top of page

Jak odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego chcesz u nas pracować?” podczas rozmowy o pracę? — praktyczny

Udało się. W końcu otrzymałeś zaproszenie na rozmowę o pracę – może był to Twój pierwszy wybór, a może to dopiero druga dziesiątka z listy pozycji, na które aplikowałeś – teraz to nie jest najważniejsze. Podekscytowany zakładasz odświętne ubranie i wyruszasz na spotkanie z rekruterem. Początkowo jest sympatycznie i masz wrażenie, że dobrze Ci idzie, a Twój rozmówca wydaje się żywo zainteresowany Twoją osobą. Uśmiechasz się, a on zadaje Ci to jedno pytanie; „Dlaczego chcesz dla nas pracować?”. Uśmiech spełza Ci z twarzy jak galareta. W głowie masz pustkę, a w gardle robi się wyjątkowo sucho. Rekruter marszczy brwi i stawia na kartce wielki znak „X”. Wiesz już, że otrzymałeś bilet powrotny do świata niezatrudnionych.

Spokojnie.

Ta wizja nie musi się urzeczywistnić. W tym artykule wyjaśnimy, jak odpowiedzieć na pytania z gatunku „Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?” i nie stracić twarzy. Zatem czytaj uważnie, bo poniżej znajdziesz bilet do kraju mistrzowskich rozmów rekrutacyjnych i dowiesz się, jakich odpowiedzi oczekują pracodawcy.


Po co rekruterzy pytają o powody, dla których ubiegasz się konkretną pracę?


Osoba rekrutująca chce dowiedzieć się, co sprawiło, że zainteresowałeś się konkretną ofertą. Dlaczego spośród setek ofert aplikowałeś na dane stanowisko? Jakie umiejętności wpisujące się w wymagania pracodawcy posiadasz? Dlaczego uznałeś, że jesteś odpowiednim kandydatem? Ktoś, kto potrafi spójnie i rzeczowo odpowiedzieć na powyższe pytania wywrze wrażenie kompetentnego i zaangażowanego. Nikt nie ma ochoty tracić czasu na człowieka, który tak naprawdę nie wie, czego chce, a na spotkanie rekrutacyjne poszedł z przypadku. Z tego powodu za nim udasz się na rozmowę o pracę, powinieneś szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące własnych motywacji. Warto być szczerym ze samym sobą i zastanowić się, czy ofertę pracy traktuję poważnie i w razie powodzenia naprawdę zamierzam ją podjąć, czy była to jedynie spontaniczna aplikacja, na której zwyczajnie mi nie zależy.

Jeśli już wiesz, że naprawdę chcesz zdobyć tę pracę, powinieneś upewnić się, że masz odpowiednie kwalifikacje i Twoje ambicje są zbieżne z zakresem obowiązków. Rekruter będzie chciał zweryfikować Twoje umiejętności, aby mieć pewność, że bez większych trudności podołasz wszystkim obowiązkom. Jeśli odpowiadając na pytanie „dlaczego chcesz dla nas pracować” nie odwołasz się do samego stanowiska, może to wzbudzić podejrzenie, że tak naprawdę nie wiesz, z czym się ono wiąże, nie jesteś na nie gotowy, a inwestycja w Ciebie jako pracownika nie będzie opłacalna

„Dlaczego chcesz dla nas pracować?” — najlepsze odpowiedzi.

1. Znam innych pracowników tej firmy, którzy zachęcili mnie do złożenia aplikacji.

Nie ma cenniejszej karty przetargowej niż „list polecający” od kogoś, kto już pracuje w danej firmie. Jeżeli zostałeś poinformowany o rekrutacji przez znaną Ci osobę, nie wahaj się o tym wspomnieć. Być może ktoś bliski zna Twoje możliwości, wie, że przydałbyś się firmie, w której pracuje i dlatego zachęcił Cię do przesłania aplikacji. Pamiętaj, że powinieneś pokazać, że nie przyszedłeś na rozmowę z przymusu, ale dlatego, że opowieści znajomego o firmie wzbudziły Twoje zaciekawienie i rozpaliły w Tobie chęć pracy w tym miejscu. Opowiedz o tym, czego o firmie dowiedziałeś się od tej osoby, co lubi w swojej pracy, jakie rzeczy podobają jej się w kulturze organizacji itp. Skup się na zaletach i elementach, które uważasz za istotne przy podejmowaniu decyzji o podjęciu pracy w danym miejscu. Zwróć uwagę na swoje kompetencje i pokaż, w jaki sposób przysłużą się one firmie na podstawie informacji uzyskanych od bliskiej osoby.

