top of page

Zmiana ścieżki kariery w 8 krokach

Wybór nowej drogi zawodowej to wyzwanie na miarę przeprowadzki do innego kraju. Podobnie jak zmiana miejsca zamieszkania wymaga rezygnacji ze starych przyzwyczajeń i adaptacji do nowych, nie do końca przewidywalnych warunków. Przekwalifikowanie jest ryzykowne, zwłaszcza dla osób z długim stażem pracy. Jeżeli nie chcesz, żeby marzenia o lepszym życiu rozpuściły się w kałuży wstydu i rozczarowania, powinieneś starannie zaplanować nową ścieżkę rozwoju i przygotować się na różne ewentualności. W tym artykule poznasz osiem kroków do bezstresowej zmiany ścieżki kariery.


Jak zmienić ścieżkę kariery?


Krok 1. Poznaj siebie.

Jeżeli chcesz dokonać zmiany w życiu, czy to osobistym, czy zawodowym, spróbuj zrozumieć, dlaczego aktualna sytuacja już Ci nie odpowiada. Choć nie jest to łatwe, postaraj się spojrzeć na siebie z zewnątrz, zrozumieć swój styl pracy i metodykę rozwiązywania problemów. W samookreśleniu pomocne mogą być różnego rodzaju testy kompetencyjne i ankiety psychologiczne. Warto też odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania dotyczące własnych naturalnych zdolności, mocnych i słabych stron oraz zainteresowań. Zastanów się, co lubisz robić, w czym jesteś dobry i w której dziedzinie chciałbyś się rozwijać. Dzięki temu będziesz mógł ustalić, jakie ścieżki kariery są zgodne z Twoimi wartościami i ambicjami. Na tej podstawie stwórz listę zawodów, które wydają Ci się najbardziej atrakcyjne i obiecujące.


Krok 2. Przeprowadź badania rynkowe.

Sprawdź, czy stanowiska, które uważasz za najbardziej interesujące, są poszukiwane na rynku pracy. Dowiedz się, jakich umiejętności i doświadczeń wymagają pracodawcy, zweryfikuj, czy masz realną szansę na znalezienie zatrudnienia w wymarzonym zawodzie. Poznaj firmy działające w branży i nawiąż z nimi kontakt poprzez media społecznościowe. Otaczaj się ludźmi, którzy wykonują pracę, o której marzysz, aby poznać jej realia i być na bieżąco z trendami w branży.

Krok 3. Skup się na rozwijaniu nowych umiejętności.

Nawet jeżeli jesteś najbardziej zmotywowanym i pełnym zapału kandydatem, niewiele to da, jeżeli nie poprzesz tego nastawienia konkretnymi umiejętnościami i doświadczeniem. Jeśli nie chcesz rzucić się ze szczytu kariery w paszczę bezrobocia, zadbaj o rozwinięcie kompetencji niezbędnych dla danej pracy. Rozważ udział w zajęciach, warsztatach, szkoleniach, czy nawet kursach online. Zamiast od razu pakować tobołek i oznajmić szefowi, że „twoja noga więcej tu niepostanie”, lepiej zacząć od znalezienia dodatkowego zajęcia w wymarzonej branży. Możesz rozpocząć wolontariat lub podjąć pracę w mniejszym wymiarze na własny rachunek, po to, by upewnić się, że to faktycznie jest coś dla Ciebie.


Krok 4. Opracuj plan działania.

Przygotuj harmonogram zmiany kariery, zawierający konkretne cele, terminy i działania, które musisz podjąć. Mierz siły na zamiary i daj sobie odpowiedni margines czasowy na zmierzenie się z ewentualnymi przeszkodami. Nie zakładaj, że wszystko pójdzie po Twojej myśli. Prawdę mówiąc, lepiej nastawić się na to, że los zgotuje Ci różne niespodzianki, a oczekiwania zostaną boleśnie zderzone z rzeczywistością. W trudnych momentach warto mieć coś, co będzie przypominało Ci o tym, dlaczego zdecydowałeś się na zmianę pracy. Może to być plakat nad biurkiem, notatka w kalendarzu lub tapeta na komórce, na której będzie widniało przyświecające Ci motto. Motywacja jest zmienna w czasie, a obietnica złożona przed samym sobą będzie napędzać Cię do działania niezależnie od okoliczności.


Krok 5. Stwórz nowe CV i zaktualizuj profil na LinkedIn.

Kiedy zmieniasz ścieżkę zawodową, pamiętaj, aby zaktualizować swój profil na LinkedIn i zmodyfikować swoje CV, tak by odzwierciedlały Twoje nowe umiejętności. Opisz, jakie kursy i szkolenia ukończyłeś, opowiedz o praktykach lub wolontariacie oraz o doświadczeniu z poprzedniej pracy, które ma znaczenie na Twojej nowej drodze zawodowej. Ponadto weź pod uwagę poniższe wskazówki:


  • Zaktualizuj nagłówek.

