wypaść możliwie najlepiej, a pytania o słabe strony mogą być niewygodne. Pamiętaj jednak, żeby zawsze stawiać na szczerość podczas spotkania kwalifikacyjnego.

Naciąganie rzeczywistości prędzej czy później wyjdzie na jaw. Jeżeli pochwalisz się znajomością programu, o którym nie masz pojęcia, problem pojawi się przy pierwszym zadaniu po otrzymaniu posady. Rekruterzy bardzo cenią sobie szczerość. Podczas rozmowy powiedz wprost o Twoich mocnych i słabych stronach i zaznacz szczerze, jakie są Twoje oczekiwania.

Jeżeli odpowiednio przygotujesz się do spotkania kwalifikacyjnego, masz znacznie większą szansę na zdobycie posady. W ten sposób pokazujesz swoje zaangażowanie w rekrutację oraz zwiększasz swoją pewność siebie. Jeżeli podczas rozmowy jesteś spokojny i zdecydowany, zostaniesz również dużo lepiej odebrany przez rekruterów.

7 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page