top of page

7 typowych błędów przy wyborze ścieżki kariery

Dla większości z nas wybór kariery nie jest łatwym zadaniem. Trudno jest zdecydować, co chcemy robić przez resztę życia. Niektóre osoby dokonują swoich wyborów w sposób szybki, bez zebrania czy przygotowania konkretnych danych, działają intuicyjnie i spontanicznie. Niektórzy zaś zanim podejmą ostateczną decyzję analizują wiele informacji pochodzących z różnych źródeł. Który ze sposobów działania w sytuacji dokonywania wyboru jest Tobie bliższy? Zastanów się, który sposób postępowania zwiększa pewność trafnego i właściwego wyboru? Jakie błędy w czasie planowania i realizacji kariery zawodowej popełniamy najczęściej?

 

Pierwszy błąd to brak nadania kierunku i celu swojej karierze Często zdarza się, że naszą pracę wybieramy losowo: „Nie wiem, co robić, ale wygląda to OK. Zawsze później mogę zmienić karierę”. Czy to brzmi znajomo? Czy masz przyjaciół lub krewnych, którzy to powiedzieli, a teraz tkwią w karierze, której nie znoszą, ale nie potrafią się już z niej wydostać? Mamy pracę, ale brakuje nam szerszej wizji naszej kariery. Kiedy nie mamy większego obrazu tego, dokąd zmierza nasza kariera, często okazuje się, że chociaż jesteśmy dobrzy w osiąganiu celów firmy, nie daje nam to osobistego poczucia sensu. Kiedy to nastąpi, musimy cofnąć się i spojrzeć szerzej na nasze umiejętności, talenty i to, co jest dla nas ważne, abyśmy mogli opracować jasną strategię kariery.

Drugi błąd to kierowanie się jedynie „kasą” Jak mówi przysłowie: pieniądze szczęścia nie dają. Jednak spróbuj powiedzieć to wszystkim ludziom, którzy usiłują zapłacić rachunki i wyżywić rodzinę. Jednak chociaż pieniądze – i związane z nimi bezpieczeństwo – są bardzo ważnym kryterium przy wyborze ścieżki kariery, nie powinny być jedynym aspektem, na którym się koncentrujesz. Podjęcie pracy wyłącznie dla pieniędzy kieruje Cię ścieżką, która prawie na pewno w perspektywie długoterminowej pozbawi Cię poczucia szczęścia i samorealizacji. Najprawdopodobniej będziesz mieć ładny samochód, duży dom i modne ubrania, ale jeśli spędzasz każdy dzień nienawidząc swojej pracy, nie będziesz czerpał z tych dóbr wielu radości. Cechą człowieka jest to, że zawsze pragnie więcej. Podejmowanie pracy tylko dlatego, że pensja będzie wyższa, jest rozwiązaniem mało rozwojowym i krótkotrwałym. Mając do wyboru pracę wysokopłatną i taką, która umożliwia rozwój, na pewno na początku kariery trzeba wybrać tę, która zapewni wzrost kompetencji i nabycie doświadczeń.

Trzeci błąd to zamykanie się na jedną pracę i stanowisko Kiedy już dostaniemy się do wymarzonej firmy to zapuszczamy w niej korzenie. Obawiamy się zmian i zatrzymujemy w rozwoju. Należy rozwijać kontakty i od czasu do czasu przeglądać oferty pracy w celu znalezienia takiej, która na nowo będzie stanowiła dla nas wyzwanie. Czwarty błąd to oczekiwanie na „idealną” karierę Chociaż nie chcesz podejmować pracy z błahych powodów, nie powinieneś również wykluczać się z dobrych okazji tylko dlatego, że nie są one całkiem idealne. Wielu ludzi nie chce zgadzać się na oferty, jeśli nie są one dla nich absolutnie idealne dopasowanie. Brak kompromisów. Takie myślenie może prowadzić do rozczarowania i frustracji. Warto więc zrozumieć, że możesz przejść wspaniałą karierę, właśnie dlatego, że nie jest ona w 100% „słuszna”. Nie ma idealnej kariery. Nic nie jest doskonałe. Ważne jest, aby w trakcie przebiegu swojej kariery widzieć więcej pozytywów niż negatywów.

Piąty błąd to ślepe podążanie za innymi Wiele osób uważa, że powinni mieć wpływ na to, którą karierę wybierzesz – Twoi rodzice, przyjaciele bądź inne bliskie Ci osoby. Jednak to nie oni stoją przed wyborem … decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj (i jeśli to konieczne, przypominaj najbliższym), że oni dokonali własnych wyborów, a teraz Twoja kolej. To, co było dla nich odpowiednie, może nie być odpowiednie dla Ciebie.

Szósty błąd to unikanie ryzyka Jeżeli w wyniku ciągłych obaw spowodowanych strachem i brakiem wiary we własne umiejętności zamiast wyzwań, wciąż będziemy wybierali rozwiązania proste i niewymagające, nigdy nie dowiemy się, czy w sytuacji bez wyjścia będziemy w stanie sobie poradzić. Czasem jedna porażka i wyciągnięte z niej wnioski pozwalają nam w późniejszym czasie na większy awans zawodowy niż pasmo sukcesów.

Siódmy błąd to ignorowanie sygnałów z rynku Branże zawsze przychodziły i odchodziły z powodu zmian społecznych i gospodarczych. Postępująca automatyzacja rynku pracy powoli zbiera swoje żniwo. Telemarketerzy, kasjerzy czy też operatorzy maszyn już od lat zastępowani są przez komputery i roboty. Lista pracowników, którzy wkrótce przegrają starcie ze sztuczną inteligencją stale się rozszerza. Zrób rozeznanie. Spójrz na trendy w branży. Czy twoja branża rośnie, utrzymuje się na stałym poziomie lub spada? Niechciana zmiana kariery może stać się faktem, jeśli nie będziesz ostrożny.

Jeśli masz problem z wyborem kariery, nie wiesz w jakim kierunku powinna ona zmierzać, jak zrobić pierwszy krok lub kolejny: skontaktuj się z nami. Pomożemy!

26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Комментарии


bottom of page