Nagłówek w życiorysie (lub na LinkedIn) to Twoja wizytówka. Kiepski, niedopasowany nagłówek pozbawia Twoją historię smaku, wymyka się z kontekstu i zaburza strukturę CV. To, w jaki sposób się podpiszesz może zadecydować o tym, jakie emocje wzbudzisz w odbiorcy. Tak jak tytuły artykułów prasowych, nagłówki życiorysów mogą pociągać i poruszać emocje, ale mogą też wzbudzać niechęć lub obojętność. Twój nagłówek powinien być aktualny i adekwatny do Twoich planów zawodowych. Postaraj się, by był poprawnie sformatowany, w odpowiednim rozmiarze i kolorze. Pomyśl o tym, w jaki sposób może Cię wyróżnić, co ma o Tobie mówić, jakie uczucia wzbudzać. Dzięki temu stworzysz przekaz, który będzie autentyczny i atrakcyjny dla rekruterów.

  • Podkreśl umiejętności, które możesz przenieść do nowego zawodu z gruntu starej pracy.

Kompetencje, które zdobyłeś to Twoja najcenniejsza waluta. Nie można ich zobaczyć ani dotknąć, a jednak mają znaczącą wartość rynkową. Zbiorowe umiejętności i wiedza pracowników przekładają się na efektywność firmy na rynku, co sprawia, że zatrudniający przykładają dużą wagę do indywidualnych zdolności kandydatów. W zmieniającym się świecie uniwersalne, transferowalne kompetencje są na wagę złota, dlatego nie lekceważ ich w CV. Opisz kwalifikacje, które zdobyłeś na poprzednim stanowisku, a które mają zastosowanie w nowej dziedzinie. Na przykład, jeśli pracowałeś w marketingu, a teraz przenosisz się do zarządzania projektami, podkreśl swoje doświadczenie w prowadzeniu kampanii reklamowych i zarządzaniu budżetem.

  • Dodaj informację o nowych istotnych doświadczeniach.

Dobrzy pracownicy nie boją się nauki, są gotowi stale podnosić kompetencje i się rozwijać. Fakt, że zainwestowałeś swój czas w samorozwój przemawia na Twoją korzyść, więc nie zapomnij się nim pochwalić. Uzupełnij swój profil o informacje na temat zdobytego doświadczenia np. o kursach lub stażach, które są ważne z perspektywy Twojej nowej kariery. Zadbaj o dokładny opis Twoich obowiązków, wykonywanych zadań i wyników, które udało Ci się osiągnąć w trakcie praktyk.

Krok 6. Poproś o rekomendacje.

Rekrutacja to proces, który przypomina sprzedaż, z tymże promowanym produktem jesteś Ty. Jeżeli produkt ma wiele pozytywnych opinii, jest większe prawdopodobieństwo, że zostanie chętnie zakupiony przez kolejnych klientów. Analogicznie, jeśli poprzedni pracodawca/współpracownik wystawi pozytywną opinię na Twój temat, kolejny będzie bardziej skłonny Cię zatrudnić.

Zatem, jak zdobyć rekomendacje?

Poproś partnerów biznesowych, klientów lub przełożonych z poprzedniej pracy o napisanie rekomendacji, które będą stanowiły świadectwa tego, że posiadasz uniwersalne kompetencje np. zaradność, zdolność strategicznego myślenia, rozwiązywania problemów, empatii. Jeżeli odbywałeś staż lub praktyki, Twój przełożony ma obowiązek wystawić Ci zaświadczenie o ich ukończeniu, dlatego nie wahaj się domagać od niego takiego certyfikatu. Jeśli odbywałeś/aś wolontariat, poproś osobę, która Cię zatrudniła o przygotowanie listu rekomendacyjnego opisującego charakter Twojej pracy, Twoje zaangażowanie i zdobyte umiejętności.


Krok 7. Zdobądź nowe kontakty.

LinkedIn to miejsce, które pozwala nawiązywać znajomości w różnych środowiskach i grupach zawodowych. Wykorzystaj go, aby zwrócić na siebie uwagę firm działających w branży, do której wkraczasz. Uczestnicz w wydarzeniach, konferencjach i webinariach, aby poznać trendy związane z nowym zawodem i nawiązać przyjaźnie wewnątrz tego sektora. Taka strategia pozwoli Ci poznać branżę od środka, zweryfikować swoje oczekiwania, a przede wszystkim zdobyć cenne kontakty, które mogą otworzyć Ci drzwi do nowej kariery.


