top of page

Atrakcyjne CV — jak napisać? 7 zasad tworzenia życiorysu


Jeżeli chcesz zrobić na kimś dobre wrażenie, musisz poznać jego potrzeby i oczekiwania względem Twojej osoby. Zatem, aby zaimponować rekruterowi, spróbuj wejść w jego buty i zrozumieć, co chciałby zobaczyć w potencjalnym kandydacie. Zastanów się, jakie wymagania powinieneś spełnić i jakie cechy posiadać, aby sprawdzić się na obsadzanym stanowisku. Zdobyte informacje wykorzystaj, aby stworzyć atrakcyjne CV!


Atrakcyjne CV — czyli jakie?


Nawet jeśli spędzisz wiele godzin na poprawianiu i ulepszaniu życiorysu, musisz pamiętać, że Twój menedżer ds. rekrutacji prawdopodobnie codziennie przegląda dziesiątki, a nawet setki CV. W rzeczywistości, przeciętny rekruter poświęca na przeglądanie jednego Resume maksymalnie 6 sekund! Wynika z tego, że masz zaledwie 6 sekund, aby wywrzeć na rekrutującym pozytywne wrażenie. Dlatego tak ważna jest strona wizualna CV. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak stworzyć atrakcyjne CV, które przykuje uwagę i spodoba się rekruterowi, sprawdź nasz poradnik!Jak upiększyć CV? — 7 sposobów


1. Atrakcyjne CV ma przejrzysty układ
Czy wiesz, w jakim miejscu zatrzymuje się wzrok osoby sięgającej Twoje CV? W odległości 1/3 od górnej krawędzi strony znajduje się optyczny punkt centralny, na który większość ludzi spogląda najdłużej. Ten gorący punkt CV to miejsce, w którym najlepiej umieścić wszystkie najistotniejsze informacje. Jeśli chcesz mieć pewność, że rekruter przeczyta konkretne zdania, zapisz je w prawym górnym rogu — ludzkie oczy kierują się tam w pierwszej kolejności. Tworząc atrakcyjne C, pamiętaj, że z upływem czasu, wzrok oglądającego automatycznie przesunie się w dół strony, dlatego najlepiej u góry zamieścić dane kontaktowe, a pod spodem listę umiejętności lub znanych języków.


Weź pod uwagę, że wielu menedżerów ds. rekrutacji nie ma czasu na dokładne przeczytanie wszystkich życiorysów. Tak więc wyróżnienie "gorącego punktu" w CV stanowi istotny element wpływający na sukces większości kandydatów. Stosując tę metodę, w kilka sekund możesz przekonać kogoś, że jesteś godny zaproszenia na rozmowę, bo np.: znasz wymagane programy lub trzy języki obce — dlaczego więc nie skorzystać?


Warto zachować bardzo prosty, przejrzysty układ życiorysu. Dzięki temu Twoje CV będzie wyglądało schludnie i przyjemnie dla oka. CV przeładowane zbyt dużą ilością informacji może wydać się niezorganizowane lub niedbałe, dlatego zadbaj o syntetyczną i spójną formę! Pamiętaj też, że Twoje atrakcyjne CV nie powinno być dłuższe niż dwie strony.


2. Atrakcyjne CV — najlepsza czcionka


Aby stworzyć atrakcyjne CV i przyciągnąć uwagę rekruterów, nie musisz stosować różnorodnych czcionek i kolorów. Fikuśne litery i pstrokate barwy mogą być trudne do strawienia, zwłaszcza w tradycyjnych branżach. O ile nie planujesz przygotować kreatywnego CV, zachowaj standardowy rozmiar czcionki, który będzie czytelny i przyjemny dla oka. Jeżeli zdecydujesz się na bardziej awangardowe rozwiązanie, zadaj o to, żeby użycie konkretnego formatowania było dobrze przemyślane i celowe.


Najpopularniejsze czcionki, którymi większość osób posługuje się, tworząc atrakcyjne CV, to Times New Roman, Georgia i Tahoma. Te konkretne czcionki świetnie wyglądają zarówno na ekranie, jak i na papierze, a co najważniejsze są bardzo przejrzyste. Jeśli nie wiesz, jaką czcionkę wybrać, zdecyduj się na jedną z nich.


3. Dziel treść na sekcje i podsekcje


Dobrze zorganizowane, atrakcyjne CV powinno wyodrębniać różne sekcje i podrozdziały tak, aby łatwiej było zrozumieć jego przekaz. Większość życiorysów zawiera pięć standardowych działów, które zawierają podstawowe informacje o kandydacie. Są to:


  1. Dane kontaktowe

  2. Podsumowanie lub cel zawodowy

  3. Doświadczenie zawodowe

  4. Wykształcenie

  5. Umiejętności


Jednak zwróć uwagę, że to tylko podstawowa lista. Warto wyodrębnić dodatkowe działy, choćby dlatego, że ludzki umysł jest w stanie zachować skupienie, tylko przez krótki okres czasu. Wyodrębnienie większej ilości nagłówków i zastąpienie ciągłego tekstu listami, ułatwia czytanie i zwiększa przejrzystość CV. Jeśli zastanawiasz się jak podzielić CV na sekcje, rozważ dodanie rubryk takich jak Hobby i Certyfikaty.


