top of page

Praca za granicą — wady i zalety

Odważny skok w nieznane i podjęcie pracy za granicą może przynieść wiele korzyści. Od poznania innej kultury po uzyskanie wyższego wynagrodzenia, praca za granicą otworzy przed Tobą zupełnie nowy świat — inne podejście do życia, odmienna kultura, nowe potrawy i.... nowi przyjaciele. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, dlaczego warto podjąć zatrudnienie w obcym kraju.


Praca za granicą — czy się opłaca?


Jeśli życie to tylko plątanina różnych przypadkowych zdarzeń, to dlaczego nie sprawić, by część z nich wydarzyła się w fascynującym miejscu, które może rozwinąć Cię zarówno pod względem osobistym, jak i zawodowym?

Nie musisz wiecznie siedzieć za tym samym biurkiem! Ciekawe i nieoczywiste miejsca do pracy znajdziesz na całym świecie! W zależności od Twoich osobistych potrzeb i kwalifikacji możesz bez większych trudności podjąć zatrudnienie w wybranym przez siebie Państwie. Jeśli wykonujesz pracę zdalną, sprawa przedstawia się jeszcze prościej.

Gdzie wyjechać do pracy? Cóż, do wyboru masz wiele interesujących miejsc — od USA przez Norwegię, aż po Kajmany. Jednak zanim podejmiesz ostateczną decyzję, przygotuj się na ewentualne wzloty i upadki (z naciskiem na to drugie) związane z pobytem za granicą.


Praca za granicą — zalety


Możesz więcej zarabiać

Wiele miejsc, które próbują przyciągnąć polskich pracowników, robi to, płacąc im więcej niż zarabiają w kraju. Singapur, Szwajcaria i Zjednoczone Emiraty Arabskie są doskonałymi przykładami krajów, które mają wysokie średnie płace lub oferują szczególnie hojne oferty dla zagranicznych ekspertów — albo jedno i drugie.

Zyski z przeprowadzki do innego kraju nie są udziałem jedynie mniejszości szczęśliwców. Jak wynika z badania HSBC Expat Explorer Survey, 74% emigrantów zwiększa swoje dochody dzięki pracy za granicą. W wielu krajach koszty utrzymania są niższe niż w Polsce, dzięki czemu możesz oszczędzać (czemu sprzyja wyższa pensja) i zabezpieczyć się na czas powrotu do domu.


Zdobędziesz nowe umiejętności


Pracując w nowym środowisku, możesz rozwinąć swoje umiejętności, a tym popchnąć karierę do przodu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez HSBC, 71% osób, które pracują za granicą w wieku poniżej 35 lat, zdobywa dodatkowe umiejętności, które owocują awansem zawodowym.

Postaraj się być jak sonda wystrzelona w kosmos i zbierać wszystkie interesujące informacje o metodach, technikach, których do tej pory nie znałeś. Korzystaj z wiedzy ekspertów w swojej dziedzinie, a wszystko, czego się dowiesz zapisuj na twardym dysku pamięci lub jeśli Twoja pamięć czasem zawodzi, posłuż się tą należącą do Twojego laptopa.


Poznasz inną kulturę/kultury


Byłoby doskonale, gdybyś stał się integralną częścią lokalnej społeczności, poznał historię danego miasta i zadomowił się w nowym środowisku. Ale to nie oznacza, że musisz od razu zapuszczać tam korzenie. Nie jesteś drzewem, raczej nomadem, który wędruje od osady do osady w poszukiwaniu środków do życia. Praca za granicą może być tylko etapem przejściowy — nie musisz zrywać na zawsze z dotychczasowym życiem. Możesz wyjechać na rok/dwa albo na kilkanaście lat, ale ostatecznie możesz przecież powrócić do ojczyzny lub...ruszyć dalej.

Podobnie jak członkowie koczowniczych plemion, będziesz czerpał korzyści z pobytu w nowym miejscu. Rozwiniesz się zawodowo, poznając różne metody pracy, słuchając nowych perspektyw i doskonaląc swoje umiejętności komunikacyjne — ale także rozwiniesz się jako człowiek. Osoby, które są otwarte na odkrywanie siebie, dowiedzą się więcej o swoich potrzebach, przyswoją sobie nowe sposoby życia i patrzenia na świat, a także wyrobią sobie bardziej wszechstronny pogląd na ludzkość. Praca za granicą pozwoli Ci zaimponować współpracownikom z kraju, ale co ważniejsze, stać się lepszą wersją samego siebie.


