top of page

Jak rozpocząć list motywacyjny? 6 sposobów

Nawet jeśli na co dzień nie wędkujesz, aby zdobyć wymarzoną pracę, powinieneś nauczyć się zarzucać przynętę. Wyobraź sobie, że jezioro to rynek pracy, ty jesteś rybakiem, a rekruter wyjątkowo drobnym okazem suma, którego pragniesz pochwycić. Żadna szanująca się ryba nie da się złapać na byle okruszek chleba. Podobnie, żaden rekruter nie da się złapać na kolejny list motywacyjny, który zaczyna się dokładnie tak, jak setka innych.


Chcesz odnieść sukces? Musisz się wyróżnić.


W tym poradniku podpowiadamy, jak rozpocząć list motywacyjny, aby zdobyć serce każdego menadżera rekrutacji. A jeśli chcesz dobrze przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, skorzystaj z naszej pomocy!

Jak powinien zaczynać się list motywacyjny?


Choć słynna zasad 8-sekund (długość koncentracji uwagi osoby patrzącej na ekran) może być szeroko kwestionowana, nie da się zaprzeczyć, że wraz z upływem czasu nasza zdolność koncentracji ulega zmniejszeniu. Przy ogromnej ilości ogólnikowych i monotonnych listów, rekruterzy stają się mniej uważni i nierzadko odkładają sztampowe wiadomości na bok.


Kluczem do rozbudzenia zainteresowania osoby czytającej list jest właściwe skonstruowanie trzech pierwszych zdań. Dobry wstęp do listu motywacyjnego zawiera następujące elementy


  1. Krótki opis doświadczenia zawodowego, studenckiego lub obu tych dziedzin.

  2. Zakres doświadczenia w danej roli (w latach).

  3. Cel zgłoszenia, tj. dokładne stanowisko, o które się ubiegasz, kluczowe obowiązki, o które się starasz.

  4. Kilka powodów, dla których jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko (Twoje najlepsze umiejętności i cechy).

  5. Ofertę tego, co możesz podarować firmie.


Zmieszczenie tego wszystkiego w 4 lub 5 wierszach, które na dodatek powinny emanować błyskotliwością, może wydawać się trudne. Na szczęście nie taki rekin straszy, jak go malują. Poniżej przedstawiamy kilka strategii, które pozwolą Ci osiągnąć efekt „WOW” i pochwycić swój zawodowy cel. Jeśli spędzasz kolejną godzinę wpatrując się w migający kursor, skorzystaj


List motywacyjny - 6 sposobów na rozpoczęcie  1. Pokaż, co potrafisz!


Masz doświadczenie adekwatne do oferty pracy? Posiadasz umiejętności, które wyróżniają Cię z tłumu? Nie czekaj z prezentacją swoich atutów do ostatniego akapitu — już na wstępie zagraj swoją mocną kartą.


"Postanowiłem aplikować o pracę w X ze względu na moje wykształcenie i zdobyte doświadczenie, które sprawia, że jestem doskonale przygotowany do pracy na stanowisku Analityka Danych. Wierzę, że będę w stanie spełnić Państwa oczekiwania.


Dobre wprowadzenie to takie, w którym kandydat wie, jakie umiejętności są istotne dla danego stanowiska. Np.:


"Doświadczenie zawodowe, które zdobyłem, pozwoliło mi rozwinąć zdolności komunikacji i kooperacji, a także szybkiego podejmowania decyzji. Uważam, że to właśnie te cechy niezbędne w zawodzie menadżera sprzedaży”


Albo

” Umiejętność, która wydaje mi się kluczowa dla pracy Programisty, to zdolność rozwiązywania problemów. Lata spędzone na uczelni informatycznej nauczyły mnie identyfikowania punktów zapalnych i rozpracowywania trudnych zagadnień.”


Dlaczego to działa?


Kandydat już na starcie pokazuje, że posiada zdolności cenne dla danego stanowiska, co wpływa korzystnie na ocenę jego kompetencji i gwarantuje mu uwagę pracodawcy. Jeżeli nawiązuje w ten sposób do informacji zawartych w ogłoszeniu, dowodzi to, że dobrze przygotował się do złożenia aplikacji.

