top of page

Jak napisać atrakcyjne CV? Poznaj 7 zasad

CV to dokument, który ma przedstawiać Twoje doświadczenie zawodowe. Umożliwia przyszłemu pracodawcy zapoznanie się z Twoimi wartościami, umiejętnościami oraz zainteresowaniami. Dzięki niemu możesz zrobić doskonałe pierwsze wrażenie na rekruterach i znacznie ułatwić sobie start podczas aplikacji. Warto więc znać zasady, które umożliwiają Ci stworzenie atrakcyjnego życiorysu. W tym artykule przedstawiamy 7 z nich, które według rekruterów są najważniejsze.


Atrakcyjne CV — co to właściwie oznacza?


Czym charakteryzuje się atrakcyjne CV? Co to właściwie oznacza dla rekrutera? W jaki sposób można ocenić, czy Twój dokument spełnia jego oczekiwania?

Przede wszystkim pisząc CV pamiętaj o tym, że aż 68% rekruterów poświęci Twojej aplikacji zaledwie 2 minuty. Natomiast 17% skróci ten czas do 30 sekund. Jest to bardzo mało czasu, żeby wywrzeć dobre wrażenie na nich. Jednak jest to możliwe.


Atrakcyjne CV to nie wszystko — dokładnie zaplanuj rozkład treści na kartce


Przede wszystkim atrakcyjny życiorys ma odpowiednio ułożone punkty kluczowe. Pamiętaj o nich podczas redagowania CV. Na początku wzrok czytającego zatrzymuje się mniej więcej w 1/3 wysokości kartki. Ważny punkt to również prawy górny róg. Zawrzyj tam te informacje, które chcesz wyróżnić w treści.

Można ogólnie stwierdzić, że wzrok osoby czytającej prześlizguje się po treści w kształcie litery F. Jeżeli szczególnie zależy Ci na jednej informacji, postaraj się ją zamieścić w tym schemacie. Prawdopodobieństwo, że rekruter zwróci na nią uwagę w znacznym stopniu rośnie.


Popraw atrakcyjność swojego CV dzięki znajomości tych 7 zasad


Wiesz już, jak wykorzystać sposoby czytania treści przez innych. Teraz przedstawimy Ci kilka uniwersalnych i ważnych zasad, których powinieneś przestrzegać podczas pisania CV.


1. Zachowaj przejrzysty układ CV

Dobre CV jest przede wszystkim przejrzyste. Pamiętaj o odpowiednim rozłożeniu treści według informacji, jakie znalazłeś na początku artykułu. Dodatkowo skup się również na tym, żeby wykorzystywany przez Ciebie szablon był prosty i profesjonalny. Zbyt wiele rozmaitych kształtów i kolorów może sprawić, że rekruter poczuje się zniechęcony od razu, gdy pierwszy raz spojrzy na Twoje CV. Postaw na połączenie bieli z neutralnymi kolorami oraz na geometryczne kształty. Nie musisz zamieszczać w swoim życiorysie kwiatów, kontrastowych barw ani kolorowych linii. Wyglądają one nieprofesjonalnie. Zadbaj o to, żeby to tekst był najważniejszy w dokumencie. W ten sposób rekruter przeczyta z chęcią Twoją aplikację.

2. Wybierz odpowiednią czcionkę — stwórz atrakcyjne CV

Wykorzystywana przez Ciebie czcionka powinna być możliwie prosta i czytelna. Zrezygnuj z ozdobnych form, przypominających pismo odręczne. My polecamy zastosowanie Times New Roman, Tahoma lub Georgia. Litery w nich są złożone z prostych linii, które są możliwe do odczytania.

Miej na uwadze, że rekruter może zapoznać się z Twoim CV na dwa sposoby. Może:

 • wydrukować dokument;

 • zapoznać się z CV na swoim komputerze, tablecie lub innym urządzeniu elektronicznym.

Twoim zadaniem jest zadbać, żeby niezależnie od wybranego sposobu, życiorys w dalszym ciągu był czytelny. Dlatego dobierz rozważnie czcionkę, która jest równie czytelna na ekranie jak na papierze.

3. Podziel treści na sekcje i podsekcje


Ludzie nie przepadają za tak zwaną ścianą tekstu. Potrzebujemy krótkich informacji, najlepiej skondensowanych i podziału na sekcje. W przeciwnym wypadku mózg bardzo szybko gubi skupienie. Zastosuj tę taktykę również w swoim CV. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób my skonstruowaliśmy ten artykuł. Jest on podzielony na sekcje, oddzielone nagłówkami. Dodatkowo każda z sekcji podzielona jest na akapity, w których znajdują się krótkie zdania. Znajdziesz tutaj również:

 • listy punktowane;

 • pogrubienia;

 • przykłady.


W ten sposób znacznie łatwiej możesz zapamiętać wszystkie informacje i zastosować je w praktyce. Wykorzystaj podobne elementy w swoim CV. Podziel je przede wszystkim na podstawowe sekcje:

 • dane kontaktowe;

 • podsumowanie/cel zawodowy;

 • doświadczenie;

 • wykształcenie;

 • umiejętności.

W każdej z tych sekcji możesz wyróżnić jeszcze podsekcję, która jeszcze bardziej ułatwi czytanie Twojego życiorysu. Możesz zamieścić w nim jeszcze:

 • podział na doświadczenie zawodowe i pozazawodowe;

 • wykształcenie podzielić na to zdobyte podczas studiów oraz kursy;

 • dodać sekcję związaną z zainteresowaniami;

 • umiejętności podzielić na twarde i miękkie.