Zwiedzanie i odkrywanie sekretów świata


Praca za granicą nie musi oznaczać tyrania od świtu do nocy. Wręcz przeciwnie! Pozbawiony wszelkich zobowiązań i odpowiedzialności względem przyjaciół i rodziny, możesz korzystać z czasu wolnego, zwiedzając i odkrywając nowy kraj. To także dobra okazja, aby pójść o krok dalej i skorzystać ze sposobności do złożenia wizyty w państwach sąsiadującym z tym, w którym pracujesz.

To idealny moment, aby odwiedzić niezwykłe zakątki i zgromadzić wspomnienia, które zachowasz na całe życie. Pracując w USA lub Australii, możesz sporządzić listę stanów i atrakcji, które chcesz zobaczyć w każdym z nich. Osoby pracujące w Europie powinny zrobić listę krajów i punktów do odwiedzenia. Sprawdź budżet, zarezerwuj hotel i...w drogę.


Nawiążesz interesujące znajomości


Nawiązywanie kontaktów w obcym kraju pozwala poznać jego kulturę, lepiej zrozumieć obywateli i zmniejszyć poczucie izolacji. Wszystkie korzyści, o których mowa w tym artykule, wynikają bezpośrednio z nawiązania znajomości z osobami, które mogą pokazać Ci najlepsze i najgorsze strony swojej ojczyzny.

Zobaczenie, jak lokalna kultura lub sytuacja polityczna wpływa na życie kogoś, na kim nam zależy, pomoże Ci lepiej zrozumieć miejsce, do którego przybyłeś. Zawieranie nowych znajomości oznacza też, że najprawdopodobniej będziesz miał u kogo się zatrzymać, gdy w Twoim zagranicznym domu zagnieżdżą się moskity. Choćby dlatego warto wyjść ze swojej bańki i spróbować zbliżyć się do lokalsów.


Żegnajcie stereotypy!


Zawieranie przyjaźni i nawiązywanie kontaktów z ludźmi i miejscami to najlepszy sposób, żeby obalić wszelkie stereotypy na temat danego regionu. Uważasz, że mieszkańcy biedniejszych Stanów jedzą dużo niezdrowej żywności? Być może masz rację, ale jeśli nowy znajomy pokaże Ci zestawienie dochodów i wydatków, które zmuszają uboższe rodziny do kupowania tanich półproduktów, lepiej zrozumiesz sytuację.

Urlop jest czymś wspaniałym, ale daje tylko pobieżny, spłycony ogląd sytuacji danego kraju. Jeśli mieszkasz gdzieś minimum rok, możesz zobaczyć to miejsce tak, jak widzisz swój stary samochód. Dostrzeżesz wszystkie rysy i odpryski na lakierze, zrozumiesz, dlaczego na bagażniku przyczepiono dziwną naklejkę i w pełni docenisz wytrzymałość i przydatność wysłużonego pojazdu (nawet jeśli trochę skrzypi).

Po powrocie będziesz wiedział, że Norwegia to nie tylko blondynki i fiordy, Francja nie ogranicza się do croissantów i wina, a Wielka Brytania ma do zaoferowania więcej niż czerwone autobusy i herbatę z mlekiem. Wiedza to wielkie narzędzie. Od zrozumienia podejścia do życia w Twoim tymczasowym domu po poznanie znaczenia nowych słów i żartów, wrócisz z podróży gotowy do dzielenia się zdobytym doświadczeniem.

Możesz stać się nieco ekscentryczny (przynajmniej w oczach przyjaciół i bliskich z kraju). Będziesz nieco zbyt entuzjastycznie zachęcał do odwiedzania do oglądania zagranicznych filmów, gotował egzotyczne dania, zarzucał znajomych ciekawostkami kulturowymi i...zaskakiwał otwartym umysłem. Jeśli starczy ci determinacji, możesz spróbować zburzyć fałszywe wyobrażenia przyjaciół o kraju, w którym mieszkałeś i wprowadzić ich w szczegóły tamtejszego życia.


Praca za granicą — wadySzok kulturowy

Płynne wejście w zupełnie nową kulturę, z jej kompendium różnych zasad towarzyskich i zwyczajów pracy, nie jest łatwe. Może być jeszcze trudniej, jeśli nie znasz biegle języka danego kraju. Jednak nawet ten, kto nim włada, napotka nieznane słowa, zwroty i wymowę, które mogą zbić go z tropu.

Poczucie bycia kimś obcym w nowym miejscu to ciężka przeprawa, a różne wydarzenia będą Ci przypominać, że tak naprawdę nie należysz do tego świata. Za każdym razem, gdy będziesz mówić, ujawnisz swój akcent i choć na początku może to być ekscytujące, zwłaszcza jeśli ludzie reagują zdziwieniem i entuzjazmem, szybko możesz zacząć marzyć o tym, żeby wtopić się w tło.