Pamiętaj, że często możliwy jest podział doświadczenia na zawodowe i pozazawodowe. Ponadto, można wyodrębnić dwa rodzaje umiejętności tj. twarde i miękkie. W rubryce "Umiejętności twarde" możesz wpisać np.: "Biegła znajomość języka angielskiego, francuskiego i niemieckiego" albo „umiejętność obsługi pakietu Adobe Photoshop”. W sekcji "Umiejętności miękkie" możesz wyróżnić np.: „Cierpliwość” lub „Komunikatywność".4. Podkreśl istotne informacje


Pisząc atrakcyjne CV pamiętaj, że nawet jeśli przedstawisz informacje w postaci listy punktowanej, nadal może pojawić się problem z identyfikacją kluczowych umiejętności i osiągnięć, które są ważne dla potencjalnego pracodawcy. Jeżeli dana sekcja lub punkt zawiera szczególnie istotną informację np. na temat ważnej nagrody, lub osiągnięcia, które ilustrują Twoje kwalifikacje, wyróżnij ją, pogrubiając tekst.


95% osób oglądających Twoje CV nie zwróci uwagi na napisany przez Ciebie tekst, jeżeli nie będzie odróżniał się od otoczenia.


Natomiast...


95 % osób oglądających Twoje CV przejdzie do informacji pogrubionej i zapamięta to, co chciałeś im przekazać.


Dokładnie tak, jak w powyższym przykładzie. Choć informacja pozostaje ta sama, pogrubiony tekst prawdopodobnie szybciej przykuł Twoją uwagę.5. Wykorzystuj cyfry, procenty i znaki specjalne


Jeśli chcesz przygotować atrakcyjne CV, nie bój się liczb. Ludzki umysł aktywuje się na widok numerów i symboli — jesteśmy bardziej skłonni zapamiętać liczbę zapisaną za pomocą cyfr, niż za pomocą słów. Zamiast tworzyć obszerne opisy osiągnięć, pokaż odbiorcy rozmiar twojego sukcesu za pomocą cyfr. Nie tylko wydasz się bardziej konkretny i dokładny, ale też łatwiej uchwycisz uwagę rekrutera. Zerknij na poniższy przykład:


  1. 1. Dzięki mojej kampanii sprzedaż wzrosła o 80%


  1. 2. Dzięki mojej kampanii firma zanotowała znaczący wzrost sprzedaży produktów


W pierwszej wersji osoba wypowiada się zwięźle i konkretnie. W drugiej osoba enigmatycznie opisuje swoje osiągnięcia. Większość menadżerów uzna pierwszy opis za bardziej wiarygodny.6. Utwórz białą przestrzeń


Atrakcyjne CV nie może być zagracone. Zbyt duża ilość tekstu może przytłaczać czytelnika i znudzić potencjalnego pracodawcę za nim na dobre zapozna się z informacjami o Tobie. Każda strona życiorysu powinna mieć wystarczająco szerokie marginesy — tekst nie powinien przytulać się do boków kartki! Jeśli ktoś postanowi wydrukować dokument, lepiej, żeby żadne słowo nie zostało wycięte. Nie bój się zostawiać odstępów pomiędzy poszczególnymi segmentami tekstu, dodawaj akapity po nagłówkach i zadbaj o właściwą szerokość pomiędzy kolejnymi linijkami: najlepszy do czytania ciągłego tekstu będzie odstęp wynoszący 1.5 cm.7. Sprawdź, czy nie wkradł się jakiś błąd językowy


Chociaż słowo “Rzyciorys” na pewno przykuje uwagę, raczej nie zapewni Ci miejsca na rozmowie rekrutacyjnej. Nie zapominaj, że CV ma być Twoją wizytówką. Wszelkie byki, źle postawione przecinki lub inne oznaki nieprofesjonalizmu zagrają na Twoją niekorzyść. Przed wysłaniem CV przeczytaj je na głos i upewnij się, że nie ma w nim błędów gramatycznych, interpunkcyjnych i stylistycznych. Jeśli masz wątpliwości co do poprawności językowej, wykorzystaj darmowe narzędzia internetowe, takie jak Grammarly lub Polszczyzna.


Atrakcyjne CV — dopasowane do pracy


Na koniec ważna sugestia.


Pamiętaj, aby dostosować swoje CV do stanowiska, o które się ubiegasz.


W ten sposób pokażesz pracodawcy, że podchodzisz do rekrutacji na poważnie, a wysiłek zaprocentuje na rozmowie rekrutacyjnej. Jednym z powszechnych błędów jest wysyłanie tego samego CV na różne stanowiska pracy. Jeśli myślisz, że pracodawca nie zorientuje się, że aplikujesz do jego firmy „na fali wysyłania życiorysów”, jesteś w błędzie. Każdy pracodawca zamieszcza listę kwalifikacji i cech, które powinien mieć przyszły pracownik. Oczywiste jest, że na rozmowę zostaną zaproszone osoby, które będą najlepiej pasowały do tego opisu. Atrakcyjne CV powinno być dopasowane do stanowiska, aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie. Nie chodzi o to, żeby wypisywać nieprawdziwe rzeczy, ale skupić się tylko na kwalifikacjach i zdolnościach relewantnych dla stanowiska.


Chcesz wreszcie znaleźć dobrą pracę i odnieść sukces na rozmowie rekrutacyjnej? Zapraszamy do nas! Oferujemy doradztwo zawodowe i kompleksową pomoc w procesie rekrutacji. Dowiedz się więcej!
9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page