top of page

Praca indywidualna czy praca zespołowa – co odpowiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej

Indywidualista czy gracz zespołowy? Jeżeli zastanawiasz się, za którą z tych opcji opowiedzieć się na rozmowie o pracę, dobrze trafiłeś. W tym artykule podpowiemy Ci, jak odpowiedzieć na pytanie o to, czy wolisz pracować samodzielnie, czy w zespole.


Praca w zespole, a praca w samotności – jak dokonać wyboru?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, do którego zwierzęcia jest Ci bliżej — do wilka czy do niedźwiedzia? Odpowiedź na to pytanie może mieć decydujące znaczenie w wielu aspektach Twojego życia, również na rozmowie rekrutacyjnej. Dlaczego? Wilki to zwierzęta o silnym instynkcie społecznym, zdolne do współpracy i tworzenia głębokich więzi, a niedźwiedzie to indywidualiści i samotnicy, którzy zazwyczaj kroczą przez życie samotnie.

Kiedy rekruter zapyta Cię, czy wolisz pracować w zespole, czy też preferujesz działać sam, będziesz musiał zadecydować, czy lepiej przyłączyć się do watahy, czy też wybrać solowe zmaganie się z przeszkodami. Niestety żadna z tych opcji nie jest ewidentnie lepsza od drugiej. Zarówno gracze zespołowi, jak i indywidualiści mogą wnieść do miejsca pracy wartościowe cechy i umiejętności.


Jakie zalety ma praca indywidulana?

Pracując tylko we własnym towarzystwie, z reguły cieszysz się większą niezależnością - nie ograniczają Cię opinie innych. Możesz lepiej wykorzystać swoją kreatywność i rozwijać oryginalne pomysły, a dzięki temu, że nikt Ci nie przeszkadza, jesteś w stanie dłużej zachowywać skupienie. Praca w samotności sprzyja dokładności, pozwala kilkakrotnie sprawdzać efekty działania bez rozproszeń czy niepotrzebnych dyskusji na temat nieistotnych szczegółów. Co więcej, pracując bez ciekawskich spojrzeń kolegów, możesz czuć się bardziej komfortowo, ponieważ nie masz wrażenia, że jesteś nieustannie oceniany i nadzorowany.

Co więcej, gdy otaczający Cię ludzie pracują zbyt wolno, Twoja własna produktywność może ulec obniżeniu, dlatego praca indywidualna jest idealnym rozwiązaniem jeśli nie chcesz ulec grupowemu lenistwu. Ponadto pracując samodzielnie, możesz w pełni przypisać sobie zasługi za każdy ukończony z sukcesem projekt lub zadanie. Będąc w zespole, nawet jeżeli wykonasz większą część pracy, a inni będą się obijać, prawdopodobnie zostaniesz zmuszony do podzielenia się przysłowiowym tortem z pozostałymi pracownikami. W trybie indywidualnym ten problem nie istnieje i możesz otrzymać całość zasłużonego uznania. Oczywiście każdy kij ma dwa końce - jeżeli coś Ci się nie uda, będziesz musiał wziąć za to pełną odpowiedzialność.

TIP: Jeśli czujesz, że taki tryb pracy Ci odpowiada, możesz opowiedzieć o tych zaletach i poprzeć je konkretnymi przykładami. Opisz projekty lub prace, które wykonałeś samodzielnie. Pokaż, dlaczego dobrze działało Ci się w pojedynkę i jakie były tego efekty.


Jakie są plusy pracy zespołowej?

Kiedy członkowie zespołu pracują razem, mogą podejmować się większych, bardziej złożonych zadań niż osoba, która pracuje sama. Dzięki temu wzrasta jakość dostarczanych produktów, a firma staje się bardziej efektywna. Praca zespołowa umożliwia wykorzystanie różnorodnych zdolności pracowników, co ułatwia efektywne rozwiązywanie skomplikowanych problemów. Członkowie grupy czerpią pomysły z kolektywnej wiedzy i szerokiej gamy doświadczeń, dzięki czemu mogą tworzyć projekty dopasowane do potrzeb szerszego grona odbiorców.

Praca w zespole to też pozytywne i wspierające środowisko pracy. Ludzie, którzy mogą dzielić się z kimś swoimi trudnościami oraz pomagać sobie w gorszych momentach, szybciej wychodzą z kryzysów i mniej się stresują. Dzięki temu zwiększa się satysfakcja z pracy, motywacja i zaangażowanie pracowników w powierzone im zadania. Prawdą jest również, że w zespole mogą pojawić się konflikty i nieporozumienia. Należy jednak pamiętać, że konflikt nie musi być czymś złym, o ile jest skutecznie zarządzany. Różnice zdań i spory rozgrywające się w koleżeńskiej atmosferze, pozwalają podejmować lepsze decyzje, pobudzają kreatywność i innowacyjność.


