top of page

Jaki format CV wybrać?


Nie od dziś wiadomo, że życiorys może przesądzić o tym, czy kandydat zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, a nawet o tym, czy otrzyma stanowisko, o które się ubiega. Oczywiście każdy format CV ma wady i zalety. Zanim zdecydujesz, który z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, sprawdź jakie zalety i wady mają poszczególne rodzaje CV.
Formaty CV — rodzaje i funkcje


Zasadniczo wyróżniamy trzy główne rodzaje życiorysów:


1) Odwrotnie chronologiczny format CV


Życiorysy w formacie odwróconej chronologii są zdecydowanie najczęściej stosowanym rodzajem CV. Ten model życiorysu koncentruje się na najbardziej istotnym doświadczeniu zawodowym, jakie kandydat posiada w związku z konkretnym stanowiskiem. Określenie "odwrócona chronologia" dotyczy sposobu, w jaki doświadczenie zawodowe powinno być wymienione w życiorysie.


Standardowy chronologiczny format CV zakłada wypunktowanie miejsc pracy, począwszy od pierwszego stanowiska, jakie zajmował kandydat. W formacie odwrotnie chronologicznym kandydat najpierw umieszcza swoją ostatnią pracę, a następnie kolejną itd. Dzięki takiemu formatowaniu kandydat może wykazać, że posiada aktualne doświadczenie, a także historię pracy w danej dziedzinie lub branży. (więcej o CV odwrotnie chronologicznym znajdziesz tu..)2) Funkcjonalny format CV


O ile życiorysy odwrócono-chronologiczne kładą nacisk na istotne doświadczenie zawodowe, o tyle funkcjonalny format CV skupia się na konkretnych umiejętnościach i wiedzy kandydata. W tego typu życiorysach zazwyczaj wymienia się kompetencje oraz doświadczenie kandydata związane z wykorzystywaniem tych umiejętności w pracy zawodowej.


Jeśli używasz tego formatu, Twoje doświadczenie zawodowe powinno zostać wymienione znacznie niżej w życiorysie, a w opisie każdej pracy należy podać jedynie niezbędne szczegóły. Stosując ten format CV, osoba ubiegająca się o pracę może podkreślić swoje umiejętności i kwalifikacje oraz przesunąć akcent poza doświadczenie zawodowe, które może nie być do końca istotne lub aktualne. (więcej o CV funkcjonalnym znajdziesz tu...)


3) Mieszany/hybrydowy format CV


Jak sama nazwa wskazuje, CV mieszane (czasami nazywane hybrydowym) łączy w sobie różne aspekty formatu odwróconego chronologicznego i funkcjonalnego, aby jak najlepiej dopasować się do potrzeb konkretnych osób. Hybrydowy format CV wykorzystuje sposób, w jaki życiorys funkcjonalny podkreśla i wyszczególnia różne umiejętności i kwalifikacje. Podobnie jak chronologiczny format CV, życiorysy kombinowane zawierają bardziej szczegółowe opisy doświadczenia zawodowego.


W przypadku hybrydowego formatu CV układ może się różnić w zależności od potrzeb danej osoby, ale zazwyczaj sekcja dotycząca umiejętności i wiedzy specjalistycznej znajduje się przed sekcją dotyczącą doświadczenia zawodowego. Również część poświęcona umiejętnościom może być nieco krótsza, aby w CV znalazło się więcej szczegółów dotyczących doświadczenia zawodowego.


Jeżeli nie jesteś pewien, jakiego formatu użyć, najlepiej zdecydować się na odwróconą chronologię.Formaty CV — Zalety i wady każdego


Każdy z trzech głównych typów formatów CV ma swoje mocne i słabe strony. Poniżej znajdziesz krótkie zestawienie zalet i wad każdego z nich.Odwrotnie chronologiczny format życiorysu — zalety i wady


Zalety:


▪ Informacje na temat kandydata są przedstawione w przystępny sposób, co sprawia, że taki format CV łatwo się czyta, a czytający uznają go za przejrzysty. ▪ Osoby, które mają wieloletnie doświadczenie zawodowe albo piastowały określone stanowiska pracy przez wiele lat, mogą pochwalić się długim stażem w branży.

