top of page

Kreatywne CV — 5 pomysłów
Osoby zajmujące się rekrutacją i zatrudnianiem otrzymują setki tysięcy aplikacji dziennie. Na zapoznanie się z każdą z nich mają tylko około sześciu sekund, po których muszą zadecydować, czy chcą porozmawiać z kandydatem, aby dowiedzieć się więcej. Jak sprawić, żebyś to właśnie Ty otrzymał zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną? Kreatywne CV to narzędzie, które wyróżni Cię z tłumu i zwiększy Twoje szanse na zostanie zauważonym. Sprawdź, jak je przygotować!


Choć nie ma nic złego w tradycyjnym, monochromatycznym CV, kreatywne i kolorowe résumé zyskują na popularności, zwłaszcza wśród młodszych grup wiekowych. Kandydaci zdają sobie sprawę, że aby zdobyć wymarzone stanowisko, powinni wyróżnić swoją aplikację spośród setek innych. Nietypowe CV może skutecznie zaskarbić sobie przychylność pracodawcy i zademonstrować mu Twoją kreatywność na etapie poprzedzającym rozmowę kwalifikacyjną.


Chociaż w niektórych tradycyjnych branżach, takich jak bankowość czy księgowość, kreatywne CV mogą okazać się nie na miejscu, w większości nowoczesnych sektorów będą mile widziane. Oryginalne CV sprawdzi się w zawodach, które wymagają odrobiny pomysłowości np. w grafice komputerowej, projektowaniu, marketingu czy sprzedaży. Począwszy od kolorowych infografik po życiorys w formie gry internetowej — przedstawiamy kilka pomysłów na kreatywne CV, które pomoże Ci zainteresować rekruterów.


Kreatywne CV — wzory i inspiracje1. CV w formie wideoTrudno się dziwić, że kreatywne CV w postaci krótkiego filmiku może podobać się pracodawcom. Wideo to forma, którą dobrze znamy i wykorzystujemy na różnych portalach społecznościowych. Nie powinno zaskakiwać, że wiele osób uważa, że to doskonały sposób na zaprezentowanie pracodawcy swoich umiejętności i zalet. Niektórzy rekrutujący uznają, że CV w formie wideo jest nawet lepszym rozwiązaniem od pliku PDF, ponieważ wydaje się mniej monotonne i przykuwa uwagę.


Dzięki wideo osoba rekrutująca może podjąć bardziej świadomą decyzję, dotyczącą tego, czy zaprosić Cię na spotkanie kwalifikacyjne. W 60-sekundowym nagraniu rekruter widzi, w jaki sposób się komunikujesz i lepiej wyczuwa, jakim człowiekiem jesteś, dzięki czemu może poznać Cię bliżej już przy pierwszym kontakcie.


Jeśli szukasz inspiracji na kreatywne CV wideo, zobacz filmik, który stworzył Mark Leruste. Ważne, aby pod filmikiem, lub obok niego, umieścić link do CV w wersji papierowej — tak na wszelki wypadek.2. CV jak mapa


A gdyby przedstawić swoje doświadczenie na mapie i połączyć konkretne miejsca ze zdobytą w nich wiedzą? Ed Hamilton, copywriter z Wielkiej Brytanii postanowił zapisać swoją historię na mapie Google. Przez tekst Hamiltona przebija się błyskotliwy humor autora, a pinezki umieszczone w różnych częściach globu zwracają uwagę na miejsca, w których Hamilton zdobywał doświadczenie. W tym kreatywnym CV znajdziesz wszystko, co powinno zawierać każde Résumé, włączając dane kontaktowe, wykształcenie i staż pracy, Pierwszy pinezka łączy się z adresem domowym Hamiltona, gdzie znalazło się krótkie streszczenie tego, kim jest Ed i czym się zajmuje, druga z uniwersytetem, na którym uzyskał dyplom, a kolejne odnoszą się do konkretnej pracy, którą wykonywał. Kreatywne CV Hamiltona zaprocentowało zdobyciem oferty pracy w dużej agencji marketingowej, dlatego chyba można uznać, że mu się opłaciło!