Dlaczego praca zespołowa odgrywa dzisiaj tak dużą rolę?

Pechowo dla samotników, współczesny rynek pracy należy do osób, które dobrze odnajdują się, pracując w grupie. Żyjemy w czasach dużych korporacji, z rosnącym udziałem małych i średnich przedsiębiorstw. Aby biznes mógł się rozwijać, firma musi zaangażować przynajmniej kilka osób, dlatego na którymś z etapów działania (niezależnie od tego, czy nam się to podoba, czy nie) konieczna będzie współpraca międzyludzka. Co jeszcze sprawia, że pracodawcy cenią graczy zespołowych?

1. Innowacyjność

Praca w zespole umożliwia dzielenie się pomysłami, co przyspiesza tworzenie innowacji. Dzięki pracy grupowej mogą rozwijać się start-upy, powstają nowe rozwiązania technologiczne, a na rynku pojawiają się nowe produkty. Jednostka ma ograniczone możliwości fizyczne i umysłowe, co przekłada się na mniejszą wydajność jej pracy. Organizm firmy złożony z wielu osób jest bardziej wytrzymały i może tworzyć więcej kreatywnych projektów.


2. Kolektywna odpowiedzialność.

W zespole każdy jest współodpowiedzialny za sukces firmy. Poczucie jedności celu motywuje jego członków do cięższej pracy i skupienia się na swoich obowiązkach. Pracownik wie, że jeżeli nie wywiąże się ze swojej części, stracą na tym również inni. U większości ludzi taki rodzaj zobowiązania działa mobilizująco, co może okazać się kluczowe w momentach kryzysu. Pracodawca ma świadomość, że jego podwładni będą się wzajemnie dopingować, więc mniej obawia się fiaska.

3. Środowisko sprzyjające rozwojowi.

Praca w zespołach daje pracownikom możliwość uczenia się od siebie nawzajem. Członkowie zespołu mogą dzielić się wiedzą, umiejętnościami i wypracowanymi sposobami radzenie sobie z różnymi problemami, co może być korzystne dla rozwoju osobistego i zawodowego. W zespole można poprosić kogoś o pomoc lub poradę, otrzymać feedback lub słowa otuchy, co przekłada się na budowanie wzajemnego zaufania i szacunku. Nie dość, że wpływa to korzystnie na dobrostan jego członków, to jeszcze firma nie musi martwić się o przeszkolenie nowych osób, ponieważ może powierzyć je innym pracownikom.

Podsumowując, większość organizacji docenia korzyści płynące z pracy zespołowej, dostrzegając znaczenie współpracy, kreatywności i kolektywnej odpowiedzialności, jakie ze sobą niesie.


Skąd mogę wiedzieć, czy jestem indywidualistą, czy graczem zespołowym?

Aby określić, czy jesteś bardziej indywidualistą, czy graczem zespołowym, odpowiedz sobie na następujące pytania:


  1. Jak się czujesz, gdy masz do wykonania samodzielne zadanie?

  2. Jak się czujesz, gdy musisz wykonać zadanie wspólnie z innymi?

  3. Jak radzisz sobie z konfliktami?

  4. Czy w razie problemów wolisz poprosić o pomoc, czy rozwiązywać je samodzielnie?

  5. Czy umiesz ustępować lub czy potrafisz przyznać komuś rację?

  6. Czy uważasz, że Twoje pomysły są najlepsze?

  7. Czy lubisz realizować pomysły innych osób?

  8. Czy lubisz aktywnie uczestniczyć w spotkaniach i dyskusjach zespołu?

  9. Czy uważasz, że debatowanie nad szczegółami z innymi jest stratą czasu?

  10. Czy chciałbyś pracować w ciszy i prezentować tylko końcowe efekty swojej pracy?


Jeśli stwierdzisz, że wolisz pracować niezależnie, rozwiązywać problemy na własną rękę i nie przepadasz za dostosowywaniem się do czyiś instrukcji, prawdopodobnie lepiej sprawdzisz się w pracy indywidualnej. Jeśli lubisz działać z innymi, dyskutować i omawiać problemy ze współpracownikami, jesteś idealnym graczem zespołowym.

Należy zauważyć, że nie zawsze ten podział jest tak oczywisty, a wiele osób przejawia cechy autonomiczne, jak i kolektywne. Ponadto preferowany styl pracy może zależeć od sytuacji i konkretnego zadania.