2. Ta praca idealnie wpisuje się w moje kwalifikacje.

Przestudiuj wymagania i zakres obowiązków na danym stanowisku. Zazwyczaj w ogłoszeniu pracodawca wymienia cechy i umiejętności niezbędne do podjęcia zatrudnienia. Możesz potraktować to, jak skrypt z punktami, o których powinieneś wspomnieć – oczywiście stosownie do umiejętności, które faktycznie posiadasz. Jeśli pracodawca oczekuje minimum 3-letniego doświadczenia na stanowisku inżyniera danych, a ty pracowałeś w tym charakterze 5 lat, koniecznie o tym powiedz. Jeżeli w oczekiwaniach wspomniano o dobrej znajomości angielskiego, a ty zdałeś egzamin certyfikacyjny z tego języka, również nie bój się o tym wspomnieć. Jest bardzo prawdopodobne, że rekruter punktowo odhacza wszystkie warunki, które powinien spełnić kandydat, aby podjąć decyzję, czy jest on właściwą osobą na daną posadę. Kiedy ułatwisz mu pracę, serwując odpowiedzi na tacy, z zadowoleniem wystawi Ci pozytywną rekomendację. Możesz też zastanowić się nad tym, w jaki sposób stanowisko pomoże Ci realizować swoje zawodowe cele i pokazać, że interesy Twoje i firmy są zbieżne.


3. Podoba mi się kultura waszej firmy.

Bez względu na to, czym zajmuje się firma, zazwyczaj stara się stworzyć w mediach określony wizerunek. Duże korporacje chętnie chwalą się swoim stosunkiem do pracowników, środowiska lub działalnością charytatywną. Przeanalizuj dostępne strony internetowe firmy, również profile na LinkedIn czy Facebook i postaraj się zrozumieć, jak organizacja chce się przedstawiać. W rozmowie z rekruterem doceń działania, które podejmują na rzecz konkretnej sprawy. Pokaż, że podoba Ci się to, co robią i chciałbyś stać się częścią firmy, która realizuje taką misją, a także osobiście przyczyniać się do jej realizacji. Obecnie pracodawcy często udostępniają filmiki, w których pracownicy opowiadają, dlaczego lubią swoją organizację – skorzystaj z ich wiedzy. Odwołaj się do takiego filmiku, powiedz, co zapadło Ci w pamięć i dlaczego. Jeśli na nagraniu pracownik mówi, że w firmie panuje rodzinna i ciepła atmosfera, napomknij, że uważasz to za duży atut.

4. Podoba mi się to, co robicie.

Bez względu na to, czym zajmuje się firma, chce być doceniana za swoje usługi. Jeżeli oferuje ciekawy, oryginalny produkt albo ma wieloletnie doświadczenie w konkretnej branży, dobrze jest podkreślić swój szacunek do jej działalności. Pokaż, że pociąga Cię to, czym się zajmują, że wyznajesz podobne wartości, a Twoje cele są zbieżne z celami firmy. Pochwal się wiedzą na temat produktów oferowanych przez firmę – możesz podać konkretny model, który szczególnie Ci się podoba lub zwrócić uwagę na to, jak mogą poprawić swoją ofertę z Twoją pomocą. Pamiętaj, żeby skupić się na konkretach, nie rzucaj ogólnikami. Mów o rzeczach, które odnoszą się do firmy, która oferuje stanowisko, a nie do każdej dowolnej firmy z branży. Bądź pozytywnie nastawiony i zaangażowany. Jeżeli na pytanie odpowiesz z entuzjazmem, osoba przeprowadzająca wywiad prawdopodobnie uwierzy, że naprawdę chcesz dostać tę pracę. Pracodawca szuka pasjonatów, którzy są gotowi, by dawać z siebie 100%. Postaraj się zaprezentować jako taka osoba. Nie skupiaj się na pakiecie benefitów i wysokiej pensji – możesz wspomnieć o tym, jako czymś, co doceniasz, ponieważ dobrze świadczy o wartościach firmy, ale nie pokazuj, że to jedyna rzecz, na której Ci zależy.

5. Praca ma dobrą lokalizację.


Jeżeli siedziba firmy, do której aplikujesz, jest blisko Twojego domu, jest to niewątpliwa zaleta. Pracodawcy nie lubią spóźnialskich i zdają sobie sprawę, że pracownik, który mieszka daleko, może mieć problem z dotarciem na czas. Jeśli więc zmieniasz pracę, ponieważ w poprzedniej traciłeś mnóstwo czasu na dojazdy, powiedz o tym rekruterowi. Pokaż, że chcesz zaoszczędzić cenne godziny i poświęcić je na rozwój zawodowy.