3. CV na stronie Amazon

Sztuka zdobywania pracy nie różni się zbytnio od sztuki sprzedaży, z tym że oferowanym produktem jesteś ty sam. Dlaczego więc nie pójść o krok dalej i zamiast tradycyjnego CV, zrobić takie, które wygląda, jak strona produktu na Amazon? Taki trik wykorzystał Philip Dubost, menedżer ds. produktów internetowych. W jego CV na stronie portalu sprzedażowego znalazły się wszystkie niezbędne detale. Powstała nawet sekcja „Informacje o produkcie” opisująca jego dokonania i osiągnięcia w oraz sekcja „Kup z”, w której umieścił buty do biegania i bilety lotnicze (jest zapalonym biegaczem i podróżnikiem). Nie mogło zabraknąć części z opiniami klientów, w której znalazło się kilka pięciogwiazdkowych recenzji od byłych pracodawców i kilka jednogwiazdkowych, które Dubost przypisał byłym dziewczynom. Dubost nie tylko nawiązał do stanowiska, o jakie się ubiegał, ale przede wszystkim wykazał się nowatorstwem i poczuciem humoru.


Ostatecznie otrzymał 150 ofert pracy i w końcu zdobył pracę jako Tech Product Manager w szybko rozwijającym się nowojorskim startupie o nazwie Birchbox. Po tym, jak został zatrudniony, Philip zadbał o to, by zaktualizować swoje kreatywne CV w serwisie Amazon i poinformował potencjalnych zainteresowanych, że „produkt” nie jest już dostępny w magazynie. Widać, że menedżer Dubost trzyma rękę na pulsie!4. CV jak gra komputerowa
Podobno życie to ciągła gra, więc nic dziwnego, że ktoś wpadł na pomysł przedstawienia CV w formie gry online. Jeśli potrafisz tworzyć tego typu oprogramowania, szkoda byłoby tego nie wykorzystać, by opowiedzieć o sobie przyszłym pracodawcom. Projektant gier i grafik Leonardi stworzył grę w stylu Mario-Bro's, która prowadzi grającego przez kilka poziomów. Od umiejętności, przez odbyte szkolenia, historię pracy, portfolio oraz zainteresowania artysty, aż do nagrody głównej — jego danych kontaktowych. W ten sprytny sposób Leonardi zaprezentował nie tylko opis kompetencji, ale dał ich praktyczny dowód — nic dziwnego, że szybko zdobył pracę jako projektant interaktywny w Fox News.5. CV Top Secret
Uważaj, Ostatni pomysł na kreatywne CV powinien być objęty ścisłą tajemnicą. Pewien grafik-freelancer Vidar Olufsen Møller intensywnie poszukiwał nowej pracy, wysyłając swoje Résumé w różne miejsca. Kiedy kolejne studio projektowe, do którego aplikował, podziękowało mu, mówiąc, że „zatrzymają jego CV na później, Møller wpadł na swój nietypowy pomysł. Wyobraził sobie stare, zakurzone szafki na dokumenty nieszczęsnych kandydatów, którzy czekają na owo „później” przez kilkadziesiąt lat — niczym akta tajemniczej sprawy sprzed lat. W ten sposób powstało CV w brązowej teczce, które wyglądało, jakby dopiero co wyciągnął je zza pazuchy podejrzany mężczyzna w długim płaszczu i czarnych okularach. Do CV Møller dołączył portfolio i… odciski palców. Ciekawe, czy FBI złożyło mu ofertę pracy…
Jak przygotować kreatywne CV? - kilka ostatnich wskazówek:


  1. Upewnij się, że kreatywne CV jest odpowiednie dla stanowiska, o które się ubiegasz. Jeśli starasz się o pracę w poważanej kancelarii albo biurze rachunkowymi, kreatywne CV może nie być najlepszym wyborem.

  2. Opracuj kilka pomysłów i scenariuszy projektu. Co chciałbyś przekazać odbiorcy? Jaki będzie wątek przewodni? Jaką formę wybierzesz? Czy planujesz użyć metafor lub opowiedzieć dowcip? W jaki sposób zwizualizujez swoje pomysły?

  3. Zgromadź kluczowe informacje, które powinny znaleźć się w Twoim CV. Uwzględnij relewantne doświadczenie, sukcesy, umiejętności techniczne i twórcze, nagrody itp. Czasem warto dodać własne motto albo cel zawodowy. Pamiętaj, że mimo wszystko treść CV powinna być najważniejsza.

  4. Pamiętaj, że CV powinno być czytelne i przyjazne dla oka. Informacje muszą być spójne i uporządkowane, dlatego zaplanuj układ graficzny i zadbaj o atrakcyjny wygląd CV. Najlepiej zasięgnij opinii rodziny i znajomych, aby upewnić się, że wszystko ładnie się prezentuje.Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu własnego CV i znalezieniu wymarzonej pracy, skontaktuj się z nami! Mamy wieloletnie doświadczenie w rekrutacji, dlatego wiemy, czego potrzebują pracodawcy i pomagamy osobom szukającym zatrudnienia zdobyć wymarzone posady. Czekamy na Ciebie!


18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page