  1. Zacznij od humoru!


Pracodawcy to też ludzie, a nie maszyny, dlatego z pewnością docenią dobry dowcip, kalambur czy zabawną puentę. Jeśli zrobisz to w taktowny i humorystyczny sposób, takie rozpoczęcie listu motywacyjnego może być doskonałym sposobem na wyróżnienie się.


Żart może świetnie wyjaśniać, dlaczego jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko, a przy tym pomaga uniknąć efektu przechwalania się. Pomyśl o czymś, co uwielbiasz robić lub w czym jesteś naprawdę dobry, a następnie wyobraź sobie, jak przyjaciele lub rodzina mogliby z tego zażartować — jeśli na przykład jesteś mistrzem w analizowaniu danych, żart lub kalambur z tym związany może być dobrym sposobem na podkreślenie zarówno Twoich umiejętności, jak i osobowości.


Oto przykład humorystycznego zwrócenia uwagi na umiejętności kandydata:


"Zastanawiałam się nad wysłaniem mojego ostatniego wyciągu z karty kredytowej jako dowodu na to, że uwielbiam zakupy online, ale pomyślałam, że bezpieczniej będzie napisać list motywacyjny, w którym opiszę, dlaczego to właśnie ja mogę przenieść firmę SportFlow na wyższy poziom".


Dlaczego to działa?


Od razu widać, że osobowość kandydata przykuwa uwagę czytelnika. Co więcej, ta kandydatka używa humoru, aby przekazać pracodawcy ważną informację — uwielbia zakupy i jest dobrze zorientowana w handlu elektronicznym jako konsument — taką informację trudno zawrzeć w standardowym CV.


3. Opowiedz o swojej pasji!


Aby pracodawca wiedział, że będziesz oddany swojej roli i firmie, musi mieć pewność, że pasjonuje Cię to, co wiąże się z tą pracą. Pasja jest bardziej motywująca niż wypłata.


Dla pracodawcy wykazanie, że Twoja pasja odpowiada wymaganym umiejętnościom, jest obiecującym sygnałem, że praca sprawia Ci przyjemność — jeśli lubisz swoją pracę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz z nią na dłużej, pomożesz w rozwoju firmy i staniesz się oddanym członkiem zespołu.


Rozważ rozpoczęcie listu motywacyjnego od kilku zdań, które pokażą Twoją pasję:


"Grafika, to nie tylko mój zawód, ale przede wszystkim pasja. Biegle posługuję się programami graficznymi, a ponadto ukończyłem specjalistyczne kursy z zakresu poligrafii i DTP”.


Dlaczego to się sprawdza?


Jeśli nie masz dużego doświadczenia zawodowego w branży, do której próbujesz się przebić, ale od lat nieoficjalnie przygotowujesz się do pracy, poinformuj o tym pracodawcę. W powyższym przykładzie kandydat pokazuje pracodawcy, że kandydat regularnie podnosi swoje kompetencje i poszerza wiedzę w dziedzinie grafiki.


4. Zacznij od osiągnięć.


Pracodawcy lubią liczby. Nie wystarczy wspomnieć, że jest się "digital marketerem z udokumentowanymi sukcesami w strategiach SEO". Udokumentowane sukcesy? To, gdzie masz te dokumenty? Większą moc ma list motywacyjny, który przywołuje konkretne statystyki.


Chcesz pokazać pracodawcy, że potrafisz rozwiązywać problemy w perspektywie długoterminowej? Opisz, w jaki sposób przyczyniłeś się do poprawy wyników firmy, np.: Twoja kampania marketingowa w Google Ads zwiększyła liczbę odwiedzających stronę marki o X procent.


Przykład:


"W ciągu ostatniego roku, jako kierownik ds. marketingu sieciowego w firmie A, wygenerowałem ponad 80 tys. złotych przychodu, zwiększyłem ruch organiczny na naszym blogu o 22% i prawie potroiłem liczbę obserwatoró na Facebooku".


Nawet jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, które pozwoliłoby Ci podać imponujące liczby, wciąż możesz przedstawić inne osiągnięcia. Pomyśl o jakościowych opiniach, które otrzymałeś od pracodawców. Przywołaj sposób, w jaki Twój szef pochwalił Cię lub pogratulował Ci dobrze wykonanej pracy. Osiągnięcie może być tak proste, jak wysłanie przez szefa e-maila z wyrazami uznania za staranne notatki ze spotkań.