▪ Format CV odwrotnie-chronologiczny charakteryzuje się tym, że można je łatwo zaktualizować w przypadku zdobycia nowych doświadczeń zawodowych i zazwyczaj nie ma potrzeby wprowadzania zbyt wielu zmian dla poszczególnych stanowisk, o które się ubiegasz.

Wady


▪ Ten format CV działa najlepiej, gdy kandydaci mają bogatą historię zawodową. W przypadku kandydatów z mniejszym doświadczeniem zawodowym lub lukami w historii zawodowej takie rozwiązanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. ▪ Ten typ życiorysu jest powszechnie stosowany, dlatego wyróżnienie swojego życiorysu na tle innych może okazać się nie lada wyzwaniem. ▪ Jeśli chcesz zmienić ścieżkę kariery albo rozpocząć pracę w nowej dziedzinie lub branży, w której wcześniej nie byłeś zatrudniony, odwrotnie chronologiczny format CV nie będzie najlepszym rozwiązaniem, jako że Twoje doświadczenie zawodowe może nie mieć bezpośredniego zastosowania w pracy, o którą się obecnie ubiegasz.


Funkcjonalny format CV plusy i minusyZalety:


▪ Poszukujący pracy mający duże luki w życiorysie lub ci, którzy nie mają odpowiedniego doświadczenia zawodowego, mogą skorzystać z formatu funkcjonalnego, aby podkreślić swoje istotne umiejętności lub kwalifikacje. ▪ Kandydatom, którzy chcą zmienić ścieżkę kariery, ten format CV pozwala na uwypuklenie umiejętności zdobytych w poprzedniej pracy lub karierze, które mogą być wykorzystane w nowej karierze, o którą się starają. ▪ W porównaniu z formatem odwrotnie chronologicznym, który wymaga od kandydatów wymieniania informacji w określonej kolejności, funkcjonalny format CV zapewnia większą swobodę w projektowaniu i organizowaniu życiorysu.Wady:


▪ Jako że większość życiorysów ma format odwrotnie-chronologiczny, życiorys funkcjonalny może potencjalnie dezorientować pracodawców lub rekruterów. Ze względu na brak doświadczenia zawodowego, CV funkcjonalne może wydawać się mało wiarygodne dla pracodawców. ▪ W przypadku tego formatu często brakuje kontekstu, np. konkretnych dat lub wykonywanych zadań, co może być sygnałem dla pracodawcy, że wymienione umiejętności nie są poparte rzeczywistym doświadczeniem, a tym samym zmniejsza szanse kandydata na przejście do etapu rozmowy kwalifikacyjnej.Zalety i wady mieszanego/ hybrydowego formatu życiorysu


Zalety:


▪ Jeśli kandydat nie ma dużych luk w swojej historii zatrudnienia, mieszany format CV stanowi dobry format do przedstawienia istotnych umiejętności, które nabył w poprzednich miejscach pracy, a które nie są ściśle związane ze stanowiskiem, o które się ubiega. ▪ Niektórzy kandydaci mogą mieć bogate doświadczenie w pracy na stanowiskach pozapłacowych, takich jak staże lub wolontariat. Mieszany format CV pozwala na podkreślenie tych doświadczeń jako elementu historii zawodowej. ▪ CV hybrydowe wykorzystuje chronologiczne uporządkowanie informacji, które pracodawcy dobrze znają, a równocześnie wyróżnia się na tyle, by potencjalnie wybić się na tle konkurencji.