6. Nowa praca ma elastyczne godziny lub tryb.

Masz dość pracy od 8 do 16 lub chcesz spędzać więcej czasu w domu? To dobry powód, aby podjąć pracę w określonym miejscu. Nie każdy chce pracować w biurze, szczególnie kiedy liznęło się swobody związanej z pracą na home office. Ktoś, kto lubi samodzielnie ustalać sobie plan dnia, może powiedzieć, że chciałby mieć większą kontrolę nad własnymi obowiązkami, dlatego zdecydował się aplikować do firmy, która daje pracownikom dużo swobody i jest nastawiona na wyniki. Pokaż, że elastyczny tryb pracy lub godziny są Ci potrzebne i dzięki nim możesz być bardziej efektywny.

7. Chcesz rozwijać się w nowej dziedzinie.

Znudziła Cię dotychczasowa praca, chcesz zacząć robić coś nowego albo rozwijać się w czymś, co lubisz? Nowe stanowisko to krok w nową przyszłość, ale musisz zebrać się na odwagę, żeby go zrobić. Jeśli za decyzją o złożeniu CV leży Twoja rozkwitająca pasja, opowiedz o niej. Opisz swoją drogę do jej odkrycia i marzenia, które pragniesz zrealizować. Wyjaśnij, dlaczego ta, a nie inna firma stwarza najlepsze warunki dla ich urzeczywistniania. Nowa praca to nowe doświadczenia, ale i wyzwania. Pokaż, że jesteś na nie gotowy i wierzysz, że poradzisz sobie na nowej pozycji.

Co odpowiedzieć na pytanie „Dlaczego chcesz u nas pracować?” – najważniejsze zasady

1. Bądź szczery…ale nie mów wszystkiego.

Nie mów o tym, że jesteś bezrobotny od miesięcy i w tym momencie wziąłbyś każdą pracę. Nie wspominaj, że lubisz ucinać sobie drzemkę w godzinach pracy i sądzisz, że na tym stanowisku nie będzie to problemem. Szczerość jest oczywiście wartością – należy uczciwie opowiadać o swoim doświadczeniu i umiejętnościach. Nie warto jednak dzielić się motywacją, która choć szczera, raczej nie jest szlachetna. Twoja odpowiedź powinna spodobać się rekruterowi. Myśl o tym, jakie wrażenia wywrą na nim Twoje słowa.

2. Staraj się nie rozwlekać odpowiedzi, ale…nie rzucaj ogólnikami.

Zamiast określać firmę przymiotnikami typu „fajna, wspaniała, niezwykła” opowiedz o działaniach i produktach, które zrobiły na Ciebie wrażenie. Pokaż, że przygotowałeś się do rozmowy i zebrałeś potrzebne informacje. W ten sposób Twoja odpowiedź będzie się wyróżniać i zrobisz wrażenie osoby, która wie, na co się pisze.


3. Nie zachowuj się nerwowo, bądź profesjonalny.

Jąkanie, dukanie, wzruszanie ramionami to najgorsze rzeczy, które możesz zrobić w odpowiedzi na pytanie o Twoje motywacje. Pierwsze wrażenie pozostaje w pamięci na wiele lat. To właśnie dlatego powinieneś prezentować się profesjonalnie i jasno wyrażać swoje stanowisko. Jeśli nie jesteś pewien, co odpowiedzieć, przygotuj się zawczasu. Przemyśl i przećwicz, co powiesz. Staraj się wypowiadać jasno i klarownie. Nie spuszczaj wzroku, nie wierć się na krześle. Zachowaj spokój i pokaż, że wierzysz w swoje możliwości. Tylko tak przekonasz rekrutera, żeby uwierzył w Ciebie.

4. Bądź błyskotliwy…ale nie sil się na dowcipność, jeśli nie przychodzi Ci to naturalnie.

Z żartami jest jak z ciastkami…każdy lubi inne, niektórzy nie lubią żadnych i jeśli na pierwszym spotkaniu wciśniesz komuś takie, za którymi nie przepada, na starcie zdobędziesz kilka ujemnych punktów. Jeśli dowcipkowanie nie leży w Twojej naturze, nie udawaj, że jest inaczej. Po pierwsze dlatego, że Twój rozmówca z łatwością zauważy sztuczność, a po drugie dlatego, że firma powinna chcieć zatrudnić Ciebie, a nie Twoją „podrasowaną, wesołkowatą” wersję. Jeżeli lubisz sobie pożartować, pamiętaj, żeby nie przesadzić z dowcipami. Humor jest kwestią indywidualną i rzucając żartami, ryzykujesz, że niechcący kogoś urazisz albo wyjdziesz na niepoważnego i dziecinnego człowieka.

