top of page

Rekrutacja online – jak się przygotować?

Rekrutacja online, czyli rozmowa o pracę przez internet – jak się przygotować?

[6 aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę]


Ostatni rok przekonał większość branż o tym, że wiele działań da się na stałe przenieść do internetu. Dotyczy to również tych, związanych z rekrutacją. Możesz się więc spodziewać zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną online tak w dobie COVID, jak i po niej.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej przez internet? Nasi eksperci podpowiadają, na które 6 aspektów warto zwrócić uwagę.


1. Platforma – pobierz i przetestuj oraz zadbaj o wizerunek.

Jeśli rekruter zaproponował spotkanie na platformie, na której konta nie masz, po prostu pobierz tę aplikację (w wersji podstawowej, z której będzie korzystać, na pewno będzie darmowa). Przetestuj ją – najlepiej na dwa razy. Od razu po pobraniu i zainstalowaniu oraz na ok. 15 min przed startem rozmowy.

Druga kwestia – wizerunek. Większość platform pozwala stworzyć swoje konto. Zadbaj o to, by mieć dodane odpowiednie zdjęcie profilowe i by Twój nick był odpowiedni (tak jak z mailem – nieprofesjonalnie będzie wyglądać nick typu „gosiaczek74”).


2. Sprzęt

Kamera.

Podczas rozmowy rekrutacyjnej korzystaj z kamerki w komputerze, nie telefonie. Zapewni to lepszą jakość obrazu.


Słuchawki.

Podczas rozmowy rekrutacyjnej online lepiej korzystać ze słuchawek dousznych – tak lepiej słychać. Tego typu słuchawki z mikrofonem zbierają też mniej dźwięków z otoczenia.


3. Miejsce – spokój i cisza, tło, odpowiednie oświetlenie i ustawienie komputera.

Spokój i cisza.

W domu, w którym znajduje się też partner, dziecko i pies trudno o niezmąconą ciszę. Rekruter też jest człowiekiem i rozumie, że w domu zdarzają się hałasy. Ważne jest więc, byś zminimalizował ryzyko tego, że coś lub ktoś przerwie wam rozmowę. Uprzedź domowników, że od tej do tej godziny mają postarać się być cicho.


Tło.

Zadbaj o neutralne tło. Regał z książkami, pusta ściana, komoda z roślinką. W ramach testu możesz usiąść przy komputerze, zrobić sobie zdjęcie jego kamerką i przyjrzeć się tłu. Czy jest coś, co może się nie spodobać? Kontrowersyjny plakat, bielizna susząca się za tobą, bałagan?

Postaraj się wybrać takie miejsce rozmowy, by w tle nie było również drzwi – mogą odwracać uwagę, Twoją i rekrutera.

Możesz również wybrać tło w aplikacji – teraz już wszystkie komunikatory dają możliwość automatycznego rozmycia tła albo wybrania layoutu. Warto z tego skorzystać, by nie musieć martwić się wystrojem swojego wnętrza oraz by zapewnić sobie profesjonalną scenografię.


Oświetlenie.

Zarówno Ty jak i rekruter staracie się, by rozmowa była jak najnaturalniejsza – o tyle, o ile naturalny może być kontakt online – macie więc włączone kamerki, by nie tylko siebie słyszeć, ale też widzieć. Co jednak po samej kamerce, jeśli słabo Cię widać? Przy teście programu sprawdź nie tylko, czy Cię słychać, ale czy też dobrze widać.

Wybierz naturalne światło. Usiądź z komputerem w okolicy okna – miej je z przodu, nie z boku czy z tyłu. To zapewni jednolite oświetlenie całej Twojej postaci.


Pozycja komputera.

Aby Twoja postać wyglądała realistycznie i proporcjonalnie, ustaw komputer na wysokości swojej twarzy. Możesz w tym celu postawić go na podwyższeniu, np. półce czy paru książkach. Pomoże Ci też to utrzymać kontakt wzrokowy z rozmówcą.


4. Kontakt wzrokowy.

Podczas rozmowy staraj się patrzeć nie na ekran komputera, a w oko kamery – dla drugiej osoby będzie to wyglądało, jakbyś patrzył jej w oczy. Może się to wydawać nienaturalne – Twój wzrok automatycznie będzie podążał w stronę ludzkiej twarzy. Warto więc poćwiczyć patrzenie nie na postać na ekranie, a powyżej niej.


5. Notatki miej wydrukowane lub wypisane.

Twoje CV, pytania do rekrutera, informacje o firmie – wszystkie rzeczy, które chcesz mieć przed sobą, miej w formie papierowej, nie na tym samym komputerze. Nawet jeśli rozmowę zaczniesz, mając obok otwarty inny plik, może się zdarzyć, że przypadkiem go zamkniesz i będziesz w stresie „przeklikiwać” foldery (a jeśli nosisz okulary, to będzie się w nich obijać światło, które pokaże, że przełączasz okna i nie patrzysz na rozmówcę). Bardziej profesjonalny i spokojniejszy będziesz, gdy notatki będziesz mieć przed sobą, na kartce. Najlepiej zawieść je na ścianie za ekranem, by nie musieć zerkać w dół.


6. Ubiór.

To, że kamera obejmuje od ramion w górę, nie znaczy, że ubiór dolnej części ciała można zaniedbać. Psychologia ubioru mówi, że to, jak jesteśmy ubrani, wpływa na nasze samopoczucie, ale też zachowanie – odpowiednio ubrany, czujesz się bardziej pewny siebie i wychodzisz na bardziej kompetentnego niż gdybyś był ubrany „po domowemu” (takie wnioski mieli badacze z eksperymentów dot. wpływu ubioru formalnego na efekty negocjacji).

Co ważne – zwróć też uwagę na to, by Twoje ubranie było w innym kolorze niż ściana za tobą. Gdy skorzystasz z opcji rozmycia tła w aplikacji, rozmywa ona wszystko w danym kolorze – lepiej więc, by niewyraźna stała się ściana, a nie cała twoja postać.


Na koniec: pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna online to wciąż rozmowa, a prowadzi ją zwykły człowiek, który doświadcza podobnych trudności jak Ty. Mimo to do rozmowy tego typu warto się przygotować i przećwiczyć ją (np. robiąc sobie próbę generalną – spotkać się z samym sobą, nagrać podczas mówienia do kamery „elewator pitch” i ocenić, na co jeszcze warto zwrócić uwagę).

Podczas rozmowy na żywo mamy kontrolę nad mniejszą liczbą rzeczy i o mniej kwestii musimy się starać, tu – zadbać musimy nie tylko o swój sposób wypowiedzi i jej treść, ale też to, jak zostanie ona przekazana przez aplikację.

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page