Wady: ▪ Połączenie dwóch formatów życiorysu tego, w którym nacisk kładzie się na doświadczenie zawodowe, jak i CV ukierunkowanego na przedstawienie umiejętności — może utrudniać zwięzłe sformułowania i zachowanie odpowiedniej długości życiorysu. ▪ Jeżeli mieszany format CV nie zostanie odpowiednio skonstruowany, może szybko stać się chaotyczny i nieskładny z powodu zbyt dużej ilości informacji.

▪ Jak to ma miejsce w przypadku życiorysów funkcjonalnych, nieprawidłowo zaprojektowany życiorys mieszany może być mylący dla pracodawców, gdy nie będą oni w stanie w jasny i łatwy sposób powiązać ze sobą wymienionych umiejętności i doświadczenia zawodowego.
Jak wybrać format CV?


Wybierając najlepszy format życiorysu, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Najlepiej zadać sobie następujące pytania:


  1. Czy posiadasz wystarczająco dużo odpowiedniego doświadczenia zawodowego, aby wypełnić format odwrotnie-chronologiczny?


  1. Jeżeli nie masz odpowiedniego stażu pracy, czy posiadasz odpowiednie umiejętności, które nabyłeś w poprzednich miejscach pracy lub podczas wykonywania innych zadań — np. podczas stażu albo wolontariatu — i które możesz zaprezentować jako umiejętności uniwersalne?


  1. Czy ubiegasz się o stanowisko w ramach swojej obecnej ścieżki kariery, czy też zmieniasz dziedzinę lub branżę?


Udzielenie odpowiedzi na te pytania jest niezwykle istotne, jeśli chcesz wybrać najlepszy format życiorysu, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom.Odwrotnie-chronologiczny format CV zapewne pozostanie standardem, którego pracodawcy i rekruterzy będą oczekiwać od kandydatów do pracy. Mimo to nie będzie idealny dla kandydatów, którzy zmieniają ścieżkę kariery lub mają duże luki w historii zatrudnienia. W przypadku CV funkcjonalnego kandydaci mogą pominąć swoje doświadczenie zawodowe, co daje im możliwość zaprezentowania innych umiejętności i talentów, które nie są widoczne w chronologicznym wykazie poprzednich miejsc pracy. Niestety, życiorysy funkcjonalne, które zawierają zbyt mało informacji na temat historii zawodowej, są często odrzucane przez rekruterów i mogą zmniejszyć szanse kandydata na przejście do etapu rozmowy kwalifikacyjnej.


Chociaż CV w formacie odwróconej chronologii są tymi najpowszechniejszymi, zarówno funkcjonalny, jak i mieszany format CV mogą być bardzo korzystne dla kandydatów do pracy, którzy nie mają obszernego doświadczenia zawodowego.


CV mieszane pozwala kandydatowi upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, prezentując zarówno doświadczenie, jak i umiejętności, przy czym większy nacisk można położyć na ten format, który pozwoli zaprezentować się z jak najlepszej strony.PodsumowanieNiezależnie od formatu, jaki wybierzesz, istotne jest, aby informacje dotyczące doświadczenia zawodowego lub posiadanych kompetencji były sformułowane w sposób zwięzły, ale jednocześnie wyczerpujący, dzięki czemu CV nie będzie wydawało się wybrakowane.


Pamiętaj, że samo wymienienie umiejętności bez dodatkowego omówienia może nie spodobać się pracodawcom, zwłaszcza w przypadku życiorysów funkcjonalnych lub hybrydowych. Pracodawcy czytający Twoje CV chcą wiedzieć nie tylko o Tym, co teoretycznie potrafisz, ale także o tym, w jaki sposób wykorzystywałeś i doskonaliłeś zdolności w pracy. Skup się na swoim mocnych stronach i skonstruuj życiorys na ich podstawie.


Jeśli czujesz, że potrzebujesz indywidualnej porady, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci opracować indywidualną strategię aplikowania i sporządzić CV, dzięki któremu zdobędziesz serca pracodawców!
17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page