Dlaczego chce Pan u nas pracować? - przykładowe odpowiedzi


Poniżej przedstawiamy przykłady odpowiedzi, na których możesz się wzorować, opracowując własną.


I) Odpowiedź ukierunkowana na rozwój


“Aplikowałem do firmy X, ponieważ podoba mi się jej innowacyjność i chciałbym uczestniczyć we wprowadzaniu nowych rozwiązań do sektora ubezpieczeń. Wierzę, że to stanowisko umożliwi mi rozwój i pozwoli na praktyczne wykorzystanie moich umiejętności. Przeanalizowałem Państwa stronę oraz opinie pracowników na GoWork i podoba mi się wspierająca atmosfera, oraz inkluzywne środowisko pracy, które uważam za niezbędne do efektywnego działania w zespole”.


II) Odpowiedź ukierunkowana na doświadczenie


„Przez cztery lata pracowałam jako menadżer hotelu, dzięki czemu rozwinęłam zdolność komunikacji i zarządzania zasobami ludzkimi. W poprzedniej pracy zajmowałam się nadzorowaniem, ale przede wszystkim wspieraniem innych pracowników w ich działaniach, stąd moje doświadczenie w przekazywaniu wiedzy oraz szkoleniu innych. W ciągu roku od dnia mojego zatrudnienia, mój zespół zdobył wyróżnienie dyrektora sieci hoteli za bardzo wysoki standard obsługi klienta i poziom świadczonych usług. Po dwóch latach nasz hotel miał już średnią 10 gwiazdek za obsługę, a przed moim zatrudnieniem było to 7. Wierzę, że moje umiejętności zapewnią Państwa klientom równie doskonałe, a nawet lepsze doświadczenie i przyczynią się do rozwoju firmy X”.


III) Odpowiedź skupiona na szczególnych benefitach i wspólnych celach


„Wiem, że Państwa firma oferuje wiele szkoleń dla swoich pracowników. Chciałbym cyklicznie podnosić swoje kompetencje i uczyć się nowych rzecz, dlatego praca dla organizacji inwestującej w rozwój wydaje się idealnym rozwiązaniem. Wierzę, że dzięki ciężkiej pracy mogę pomóc firmie X wznieść się na wyższy poziom, a sam awansować, co będzie stanowiło obopólną korzyść”.


IV) Odpowiedź bazująca na zdobytych informacjach i osobistych umiejętnościach


"Z waszego profilu na LinkedIn wiem, że w ciągu najbliższych lat planujecie wejść na rynek niemiecki i chorwacki. Chciałbym stać się częścią tego procesu, ponieważ znam biegle niemiecki, mieszkałem w Berlinie przez osiem lat i dobrze znam tamtejsze środowisko. Do Chorwacji jeżdżę co roku, mam tam rodzinę i przyjaciół, a co więcej umiem posługiwać się tym językiem na poziomie B2. Znam kilka tamtejszych firm z branży, z którymi moglibyśmy nawiązać współpracę. Kiedy mnie zatrudnicie, skontaktuję się z nimi w celu odbycia pierwszych spotkań biznesowych”.


Podsumowanie


Zanim wybierzesz się na rozmowę rekrutacyjną, zastanów się, co sprawia, że chcesz wziąć w niej udział. Przeanalizuj profil firmy, wybierz informacje, które uważasz za istotne i stwórz odpowiedni plan tego, co powiesz w danej sytuacji. Nie warto zdawać się na instynkt, ponieważ w stresie odpowiedź może nie wypaść najlepiej. Dowiedz się, co o firmie mówią jej obecni pracownicy, poznaj szczegóły dotycząca danej pracy i pomyśl o tym, co Ci się w niej podoba. Zapisz sobie na kartce twoje marzenia i cele związane z pracą. Gdzie widzisz siebie za 10/20 lat? Na jakim stanowisku chciałbyś się znajdować? Czym chciałbyś się zajmować? To pozwoli ci uporządkować chaos w głowie i spokojnie udzielić odpowiedzi na to trudne pytanie.

Jeśli nie masz jasno wytyczonego celu zawodowego, a na pytanie „Dlaczego chcesz u nas pracować” odpowiadasz bezradnym milczeniem, nie martw się. Jesteśmy tu, żeby wesprzeć Cię na tej trudnej drodze. Nasi doradcy pomogą Ci wybrać karierę marzeń i znaleźć pracę, w której będziesz mógł realizować swoje pasje i wykorzystasz zdobyte umiejętności. Napisz do nas na: lub wypełnij formularz kontaktowy. Wspólnie odnajdziemy ścieżkę Twojej kariery!63 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page