Przygotuj się na bycie pełnoprawnym przedstawicielem Rzeczpospolitej Polskiej i mierzenie się ze standardowym zestawem pytań opartych na stereotypach.

Nikt nie będzie cię winił, jeśli w końcu pękniesz i powiesz, że przyjaźnisz się z Wałęsą i codziennie wypijasz dwie flaszki wódki.


Zwiększone obciążenie psychiczne

Wyrabianie nowego nawyku bywa męczące.

Wszystko, począwszy od wsiadania do autobusu, a skończywszy na jedzeniu lunchu, może stać się potencjalną barierą i natychmiast zdasz sobie sprawę, jak wiele codziennych czynności wynika z uwarunkowań kulturowych. Do tego dochodzi jeszcze kwestia zrozumienia etykiety obowiązującej w danym miejscu. Czy chodzi o dawanie napiwków, czy też o witanie się z ludźmi — zasady mogą różnić się od tych, do których jesteś przyzwyczajony.

Z czasem przywykniesz do nowych norm i rutyny, ale w zależności od tego, gdzie i na jaki okres się przeprowadzasz, może się okazać, że zanim zdążysz sobie wszystko poukładać, będziesz już w drodze do domu.


Tęsknota za domem

Praca za granicą oznacza rozstanie z bliskimi. Nie będziesz miał możliwości prowadzenia bezpośrednich rozmów z przyjaciółmi i krewnymi. Bez wątpienia poznasz nowych znajomych, ale i tak nie będziesz mógł spędzać czasu z rodziną w domu. Videochat nie zastąpi fizycznego kontaktu, a jeżeli przeprowadzisz się do innej strefy czasowej, porozumiewanie się z bliskimi stanie się jeszcze trudniejsze.

Jak na ironię, nawet jeśli to Ty przeżywasz niesamowite chwile, a Twój profil na Instagramie jest lepszy niż profil któregokolwiek z Twoich znajomych, możesz odczuwać lęk przed byciem pominiętym i zapomnianym. Gdy będziesz oglądać zdjęcia ze wspólnych spacerów i wypadów za miasto, możesz poczuć nostalgię i zazdrość. Możesz się nawet zastanawiać, co właściwie robisz z dala od wszystkich, których znasz i kochasz, a także czy praca jest tego warta.


Samotność i izolacja

Samotność może dawać o sobie znać, zwłaszcza jeśli w nowej okolicy nie spotkasz nikogo z kim mógłbyś nawiązać relację. Zawieranie znajomości wymaga czasu, dlatego przez kilka tygodni możesz być skazany na zwiedzanie okolicy we własnym towarzystwie.

Możesz spróbować tego uniknąć, ryzykując i nawiązując nowe znajomości jeszcze przed przyjazdem do nowego miejsca. Portale takie jak Couchsurfing, Meet with the Locals i Showaround umożliwiają poznanie mieszkańców różnych miejscowości, a nawet umówienie się na wspólne zwiedzanie danego miasta. Nie brakuje patriotów, którzy uwielbiają chwalić się swoim rodzinnym miastem przed ciekawskimi gośćmi!


Wyższe podatki

Bardzo prawdopodobne, że jako tymczasowy rezydent w obcym kraju będziesz musiał zapłacić swoją część podatku dochodowego na rzecz Polski. Niektóre kraje podpisały z naszym Państwem porozumienie o unikaniu podwójnego opodatkowania…ale nie wszystkie.

Przed wyjazdem za granicę warto skonsultować się z ekspertem podatkowym i sprawdzić, jakie zobowiązania mogą zostać na nas założone.


Praca za granicą — czy warto wyjechać?


Praca za granicą pomoże Ci poszerzyć wiedzę o świecie i zrozumieć jego złożoność. Możesz zarobić sporo pieniędzy, poznać nowych ludzi i podnieść swoje kompetencje zawodowe, a jednocześnie cieszyć się urokami życia w nowym miejscu.

Praca za granicą może być również stresująca. W końcu wszystko okazuje się być tak różne od tego, do czego jesteś przyzwyczajony. Akceptacja odmienności w miejscach i ludziach, których spotykasz, to proces, który wymaga czasu. Podejmując decyzję o przeprowadzce, powinieneś uzbroić się w cierpliwość, zadawać dużo pytań, często mówić "tak" i być otwartym na nowe doświadczenia.17 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page