top of page

Storytelling w CV — jak stosować, by dostać pracę?

Wyobraź sobie, że znasz metodę na oczarowanie osoby czytającej Twoje CV. Sposób, który pozwoli Ci stworzyć historię, która okaże się na tyle zajmująca i ciekawa, że zagwarantuje Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Nie, to nie fikcja. To właśnie storytelling. O ile mądrze wykorzystasz go w swoim CV, pomoże Ci zdobyć stanowisko, o którym marzysz.


Gwoli ścisłości, nie namawiamy Cię do umieszczenia w swoim CV fałszywej opowieści o rzekomych osiągnięciach. Zamiast tego proponujemy, abyś tchnął życie w swoją opowieść, dzieląc się swoją prawdziwą historią w sposób, który przyciągnie uwagę czytelnika. Storytelling w CV może sprawić, że wydasz się bardziej żywy i mniej papierowy. Tak skonstruowany życiorys uwiarygodni Twoje osiągnięcia i wzbudzi w rekrutującym chęć poznania Ciebie i dowiedzenia się więcej na Twój temat.


Storytelling w CV — podstawowe zasady


Tworzenie historii może być czasochłonne, a opowiadanie jej wymaga pewnej wprawy. Jednak doprowadzenie tej sztuki do perfekcji jest warte zarówno czasu, jak i wysiłku. Korzyści, które zyskasz, stosując storytelling w CV, mogą szybko przerosnąć Twoje oczekiwania. Jeśli zastanawiasz się, jak udoskonalić swoje Résumé i sprawić, by odzwierciedlało najlepszą wersję Ciebie — czytaj dalej! Poniżej podpowiadamy, jak włączyć storytelling w CV, żeby wyróżnić się z tłumu i uzyskać wymarzoną pracę.


1. Przeanalizuj swoje dotychczasowe doświadczenie


Jeśli planujesz zastosować storytelling w CV musisz spełnić jeden, podstawowy warunek. Jest nim zrozumienie tego, jak zmieniłeś się dzięki umiejętnościom i doświadczeniu uzyskanym w poprzednich pracach. Musisz zastanowić się, jak to, czym dotychczas się zajmowałeś, wzbogaciło Twoją osobowość i czego się nauczyłeś. Istotne jest Twoje przekonanie o tym, że jesteś dobry w tym, co robisz, i że możesz wiele wnieść do firmy przyszłego pracodawcy. Za nim wykorzystasz storytelling w CV, powinieneś przeanalizować swoje dotychczasowe osiągnięcia, zrobić listę swoich atutów i umiejętności, które sprawiają, że jesteś wyjątkowy. Skup się na przypomnieniu sobie sytuacji, w których dzięki Twoim zdolnościom udało Ci się osiągnąć jakiś cel albo zrobić coś pozytywnego dla poprzedniej firmy. Innymi słowy, jeśli chcesz, aby Twoje CV opowiadało historię, powinna ona mówić o tym, dlaczego To właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem.


2. Napisz CV zorientowane na osiągnięcia


CV, w którym w sposób uproszczony wymieniasz swoje dotychczasowe doświadczenia, nie pokazując, jaką rolę odegrałeś w pracy dla każdego ze swoich pracodawców, nie pomoże Ci wyróżnić się z tłumu. Tutaj do akcji wkracza storytelling. W CV powinna pojawić się opowieść o sytuacjach, postaciach i scenerii związanej z Twoim doświadczeniem. Ma to duże znaczenie, bowiem dzięki temu czytelnik lepiej zrozumie, co udało Ci się osiągnąć i w jaki sposób przysłużyłeś się swojemu poprzedniemu pracodawcy.


Najprostszym sposobem jest zastosowanie metody STAR. STAR to skrót od słów: Situation (sytuacja), Tasks (zadania), Action (działanie) i Result (rezultat). Dzięki niej przy opisywaniu swoich doświadczeń zawodowych możesz podkreślić rezultaty swoich działań. Dla zwiększenia wiarygodności warto uściślić informacje na temat swoich osiągnięć — im więcej konkretów, tym lepszy storytelling w CV.


