top of page

Elevator pitch

Kojarzysz tę scenę z filmów, w której główny bohater postanawia zmienić swoje życie i zawalczyć o spełnienie zawodowych marzeń? Ma marzenie o super pracy, na wysokim stanowisku i jest bardzo zmotywowany do tego, by tę pracę zyskać. Mamy scenę, w której bohater jedzie windą na piętro, by próbować wkręcić się na spotkanie z prezesem albo by ubłagać asystentkę, aby ta powiedziała mu, gdzie i kiedy prezes jada zazwyczaj obiad. Nasz bohater mówi sobie, że jeśli wyrzucą go drzwiami, to wejdzie oknem, tak jest nastawiony na osiągnięcie swojego zawodowego celu.


A tu do windy wchodzi ON. Prezes – bohater zna jego zdjęcia z internetu. Prezes uprzejmie zagaduje: Good morning, hi. How are you? Bohater czuje, że to jego chwila – otwiera usta i… Nie wie, od czego zacząć. Po chwili rzuca bełkotliwym I’m fine, thanks, actually, I… i winda się otwiera, prezes wychodzi. A asystentka nie chce pisnąć słówka o planie dnia prezesa.

Bohater nie był gotowy do rozmowy, do „sprzedania się” w mniej niż minutę. Nie miał przygotowanego elevator pitch. A Ty masz?

1. Elevator pitch – co to jest


Pitch to z angielskiego „rozstawiać”, np. namiot oraz „kram”. Kiedyś określenie to wiązało się z wędrownymi handlarzami, którzy rozstawiali stoiska ze swoimi produktami, a dalej z walizkami z „cudownym kremem” lub innym produktem wyjmowanymi przez akwizytora podczas prezentacji w domu klienta. Dziś hasło to będziemy raczej wiązać nie z tym, co się robi, a co się mówi. Pitch w swoim znaczeniu wyewoluowało do „reklamować”. Co oznacza w kontekście rozwijania swojej kariery? I po co w tym „pitch” winda?

Po krótkim rysie historycznym dochodzimy do sedna. Elevator pitch to krótka przemowa na Twój temat. Ma być na tyle zwięzła, ale i interesująca, byś zdążył wygłosić ją, jadąc windą (ang. elevator) i byś mógł dzięki niej pokazać się od jak najlepszej strony.

Przedstawić się krótko i zachęcająco. Łatwe? To spróbuj teraz w ciągu 45 sekund na głos streścić, czym się zajmujesz i dlaczego wyróżniasz się na rynku.

Jednak trudno? No właśnie…

2. Elevator pitch – dla kogo


Pewnie podobną sytuację, w jakiej znalazł się nasz filmowy bohater, znasz z własnego doświadczenia. Może nie spotkałeś przypadkowo przyszłego pracodawcy w windzie i nie miałeś okazji spróbować mu się przedstawić w iście filmowym stylu, ale pewnie nieraz pytano cię…

…na spotkaniu networkingowym – „A Ty, czym się zajmujesz?”

…na spotkaniu towarzyskim – „Co robisz na co dzień?”

…na rozmowie o pracę – „No to proszę na początek nam coś o sobie opowiedzieć” albo „Dlaczego to Pana powinniśmy zatrudnić?”

Wiesz, na jakim stanowisku pracujesz i dla jakiej firmy, czym się zajmujesz, znasz swoje największe osiągnięcia - a jednak nieraz trudno powiedzieć coś więcej niż „Pracuję w firmie X na stanowisku Y, ta firma pracuje w branży Z”. Przekażesz informacje, odpowiesz na zadane pytanie. Ale czy zainteresujesz tym nowych znajomych, czy zapadniesz w pamięć rekruterowi, czy po takiej przemowie potencjalny współpracownik czy pracodawca będzie o tobie pamiętał?

3. Dobry elevator pitch – jak go przygotować

Określ cel swojej przemowy.

„Zaprezentowanie się” – ale komu, w jakim celu? Gdy przygotowujesz swój elevator pitch ważne jest, byś zastanowił się nad celem jego wygłoszenia. Pomyśl, kto jest Twoim odbiorcą i jaki efekt chcesz na nim wywrzeć. Nawiązać kontakt z potencjalnym współpracownikiem? Zostać przyjętym do pracy? Zaproponować swoje usługi? Trzon wypowiedzi będzie ten sam, jeśli zajmujesz się jedną branżą, ale sposób podawania informacji warto dostosować do sytuacji i grupy, w jakiej będziesz się prezentował.

Wyjaśnij, czym się zajmujesz.


