top of page

Praca zdalna — wady i zaletyPraca zdalna — jak wygląda?

Wyobraź sobie, że leżysz na rajskiej plaży, wygrzewasz się w promieniach słońca i wsłuchujesz się w szum fal. Na nogach trzymasz laptopa i w skupieniu notujesz, przerywając jedynie, by napić się wody wprost z kokosa.


Brzmi jak bajka, prawda?


Niestety w rzeczywistości ten obraz pracy zdalnej mocno odbiega od rzeczywistości. Nawet w postpandemicznym świecie, praca niestacjonarna rzadko wiąże się z wypoczynkiem w pięknych miejscach. Oczywiście są ludzie, którzy pracują zdalnie z egzotycznych wysp, ale przeważnie robią to, siedząc w wynajmowanych apartamentach, gdzie piasek nie wciska się pomiędzy klawisze. Co więcej, większość osób pracujących niestacjonarnie, wcale nie zmienia miejsca zamieszkania. W końcu wielu z nas ma rodzinę, która może wcale nie być chętna do przeprowadzek za granicę. Jak zatem wygląda prawdziwa praca zdalna? Poniżej zebraliśmy przydatne informacje.
Zalety pracy zdalnej.


1. Zyskujesz czas dla siebie.


Jeśli pracujesz zdalnie, nie tracisz godzin na codzienne dojazdy do pracy. Nie stoisz w korkach, nie zrywasz się bladym świtem i nie stresujesz się ewentualnym spóźnieniem. Dzięki temu zyskujesz sporo czasu, który możesz przeznaczyć dla bliskich, a także na realizowanie swoich pasji. W ten sposób łatwiej o zachowanie życiową równowagę, a co za tym idzie entuzjazmu i zaangażowania w pracę. Jeżeli nie musisz doliczać dodatkowego czasu na dojazdy do biura, Twoje życie wreszcie przestaje kręcić się wokół pracy. Wreszcie możesz się wyspać albo odprowadzić dzieci do szkoły, dzięki czemu przestajesz czuć się ograniczony swoimi obowiązkami służbowymi.


2. Więcej wolności


Praca w biurze wiąże się ze spędzaniem 8 godzin dziennie na fotelu przed komputerem. Zazwyczaj pracownicy mają jedynie krótkie 15-minutowe przerwy, co zdecydowanie utrudnia utrzymanie koncentracji i wydajności w ciągu doby. Bolący kręgosłup, łupanie w głowie, rozbiegane myśli…niewiele osób potrafi wytrzymać cały dzień, nie doświadczając podobnych objawów. Jeżeli pracujesz zdalnie, a Twój szef pozwala Ci na modyfikację godzin pracy, możesz samodzielnie tworzyć własny grafik. Planując swój czas, zamiast na nabijaniu godzin, koncentrujesz się na realizacji konkretnych zadań. Niektórzy wolą pracować wcześnie rano, zaś inni są najbardziej produktywni w nocy — pracując zdalnie, często możesz wybrać godziny, które najbardziej Ci odpowiadają. Znaczna ilość osób dobrze czuje się, dzieląc listę zadań na dwie/trzy części. Jeżeli pracujesz w dwóch setach po cztery godziny, a pomiędzy robisz sobie dłuższą (nawet kilkugodzinną) przerwę, w każdej z sesji możesz być w stanie zrobić więcej niż podczas ośmiu godzin spędzonych w biurze.


3. Brak biurowych rozpraszaczy


W biurze firmy nie sposób liczyć na samotność. O ile nie dysponujesz prywatnym gabinetem (a nie oszukujmy się — większość nas nie może liczyć na taki luksus), wokół Ciebie pracują się inni ludzie, których sposób pracy nierzadko znacząco różni się od Twojego. Szuranie krzeseł, stukanie w klawiaturę, dźwięk rozmowy, czy chrupanie orzeszków… kiedy próbujesz się na czymś skupić, nawet najmniejsze dźwięki potrafią zdekoncentrować i zirytować.


W biurze musisz liczyć się z tym, że co jakiś czas ktoś ze współpracowników może podejść do Ciebie „z jedną ważną sprawą”. Oczywiście za każdym razem, gdy ktoś odrywa Cię od pracy, dystans pomiędzy Tobą a ukończeniem zadania nieubłaganie rośnie. Kiedy pracujesz zdalnie, ten problem znika. Jeżeli nie chcesz rozmawiać z kimś w danym momencie, po prostu nie odbierasz wirtualnego połączenia albo nie odpowiadasz na wiadomość — w świecie rzeczywistym zignorowanie pytań lub zaczepek jest znacznie trudniejsze.


4. Pełna swoboda


Lubisz pisać na komputerze, stojąc? A może wolisz siedzieć na kanapie lub na podłodze? We własnym domu możesz pracować tak, jak jest Ci wygodnie. O ile szef nie każe ci mieć włączonej kamerki, możesz nawet pracować, bujając się na hamaku, lub wylegując się na leżaku. Mniejszy stres wiąże się z większym komfortem psychicznym. Większość ludzi boi się oceny i krytyki ze strony innych — kiedy możesz po prostu robić swoje, nie denerwując się tym, że ktoś popatrzy krzywo na to, w jaki sposób siedzisz, postukujesz nogą lub mruczysz pod nosem, praca sprawia większą przyjemność.