Na przykład: "Przygotował strategię marketingową kampanii promującej nową grę na PlayStation; opracował kierunki i obszary działania, zorganizował i nadzorował pracę zespołu 30 osób. Dbał o pozytywną atmosferę pracy i podniósł wskaźnik rentowności kampanii o 35% w stosunku do poprzedniej".


Opisany przykład pozwala wyjaśnić czytelnikowi cały przebieg wydarzeń i wskazać konkretne osiągnięcia kandydata. Pamiętaj, aby korzystać ze słów związanych z opisem stanowiska i konkretnych czasowników akcji, które skupiają się na Twoich działaniach. Do słów, których można użyć, aby zwiększyć atrakcyjność tekstu, należą między innymi: organizowanie, kierowanie, przewodzenie, nadzorowanie i osiąganie lepszych wyników.


3. Pokaż swoją osobowość w CV


Storytelling w CV to świetny sposób, na zaprezentowanie Twoich cech charakteru. Dzięki niemu rekruter może lepiej zrozumieć Twój sposób bycia i charakter, co może zapewnić Ci przewagę nad innymi kandydatami. Jednak miej na uwadze, że lepiej trzymać się profesjonalnych aspektów osobowości. Staraj się wykazać, w jaki sposób, dzięki swoim unikatowym cechom, możesz wnieść wartość dodaną do zespołu.


Warto posługiwać się takimi hasłami, jak:


  • Kierowanie rekrutacją i opracowanie strategii prowadzenia rozmów, nadzorowanie zespołu rekruterów i sporządzanie tygodniowych raportów

  • 1,5-roczne koordynowanie współpracy z kontrahentami z Anglii i Francji i zapewnianie przyjaznych stosunków między firmami,

  • kierowanie zespołem 12 pracowników wraz z prowadzeniem szkoleń, co zaowocowało zwiększeniem produktywności i rentowności projektu".


W przytoczonych wypowiedziach opisano pełnione funkcje, akcentując zarazem doświadczenie poszczególnych osób w zarządzaniu zespołem i kierowaniu projektami. Rekruterzy i menedżerowie ds. zatrudnienia, którzy przeczytają takie przykłady, z dużym prawdopodobieństwem zaczną się zastanawiać, w jaki sposób umiejętności przywódcze i trenerskie, którymi wykazałeś się w poprzednim zespole, mogą pozytywnie wpłynąć na ich zespoły.


Jeszcze innym dobrym obszarem do zaprezentowania swoich mocnych stron i wiedzy specjalistycznej jest podsumowanie kariery zawodowej. Wykorzystaj storytelling w CV do opisania swojej osoby za pomocą trzech przymiotników, po których nastąpi opis Twojego doświadczenia. Na przykład:"Samodzielny i kreatywny menedżer ds. sprzedaży z ponad 30-letnim stażem".


LUB"Zaangażowany, przedsiębiorczy i zorientowany na rozwój przedsiębiorca, który z sukcesami prowadził i sfinalizował 12 kampanii marketingowych".Tak skonstruowane frazy pomogą Ci przedstawić historię Twojej kariery — i są o tyle ciekawe, że pokazują to, jaki rzeczywiście jesteś. Wykorzystując storytelling w CV przykujesz uwagę czytelnika i zachęcisz go do poświęcenia większej ilości czasu na zapoznanie się z Twoją aplikacją. Tym samym znacznie zwiększysz prawdopodobieństwo zakwalifikowania się do kolejnego etapu rekrutacji.4. Skup się na cechach istotnych dla stanowiska