Jaką pracę wybrać w zależności od charakteru?

Dla osób ceniących pracę zespołową, dobrym miejscem pracy może być dział zasobów ludzkich. Zadaniem pracowników HR jest przeprowadzanie, koordynowanie i nadzorowanie procesów rekrutacji. Sama nazwa „dział” wskazuje, że nie można robić tego w pojedynkę. Zazwyczaj wymaga to zaangażowania zespołu, w tym kierownika ds. zatrudnienia koordynującego procesy, specjalisty ds. finansowych konsultującego wysokość wynagrodzenia, prawnika weryfikującego umowy oraz rekrutera, na którym spoczywa ciężar prowadzenia rozmów z kandydatami. Wszyscy pracownicy tego działu muszą być w stanie skutecznie komunikować się z innymi i dobrze radzić sobie z koniecznością częstych kontaktów międzyludzkich.

Osoby, które cenią sobie pracę indywidualną, sprawdza się w zawodach kreatywnych np. grafice komputerowej. Projektanci graficzni opracowują koncepcje stron internetowych, logo i innych materiałów wizualnych. W ich pracy kluczowe znaczenie mają dbałość o szczegóły i nieszablonowość. Projektanci poprzez swoje prace powinni przekazywać jasne komunikaty odpowiadające polityce firmy. To jedna z najlepszych prac dla kreatywnych introwertyków, ponieważ większą część pracy można wykonywać samodzielnie w ciszy i skupieniu.


Kto jest lepszym pracownikiem – niedźwiedź indywidualista czy towarzyski wilk?

Jak wspomnieliśmy na początku, żeby przetrwać w dziczy wilki muszą nauczyć się wzajemnej komunikacji i współpracy. Na rynku pracy człowiek o wilczym charakterze wyróżnia się gotowością do kooperacji z innymi, potrafi dostosować się do różnych ról i obowiązków oraz angażować się w działanie całego zespołu. Wie, że współpracując z innymi szybciej osiągnie własne cele i traktuje sukces jako dobro wspólne.

Pracownik w typie niedźwiedzia jest samowystarczalny. Wyróżnia się nieszablonowym podejściem, chętnie podejmuje różne inicjatywy i radzi sobie z problemami na swój własny sposób. Do działania motywuje go wizja własnego zwycięstwa, nie boi się ryzykować i nie lubi podporządkowywać się innym. Indywidualista świetnie sprawdza się na stanowiskach, które wymagają niezależności i wiążą się z dużą odpowiedzialnością.

Choć obydwa style pracy mają swoje zalety, współcześnie ze względu na charakter rynku najlepiej sprawdza się osobowość mająca cechy autonomiczne i potrafiąca myśleć kolektywnie. Każda firma potrzebuje graczy zespołowych, którzy potrafią porozumiewać się ze sobą oraz z klientami, aby osiągać najlepsze wyniki. W zabieganym świecie równie ważną rolę odgrywa samodzielność, ponieważ często zdarza się, że pracownik musi poradzić sobie z jakimś problemem we własnym zakresie i wywiązywać się ze swoich obowiązków na czas.

Nikt nie chce współpracować z kimś, kto nie potrafi skutecznie komunikować się z innymi i jest przekonany, że wie najlepiej. Jednak ludzie, którzy wymagają nieustannej opieki, a wręcz nie są w stanie samodzielnie podjąć żadnej decyzji, bywają nawet bardziej problematyczni. Najlepiej zatem rozwijać własną autonomiczność i jednocześnie uczyć się współpracy z innymi. W świecie zwierząt dowodem na to, że można z powodzeniem łączyć obie te cechy są koty, które co prawda lubią chodzić własnymi ścieżkami, ale jednocześnie potrafią być bardzo przyjacielskie.

Jaki płynie z tego morał? Ano taki, że najbardziej opłaca się być kotem.


Umiejętność pracy w zespole czy zdolność do samodzielnego myślenia – czego poszukuje pracodawca?

To, czego w danym momencie poszukuje firma, zazwyczaj zawiera się w ogłoszeniu o pracę. Dlatego tak ważne jest dopasowania swojej odpowiedzi do opisu stanowiska. Jeżeli wymagana jest niezależność, to w Twoich słowach powinno wybrzmieć, że umiesz działać samodzielnie. Jeśli ogłoszenie mówi o kontaktach z klientami i współpracy pomiędzy działami, warto podkreślić, że dasz sobie radę z tymi zadaniami. Pamiętaj, że jeżeli chcesz pracować dla kogoś, a nie na własną rękę, to w 99% przypadków Twoja praca będzie wymagała utrzymywania relacji z innymi zatrudnionymi w firmie. Z tego powodu, nawet jeżeli jesteś samotnikiem, dobrze byłoby opanować podstawowe zasady pracy zespołowej i skutecznej komunikacji.