Nazwij swoje stanowisko i wyjaśnij jej. Być może wydaje ci się, że większość ludzi wie, na czym polega twoja praca – możesz się jednak zdziwić. Łatwiej też rozumie się na przykładach – opowiedz więc o swoich obowiązkach, na czym polega twoja praca oraz jak ją wykonujesz. Pamiętaj o wykorzystywaniu języku korzyści (używaj inspirującego słownictwa, np. zmieniam, poprawiam, pomagam, wspieram, rozwiązuję itd.).

Zadaj pytanie otwarte.

Możesz w nim nawiązać do tego, czym się zajmujesz, w czym możesz pomóc, np. „Czy wiecie, jak zmobilizować zespół na dłuższy czas, niż tylko gdy pracodawca patrzy na ręce?” lub „Czy myśleli kiedyś Państwa nad tym, co zrobić, by ludzie nie tylko pracowali w firmie, by żyć, przeżyć, ale też żyli, by pracować?”. To będzie dla Ciebie świetnym punktem wyjścia do mówienia o swoich osiągnięciach.

Zaangażuj - dodaj CTA (Call To Action).

Po przedstawieniu siebie – czym się zajmujesz oraz co cię wyróżnia – dodaj CTA, tzw. call to action, wezwanie do działania. Odnosząc się do swojego celu zachęć, by np. zatrudnić cię, skorzystać z twoich usług itp.


Spisz to, co wymyśliłeś.

Ile powinno trwać wygłaszanie elevator pitch, jak długi ma być? Do minuty – najlepiej, jeśli zmieścisz się w pół minuty (mówiąc pewnie i spokojnie). 4. Jak napisać lepszy elevator pitch – o czym jeszcze pamiętać


  1. Elevator pitch może dla niektórych brzmieć jak „tania bajera”, może irytować. Zanim zaczniesz mówić – wybadaj, czy odbiorca w ogóle jest zainteresowany. Jeśli spotykacie się przypadkowo, np. właśnie w windzie czy w parku, na konferencji – zobacz, w jaki nastroju jest osoba, której chcesz o sobie opowiedzieć, co teraz robi. Nienajlepszym startem znajomości byłoby wygłoszenie przemowy na swój temat, gdy akurat nikt nie chce o Tobie słuchać.

  2. Naprawdę łap kontakt. CTA są ważne – możesz używać pytań retorycznych, a możesz (i tę opcję polecamy bardziej) naprawdę poczekać, aż odbiorca odpowie. Swojej wypowiedzi nie rzucasz przecież w eter, kierujesz ją do konkretnej osoby czy konkretnej grupy. Pokaż im, że chcesz nawiązać kontakt, zbudować relację, a nie tylko wygłosić formułkę, którą sobie napisałeś i której nauczyłeś się na pamięć, by ją recytować przy każdej okazji.

  3. W elevator pitch zawrzyj swój USP [o tym, czym jest unique selling point, przeczytasz w innym naszym artykule -> xxxx].

  4. Zadbaj o to, by twój elevator pitch był ciekawy, po prostu. Ma być przekonujący, ale to nie Twoje ostateczne „być albo nie być”. Gdy zainteresujesz sobą, swoją ofertą, odbiorca na pewno chętnie dopyta, weźmie wizytówkę, przyjmie twoje CV. Elevator pitch to tylko haczyk – warto więc, by był interesujący. Możesz zażartować, możesz użyć ciekawej metafory, zaskakującego przykładu; zacząć od ciekawego faktu z twojego życia zawodowego. Przykuj uwagę, daj się zapamiętać!

  5. Ćwicz. Samo przygotowanie krótkiej i efektownej mowy jest wyzwaniem, a jej przedstawienie – być może jeszcze większym. Warto ćwiczyć – przed lustrem, nagrywając się na dyktafon czy opowiadając o sobie nowo poznanym ludziom.


5. Elevator pitch w procesie rekrutacji – jak się przedstawić na rozmowie o pracę Standardowy elevetor pitch świetnie nadaje się na rozmowę o pracę. Jak je wygłosić?

  • Zacznij od krótkiego przedstawienia swojego życiorysu zawodowego.

  • Opowiedz o konkretach – mówiąc nie tyle o tym, co robisz, a jak dobrze to robisz. Możesz użyć tu schematu PAR (Problem – Action – Result, czyli Problem – Działania – Rezultat).

  • Opowiedz o ich wyzwaniach i zaproponuj rozwiązanie. Zidentyfikuj, z czym mierzy się ta firma, w jakim celu chcą zatrudnić kogoś na dane stanowisko i pokaż, że widzisz to oraz, że jesteś w stanie spełnić ich oczekiwania.

A jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu się do rekrutacji, np. swojej mowy “elevator pitch”, służymy profesjonalną pomocą. Skontaktuj się z nami!

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page