Wszystkie dobre historie mają pewien wspólny mianownik tematyczny. Jest to klej, który spaja opowieść w całość. Tym klejem powinny być umiejętności, których pracodawca oczekuje od kandydata. Dobry storytelling w CV powinieneś opisywać cechy, których firma poszukuje u kandydatów. Aby to osiągnąć, należy poświęcić trochę czasu na dostosowanie opowieści do stanowiska i oczekiwań odbiorców. Zastanów się, czy praca będzie wymagała od kandydata np. zdolności technologicznych, myślenia strategicznego lub umiejętności analitycznych? Jeśli tak, powinieneś sprawdzić, w jaki sposób Twoje dotychczasowe doświadczenia wpisują się w te tematy. Dzięki temu będziesz w stanie sformułować CV dostosowane do każdego stanowiska, o które się ubiegasz.Istnieją cechy, które przydają się niemal w każdej pracy np: praca zespołowa, przywództwo i pokonywanie przeciwności losu w celu osiągnięcia sukcesu. Ważne jest, aby określić, w jaki sposób Twoja dotychczasowa praca przyczyniła się do realizacji tych wartości. Weź pod uwagę, że jeśli otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, z pewnością zostaniesz poproszony o szczegółowe omówienie tych zagadnień. Stosując storytelling w CV zadbaj o to, by rozwinąć wszystkie te kwestie, podając konkretne przykłady.5. Naucz się opowiadać o sobie!


Po przygotowaniu swojej historii warto przećwiczyć jej opowiadanie. Storytelling w CV to w końcu sztuka narracji, więc nie zwlekaj z pierwszym opowiedzeniem swojej historii do czasu rozmowy kwalifikacyjnej. Przejrzyj swoje nowe, poprawione CV i pomyśl o wszystkich możliwych sposobach rozwinięcia i ulepszenia życiorysu.


Możesz poprosić zaufanego przyjaciela lub członka rodziny, aby przeczytał Twoje CV, wskazał ewentualne luki lub sposoby na ulepszenie historii. Być może w niektórych miejscach byłeś zbyt enigmatyczny, a w innych zbyt szczegółowy — inni ludzie mogą pomóc dostrzec Ci mocne i słabe strony Twojego CV. Opowiedz o stanowisku, na jakie aplikujesz i zapytaj, czy taka kandydatura zwróciłaby ich uwagę. Dzięki temu od razu nauczysz radzić sobie z krytyką i będziesz mógł zwiększyć swoje szanse na sukces w rekrutacji.


Storytelling w CV — klucz do sukcesuTwoja przeszłość jest ważna. W końcu to ona sprawiła, że dziś jesteś tu, gdzie jesteś. Jeśli chcesz opisać swoją historię poprzez storytelling w CV, zacznij od opisania ostatniego miejsca pracy. Wspaniali bohaterowie są wielowymiarowi, dlatego powinieneś zadbać o to, by Twoje CV było wyczerpujące i zupełne. Ewentualne przerwy w karierze wyjaśnij krótkim oświadczeniem. Bądź przygotowany na to, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz być poproszony o podanie większej ilości szczegółów.


Sympatia czytelnika rodzi się wówczas, gdy postać ma wyrazistą osobowość. Możesz nadać swojemu CV taką cechę, zachowując jednocześnie profesjonalną formę. Jeśli starasz się o pracę w branży kreatywnej, możesz pozwolić sobie na nieco więcej fantazji, np. używając ciekawych czcionek albo nietypowego formatowania. W pozostałych przypadkach radzimy trzymać się tradycyjnego stylu. Możesz jednak zamieścić krótki akapit, w którym dodasz trochę smaczku do swojej pracy np.: opisać nietypowe hobby, ulubiony zespół albo cytat z ważnej dla Ciebie książki! Upewnij się jednak, że szczegóły te są istotne dla stanowiska i interesujące.


Stosując storytelling w CV, dajesz rekruterowi lub menedżerowi HR solidny i przekonujący wgląd w swoją dotychczasową historię. Od tego, w jaki sposób ją przedstawisz, zależy, czy będą chcieli poznać jej kolejny rozdział. Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest dowodem na to, że rekruter chciałby, abyście następną część napisali wspólnie. Pamiętaj o tym, żeby w CV zawrzeć wartości, które są istotne dla Ciebie i dla firmy, do której aplikujesz. Znajdź punkty wspólne i zwróć uwagę na ich istnienie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Pamiętaj, aby nie udawać kogoś, kim nie jesteś. Twoja historia będzie wyjątkowa tylko, jeżeli napiszesz ją samodzielnie.


A jeśli potrzebujesz pomocy z przygotowaniem CV, skontaktuj się z nami!

23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

ความคิดเห็น


bottom of page