Postaraj się znaleźć złoty środek — możesz preferować konkretną formę działania, ale nie pozwól, żeby stało się to twoim ograniczeniem. Udzielając odpowiedzi, nie warto udawać kogoś, kim się nie jest, ale też lepiej nie być zbyt otwartym. Przemyśl dobrze, co chciałbyś przekazać rekruterowi i zastosuj się do poniższych zasad:


1. Pokaż, że jesteś świadomy wartości obydwu typów pracy.

Na początek dobrze jest omówić korzyści oraz mankamenty pracy solowej i pracy zespołowej. W ten sposób udowodnisz, że zdajesz sobie sprawę, dlaczego obydwa tryby mogą być wartościowe z perspektywy firmy oraz że masz pewien stopień samoświadomości, który pozwolił Ci wcześniej rozważyć tę kwestię.

2. Uzasadnij swój wybór.


Kiedy opowiesz się za jedną z opcji, koniecznie, wyjaśnij, co sprawiło, że podjąłeś taką, a nie inną decyzję. Czy cenisz sobie niezależność? Czy potrzebujesz wsparcia innych przy podejmowaniu trudnych decyzji? Czy praca w grupie utrudnia, czy ułatwia Ci koncentrację? Tłumacząc swój wybór, możesz wykorzystać odpowiedzi na dziesięć pytań pomocniczych, których udzieliłeś wcześniej.

3. Poprzyj swoją wypowiedź przykładami.

Powołaj się na konkretne przykłady, które sprawiły, że wolisz pracować samodzielnie lub że lepiej czujesz się w zespole. Rekruterowi łatwiej będzie zrozumieć Twój sposób myślenia, kiedy zilustrujesz Twoją historię prawdziwymi anegdotami z życia zawodowego.


4. Nie zakleszczaj się w jednej opcji.

Bez względu na to, co wybierzesz, podkreśl swoją zdolność do adaptacji i efektywnej pracy w różnych sytuacjach. Chodzi o to, aby przekonać pracodawcę o Twojej elastyczności i gotowości dopasowania swojego stylu pracy do potrzeb organizacji. Oto przykładowe odpowiedzi:

Lubię pracę indywidualną, ale cenię również działanie w zespole. Kiedy pracuję sam, jestem w stanie skoncentrować się na zadaniu bez narażania się na rozproszenie przez innych i jestem bardzo produktywny. Natomiast jeśli pracuję w zespole, cenię sobie możliwość bliskiej współpracy z kolegami i dzielenia się pomysłami. Przekonałem się o tym, gdy przy ostatnim projekcie pracowaliśmy w zespole nad rozwiązaniem problemu technicznego, z którym wcześniej nikt nie mógł sobie poradzić samodzielnie. Dzięki współpracy udało nam się zakończyć sprawę sukcesem w zaledwie dwa tygodnie! Dlatego właśnie stoję na stanowisku, że praca zespołowa może dać lepsze rezultaty niż indywidualna, dzięki temu, że uwzględnia różne perspektywy”

Mam doświadczenie zarówno w pracy indywidualnej, jak i zespołowej, dlatego doceniam korzyści płynące z obydwu tych typów. Pracując samodzielnie, potrafię efektywnie organizować zadania i zarządzać czasem, więc zazwyczaj szybko kończę różne zadania. Lubię to, że pracując samemu, jestem w pełni odpowiedzialny za rezultaty mojej pracy i mogę w pełni wykorzystać własne pomysły. Wiem jednak, że praca w zespole pozwala lepiej radzić sobie ze złożonymi problemami, ponieważ można podzielić się obowiązkami wedle umiejętności. Będąc zatrudniony w poprzedniej firmie, uczestniczyłem w organizacji dużego eventu i odpowiadałem za przygotowanie programu finansowego. Główną część pracy wykonałem sam, ale na koniec musiałem skonsultować to, co przygotowałem z innymi działami firmy. Myślę, że jest to idealne rozwiązanie, ponieważ łączy zalety pracy indywidualnej i zespołowej”.

Nie jesteś pewien, czy lepiej sprawdzisz się pracując w grupie czy indywidualnie? Zespół ProKariera pomoże Ci określić Twoje mocne strony, wyeksponować je w CV oraz nauczy Cię, jak mówić o nich na rozmowie kwalifikacyjnej!


26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page