To jest tylko kilka pomysłów. W swoim CV możesz postawić na inny podział. Pamiętaj, że oryginalne ustawienie treści również może pomóc Ci wyróżnić się na tle innych aplikujących na dane stanowisko. W ten sposób jest większe prawdopodobieństwo, że rekruter zwróci uwagę właśnie na Ciebie.

4. Podkreśl i wyróżnij istotne informacje

W naszym artykule wyróżniamy te treści, które są szczególnie ważne. Na przykład to, że aż 95% rekruterów przeczyta informację pogrubioną i zapamięta ją. Dlaczego? Twój mózg jest pewny, że podkreślone informacje są istotne i rzeczywiście tak jest, w zdecydowanej większości przypadków. W Twoim CV również mogą występować pogrubione fragmenty. Wyróżnij je na tle innych. Możesz nie tylko zmienić ich rozmiar, ale również oddzielić od pozostałej treści. Z pewnością zwróci to uwagę rekruterów i zainteresuje.

Nawet jeżeli pogrubisz i wyróżnisz elementy, które znajdują się również w innych CV, np. znajomość języka angielskiego, to właśnie Twój dokument wyróżni się na tle wielu podobnych aplikacji. Dobrym rozwiązaniem jest pogrubianie informacji wymienianych w punktach. Zwróć uwagę na to, które informacje wymienione do tej pory zapamiętałeś najlepiej? Prawdopodobnie te dotyczące sekcji w CV. Dlaczego? Są one pogrubione oraz ułożone według listy.

5. Wykorzystaj potęgę liczb

Jak wspominaliśmy w artykule dotyczącym zasad przygotowania CV, liczby to prawdziwa potęga. Wykorzystaj ją. Wypisz swoje osiągnięcia z ich wykorzystaniem. Napisz konkretnie, o ile procent zwiększyłeś sprzedaż w firmie lub podaj informację na temat wielkości zespołu, którym kierowałeś. Możesz również przedstawić liczbę projektów, w których brałeś udział. Pamiętaj, żeby nigdy nie zapisywać słownie liczb. Nie tylko zajmie to znacznie więcej miejsca, ale również spowoduje, że rekruter nie zwróci na nią uwagi. Weźmy przykład:


 • w 2019 roku pojawiło się na rynku 1120 agencji zajmujących się influencer marketingiem;

 • w dwa tysiące dwudziestym roku nowych agencji było tysiąc trzysta sześćdziesiąt.

Która informacja została w Twojej pamięci i zrobiła lepsze wrażenie? Z pewnością ta dotycząca 2019 roku. Mimo, że w 2020 roku powstało znacznie więcej podobnych agencji, zapamiętasz te dane, które zostały zapisane w postaci liczb. A jeśli jeszcze te liczby pogrubisz? Wykorzystuj to w swoim CV. Nie skupiaj się na ogólnych informacjach typu „znacząco podniosłem liczbę konwersji w firmie”. Napisz konkretnie jaka to była zmiana. Jeżeli uniemożliwiają Ci to podpisane umowy oraz wiąże Cię tajemnica, przedstaw rząd wielkości. Da to rekruterom możliwość porównania informacji i odniesienia się do nich.

6. Zostaw wolną przestrzeń


Doskonale z pewnością wiesz, że CV powinno zmieścić się na 1, maksymalnie 2 stronach. Dzięki temu jest bardziej czytelne. Co się stanie, jeżeli dodatkowo powiemy, że powinny znajdować się na nim wolne przestrzenie? Jak już wspominaliśmy, ściany tekstu nie są dobrym rozwiązaniem. Nie można się na nich skupić, a mózg nie przetwarza pojawiających się informacji. Dlatego powinieneś zastosować w swoim tekście odpowiednio dużą interlinię. Optymalna jej wielkość to 1.5 cm. Obecnie możesz w edytorze tekstu lub każdym innym programie, w którym tworzysz życiorys odpowiednio to ustawić. Wystarczy jeden przycisk i kilka sekund, żeby znacznie podnieść swoje szansę na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną do wymarzonej firmy.

7. Dokładnie sprawdź swoje CV pod kątem poprawności

Na naszym blogu znajdziesz tekst, w którym dokładnie przeprowadzamy Cię przez cały proces poprawiania tekstu. Zapoznaj się z nim. W ten sposób dowiesz się, jak wyłapać wszystkie literówki i błędy ortograficzne, stylistyczne oraz gramatyczne w swoim dokumencie.

Pamiętaj, że brak poprawności może Cię od razu zdyskwalifikować. Jeżeli niedostatecznie dokładnie poprawisz swoje CV, może być to oznaką lekceważenia potencjalnego pracodawcy. Wówczas nie otrzymasz zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną.


Bonus: Pamiętaj, żeby unikać niektórych słów


Twoje CV to wizytówka Twojej pracy. Unikaj w nim słów, które mogłyby wyglądać niekorzystnie. Wymieniliśmy je dokładnie w artykule na temat fraz zakazanych oraz wskazanych w życiorysie. Jeżeli zapoznasz się z nim i zastosujesz nasze wskazówki, z pewnością podniesiesz atrakcyjność swojego życiorysu.

Pamiętaj koniecznie, żeby oczywiście dopasować CV do ogłoszenia, na jakie odpowiadasz. Każdy dokument powinien być odpowiednio edytowany w zależności od stanowiska. Dlatego zawsze staraj się dopasować do wymagań, jakie stawiają potencjalni pracodawcy.


8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page