Wady pracy zdalnej


1. Spadek motywacji.


Utrzymanie ducha zespołu może być trudniejsze, gdy zamiast widzieć pracujących kolegów, spędzamy czas samotnie z nosem wlepionym w ekran własnego laptopa. Brak codziennych spotkań z kolegami po fachu oraz odwiedzin w biurze szefa może sprawić, że stracisz poczucie, że faktycznie pracujesz. Nie każdy ma w sobie tyle samodyscypliny, aby zmusić się do solidnej pracy — zwłaszcza gdy ma się wrażenie, że nikt Cię nie kontroluje. Poczucie, że w każdej chwili możesz wyjść z domu, albo zająć się własnymi sprawami, utrudnia skoncentrowanie się na pracy. Wyobraź sobie, że próbujesz napisać ważny raport, a Twój pies wskakuje Ci na kolana i zaczyna zachęcać Cię do wyjścia na spacer…pokusa może okazać się zbyt silna.2. Samotność.


Praca zdalna może powodować poczucie izolacji i pustki. Człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi, chociażby w niewielkim zakresie. Wielu Polaków zawiera w pracy przyjaźnie i znajomości wykraczające poza sferę zawodową. Tymczasem praca zdalna może utrudniać zacieśnianie więzi i sprawić, że zaczniesz czuć się osamotniony. Dowcipy z kolegami z zespołu, codzienne powitania, uściski, wspólne parzenie kawy...kiedy pracujesz z domu, tracisz możliwość codziennej integracji ze współpracownikami. Według wielu badań pandemia Covid-19 wpłynęła na wzrost poczucia wyobcowania wśród osób pracujących zdalnie. Jeżeli jesteśmy samotnikami i poza pracą rzadko udzielamy się towarzysko, tryb pracy zdalnej może sprawić, że wpadniemy w kompletną izolację.


3. Dekoncentracja


Mimo że praca w domu pozwala uniknąć czynników, które rozpraszają uwagę w biurze, tutaj również mogą występować różnego rodzaju przeszkadzacze. Hałasujące dzieci, baraszkujące zwierzaki, muzykalni sąsiedzi — niestety nie każde gniazdko jest oazą spokoju. Zbyt duża liczba czynników rozpraszających może mieć negatywny wpływ na Twoją wydajność i koncentrację. Jeżeli nigdy wcześniejszej nie pracowałeś z domu, Twój mózg może być bardzo zaskoczony tym, że próbujesz zmusić go do koncentracji w środowisku relaksu. Jeżeli pracujesz dwa kroki od ukochanego łóżka i telewizora z Netflixem, możesz mieć problem z przestawieniem się z trybu „relaks” na tryb „działanie”. W takich okolicznościach łatwo o prokrastynację dlatego zadbaj o to, aby przed rozpoczęciem pracy zdalnej wygospodarować sobie odpowiednią przestrzeń do pracy.4. Rozmyte granice


Kiedy pracujesz z sypialni lub salonu, granice pomiędzy pracą a życiem prywatnym zdają się zacierać. Niektórzy mogą odczuwać pokusę, aby nie przerywać pracy, dopóki nie skończą określonej liczby zadań, nie odpowiedzą na wszelkie maile, telefony, komunikaty…W ten sposób praca zaczyna przejmować kontrolę nad sferą prywatną. Jeżeli pojawią się problemy służbowe, zdecydowanie trudniej będzie się od nich oddzielić. Po nieprzyjemnym dniu w biurze możesz po prostu wyjść z budynku firmy i chociaż na kilkanaście godzin odciąć się od kłopotów. Wyłączenie laptopa we własnym mieszkaniu nie zapewni Ci podobnego komfortu. Rozmyte granice mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne i prowadzić do wypalenia.


5. Mniejsza aktywność fizyczna


Zamiast chodzić lub jeździć na rowerze do pracy, codziennie wykonujesz dwa kroki do biurka. Po skończeniu pracy wracasz do łóżka lub na kanapę. Twój najdłuższy spacer to wycieczka po kanapkę do kuchni… brzmi znajomo? W trakcie pandemii koronawirusa niestety tak właśnie wyglądał dzień wielu z nas. Teraz jednak życie wróciło do normy, dlatego możemy spacerować, biegać, chodzić na rower i na siłownię. Jeżeli pracujesz zdalnie, zadbaj o to, aby codziennie zapewnić sobie jakąś formę aktywności fizycznej. Pamiętaj, że ma to znaczący wpływ na ogólny stan zdrowia i samopoczucie.
Praca zdalna — czy warto?


Chociaż praca zdalna ma swoje wady, pamiętaj, że możesz znacząco zmniejszyć niedogodności, stosując odpowiednie strategie i wykorzystując narzędzia, które wspierają produktywność i wydajność. Korzyści, jakie uzyskasz, decydując się na pracę z domu, wydają się znacząco przewyższać negatywne aspekty. Jeżeli zastanawiasz się, czy spróbować pracy zdalnej, odpowiedź brzmi „Tak!”. Na rynku pojawia się co raz więcej ofert niestacjonarnego zatrudnienia, dlatego otwierając się na taki tryb, możesz zwiększyć swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy.


Aby dowiedzieć się, gdzie znaleźć pracę zdalną i jak wyróżnić się spośród setek kandydatów, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci pomogą Ci przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej i zdobyć wymarzoną posadę!


Sprawdź również:

28 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page