"Mój ostatni szef powiedział mi kiedyś, że szwajcarzy powinni dostosowywać swoje zegarki do mojego trybu pracy — zawsze dbam o to punktualność i terminowo kończę powierzone mi zadania. Z przyjemnością wykorzystam tę umiejętność na stanowisku sekretarki w firmie XYZ”.


5. Pozachwycaj się firmą.


Pracodawcy chcą wiedzieć, dlaczego podoba Ci się ich firma, i z pewnością docenią list motywacyjny, który wyjaśni im, dlaczego jesteś nią zainteresowany. Ważne, aby Twoje uzasadnienie było przemyślane, rozważne i dedykowane dla danej firmy. Na przykład, jeśli starasz się o pracę na stanowisku związanym z finansami, nie pisz ogólnie o swoich zainteresowaniach związanych z branżą, ale o tym, jak Twoje zamiłowania wiążą się z celami firmy.


Zamiast:


"Cieszę się, że będę pracować w firmie A, ponieważ pasjonuję się finansami i myślę, że moje umiejętności i doświadczenie będą do tego pasować".


Powiedz:


"Kiedy dowiedziałam się, że firma A otwiera rekrutację, natychmiast postanowiłam złożyć aplikację. Nie tylko wasi klienci są wspaniali, ale także ogólna misja firmy pokrywa się z tym, w co wierzę. Czuję, że chciałabym pomóc Wam w realizowaniu celów sprzedażowych i poszerzaniu zasięgów w branży kosmetycznej".


Dlaczego to działa?


Kandydatka pokazuje, że zrobiła rozeznanie i zależy jej na pracy w firmie A, a nie w jakiejkolwiek innej korporacji Pamiętaj, że pracodawcy chcą zatrudniać osoby, które wykazują zainteresowanie pracą w ich przedsiębiorstwie. Chcą kogoś, komu spodoba się charakter zawodu, ale co równie ważne, oczekują kandydata, któremu będą bliskie kultura i misja firmy.


6. Zacznij od tego, czego nie wiedzą.


Twój list motywacyjny nigdy nie powinien zawierać bezpośrednich informacji o tym, co rekruter już wie — ani powtarzać tego, co jest już wymienione w Twoim CV. Zamiast tego zacznij od zaoferowania czegoś świeżego, rozwinięcia tego, co pracodawca już o Tobie wie, i przedstawienia nowych szczegółów dotyczących tego, co możesz wnieść do firmy. Zaimponuj pracodawcy, mówiąc mu coś nowego o swoich umiejętnościach lub doświadczeniach.


Zerknij na taki list motywacyjny:


"Z mojego CV dowiecie się, że posiadam certyfikat Marketing Strategist Certified, a w przeszłości prowadziłem kampanie reklamowe dla Zary i Reserved. To, czego nie ma w moim CV, to informacja, że współpracowałem z waszym zespołem ds. obsługi klienta, aby opracować nową strategię kampanii dla mojej poprzedniej firmy — jednego z waszych największych klientów."


Dlaczego to działa?


Kandydat napisał wstęp, który przykuwa uwagę czytelnika i pokazuje, że ma do zaoferowania więcej, niż da się wyczytać z jego CV. Jest to taktyka, która zapada w pamięć i robi wrażenie. Rozważ napisanie podobnego listu motywacyjnego, w którym przedstawisz informacje nieobecne w Twoim życiorysie.


Jak zacząć list motywacyjny — podsumowanie


Pamiętaj, że list motywacyjny będzie skuteczny jeśli pokażesz, że jesteś naprawdę zainteresowany posadą i gotowy, aby podjąć pracę w danej firmie. Zaufaj sobie i spróbuj — jeśli nie uda Ci się za pierwszym razem, nie poddawaj się!


Jeśli masz wątpliwości, czy Twój list spodoba się rekruterom, możesz poprosić o opinię przyjaciela, nauczyciela lub kogoś, kto ubiegał się już o przyjęcie na podobne stanowisko. Możesz spróbować nawiązać kontakt z osobami, które pracują w danej firmie lub wykonują pracę, którą planujesz zdobyć albo skorzystać z pomocy profesjonalistów.


Zespół ProKariera. z przyjemnością pomoże Ci napisać skuteczny list motywacyjny i zdobyć wymarzoną posadę. Napisz do nas już dziś!

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page