Krok 8. Pracuj nad cierpliwością.

Przekwalifikowanie to nie tylko zmiana garnituru czy garsonki, więc bądź cierpliwy i wytrwały w dążeniu do swoich celów. Nie oczekuj, że gdy ogłosisz swój zamiar, rekruterzy zaczną pukać do Twojej skrzynki mailowej z atrakcyjnymi propozycjami zatrudnienia, a szef największej firmy zaoferuje Ci ciepłą posadkę podczas pierwszej rozmowy rekrutacyjnej. Myśl realistycznie, staraj się zachować zimną krew i skup się na realizacji swojego planu.

Po czym poznać, że warto się przekwalifikować?

Poszukując odpowiedzi na pytanie, czy warto się przekwalifikować, przyjrzyj się swojemu aktualnemu życiu zawodowemu i własnemu samopoczuciu. Zastanów się, czy:

1. Odczuwasz smutek, brak spełnienia?

Jesteś ciągle zmęczony, nie masz ochoty na rozmowy, przed wyjściem do pracy robi Ci się niedobrze. Zamiast do biura wolałbyś po prostu pójść spać albo zająć się oglądaniem tik toków. Nie czujesz motywacji do pracy, brakuje Ci wyzwań i możliwości rozwoju. Jeżeli powyższe stwierdzenia dotyczą Ciebie, prawdopodobnie to znak, że nadszedł czas na zmianę.


2. Pasjonuje Cię inna praca?

Jeśli pasjonuje Cię inną dziedzina niż ta, którą się obecnie zajmujesz, warto zastanowić się, czy możesz wykorzystać swoją pasję do zarabiania pieniędzy. Połączenie robienia przyjemnego z pożytecznym to najbardziej atrakcyjna forma pracy, choć bardzo wymagająca. Czasem uczynienie ze swojej pasji formy utrzymania może zamienić się w obsesję, częściej jednak jest to korzystne dla Twojego rozwoju osobistego i zawodowego. Co więcej, ludzie wykonujący swoje zawody z powołania statystycznie częściej osiągają lepsze wyniki i otrzymują wyższe wynagrodzenie.


3. Dysponujesz rzadkimi umiejętnościami cieszącymi się dużym popytem w innej branży?

Kandydat posiadający wartościowe zasoby, które występują powszechnie, nie ma przewagi nad innymi kandydatami. Pracownicy, których można łatwo zastąpić, nie stanowią dla firmy szczególnie wartościowego materiału. Jednak, gdy kandydat ma rzadkie zdolności, z perspektywy przedsiębiorstwa jest o tyle cenniejszy, że wnosi coś unikalnego i trudno znaleźć kogoś na jego miejsce. Jeżeli masz specyficzne umiejętności, na które jest zapotrzebowanie w innej branży, to zmiana ścieżki kariery może być dla Ciebie wyjątkowo korzystna. Sprawdź, czy wykorzystując je w innej pracy możesz zarabiać więcej lub w bardziej odpowiadający Ci sposób. Jeśli tak, zastanów się, czy warto się przekwalifikować.

4. Wisi nad Tobą widmo zwolnienia?


Kiedy w firmie nadchodzą cięcia, spadają głowy i opróżniają się stołki, wielu pracowników żyje nadzieją, że zwolnienie mimo wszystko ich ominie. Może tak być, ale równie prawdopodobny jest odwrotny scenariusz. Jeżeli sytuacja w firmie jest trudna i czujesz, że grozi Ci utrata pracy, możesz wyprzedzić uderzenie i zawczasu znaleźć dla siebie nową drogę kariery.

5. Czujesz się przepracowany?

Brakuje Ci równowagi między życiem osobistym a pracą? Chcesz większej elastyczności, swobody? Jeżeli wiesz, że na aktualnym stanowisku nie jest to możliwe, to sygnał, że dobrze byłoby poszukać czegoś innego. Rozejrzyj się za pracą oferującą większą niezależność, nastawioną na efekt, a nie czas. Może zechcesz założyć własną firmę? W sytuacji, gdy dotychczasowy tryb pracy Ci nie odpowiada, przekwalifikowanie się jest najlepszą metodą poprawy stanu rzeczy.


Kiedy nie warto obierać nowej ścieżki kariery?

Czasem zmiana kariery jest wręcz niezbędna, jednak istnieją również okoliczności, które jej nie sprzyjają. Oto kilka przypadków, w których przed powiedzeniem szefowi „Adìos” lepiej dwa razy zastanowić się nad sensem takiej decyzji:

1. Nie masz konkretnych planów.

Jeśli nie jesteś pewien, co chciałbyś zmienić i czym chciałbyś się zajmować, może to nie być właściwy czas na zmianę kariery. Poczucie zagubienia i niepewności to frustrujące i stresujące doświadczenie. Czasami, zamiast podejmować radykalne decyzje, lepiej zrobić sobie krótkotrwałą przerwę od pracy i dać sobie czas na przemyślenia. Zadaj sobie pytanie o to, co jest źródłem problemu i jak możesz sobie z nim poradzić. Ucieczka to krótkoterminowe rozwiązanie, które na dłuższą metę przysporzy Ci więcej kłopotów, niż pożytku. Zasięgnij porad bliskich Ci osób, nie spiesz się i staraj się powoli precyzować swoje potrzeby.

2. Masz ograniczenia finansowe.

Jeśli nie masz wystarczających zasobów finansowych, żeby zaryzykować okres bezrobocia lub zarabiania mniejszej ilości pieniędzy, to przygotuj się na to, że w kolejnych miesiącach będziesz żywić się głównie marchewką i ziemniakami. Oczywiście to żart, ale trzeba pamiętać, że zmiana kwalifikacji to często kosztowny proces. Najczęściej wiąże się z koniecznością opłacenia nauki, odbycia praktyk lub podjęcia pracy na stanowisku juniorskim za niewielkie pieniądze. Czasem na znalezienie pierwszej stałej pracy trzeba trochę poczekać. Z tego względu lepiej uprzednio zapewnić sobie stabilność finansową, a dopiero później zmieniać zawód lub branżę.

3. Nie chcesz się szkolić i nie masz uniwersalnych kompetencji.

Jeśli nie masz umiejętności, które możesz wykorzystać w nowej pracy, znalezienie zatrudnienia prawdopodobnie będzie wyzwaniem. W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie nauki zawodu, a nie wszyscy czują się do tego zmotywowani. W sytuacji, gdy przytłacza Cię wizja zdobywania nowej wiedzy, nie jesteś najlepszym kandydatem do przekwalifikowania.

4. Na rynku brakuje ofert pracy, które spełniają Twoje oczekiwania.

Jeśli rynek pracy jest bardzo konkurencyjny i brakuje ofert pracy w Twojej wymarzonej dziedzinie, dokonanie udanej zmiany kariery może być niewykonalne. W takiej sytuacji zazwyczaj lepiej odpuścić i nie starać się znaleźć czegoś na siłę. Jeżeli uzbroisz się w cierpliwość, jest szansa, że za jakiś czas pojawią się wymarzone oferty.

5. Masz trudną sytuację osobistą.

Jeśli masz rodzinne zobowiązania np. opiekujesz się członkiem rodziny lub zmagasz się z problemami zdrowotnymi, zmiana kariery ze względu na to, że wymaga wiele wysiłku, może być dla Ciebie zbyt skomplikowana. W takiej sytuacji bardziej realne wydaje się zbadanie możliwości rozwoju w branży, w której masz doświadczenie. Możesz postarać się o zmianę zespołu, awans, transfer do innego kraju lub zmianę miejsca pracy.


Zmiana ścieżki kariery — podsumowanie

Wiele osób zastanawia się, czy warto zmieniać zawód/branżę/stanowisko na późnym etapie kariery i oczekuje jednoznacznej odpowiedzi. Niestety decyzja o zmianie kariery nie jest taka prosta. Każda sytuacja jest wyjątkowa, wszyscy ludzie startują z indywidualnych pozycji, różne są możliwości czasowe i finansowe. Mając to na względzie, nie warto opierać się na przekonaniach większości lub na cudzych poradach, które niekoniecznie sprawdzą się w Twojej sytuacji. Zespół ProKariera może pomóc Ci w przejściu przez proces zmiany, ale tylko Ty masz prawo zdecydować, czy tego chcesz i czy warto. Jesteś jedyną osobą, która może wziąć odpowiedzialność za własny wybór, więc dokonaj go świadomie i w zgodzie z własną intuicją.

Decyzja o zmianie kariery powinna być oparta na osobistych wartościach oraz uwzględniać sytuację i cele jednostki. Ważne, aby przed przekwalifikowaniem się dokładnie rozważyć potencjalne korzyści i wyzwania związane z podjęciem nowej pracy po latach spędzonych w innej branży. Warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa kariery, ponieważ ekspert będzie w stanie spojrzeć na Twoją sytuację obiektywnie i pomoże Ci przygotować uporządkowany plan przekwalifikowania. Kiedy zdecydujesz się na zmianę ścieżki kariery, zadbaj o sporządzenie aktualnego CV i starannie przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że wysokie kompetencje to tylko połowa sukcesu, druga połowa to skutecznie przebyty proces rekrutacji. Napisz do nas, aby dowiedzieć się, jak się do niego przygotować.

Sprawdź również nasze poradniki dotyczące pisania CV:

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page