top of page

15 rzeczy, których lepiej nie mówić na rozmowie rekrutacyjnej

Spójrzmy prawdzie w oczy...rozmowa rekrutacyjna to jedno z najbardziej stresujących doświadczeń, z którymi każdy z nas musi się kiedyś zmierzyć. Trema, zdenerwowanie, nerwowe poprawianie fryzury lub krawata — to wszystko może sprawić, że poczujesz się tak, jakbyś przygotowywał się na pierwszą randkę, a nie na rozmowę o pracę.

Jest w tym sporo prawdy. Spotkanie z rekruterem to zazwyczaj pierwszy tak bliski kontakt kandydata z firmą, a jej celem jest oczarowanie drugiej strony i skłonienie jej, żeby dała Ci szansę na „długoterminowy związek”. Jeśli zastanawiasz się, jak nie zmarnować możliwości zdobycia zatrudnienia, skorzystaj z naszego poradnika. Poniżej zebraliśmy listę piętnastu rzeczy, których lepiej nie mówić na rozmowie rekrutacyjnej.

16 rzeczy, których lepiej nie mówić na rozmowie rekrutacyjnej

 1. Czego nie mówić na rozmowie o pracę?

 2. To jak nazywa się to stanowisko?

 3. Zdecydowałem się aplikować, ponieważ chcę mieć taką pracę w CV

 4. Mój były szef był okropny/ Moja poprzednia firma była beznadziejna

 5. Nie znajdziecie nikogo lepszego ode mnie!

 6. Przecież napisałem to w CV

 7. Nie mam doświadczenia.

 8. Nie mam żadnych pytań.

 9. Potrzebuję tej pracy.

 10. Yyyy… nie wiem.

 11. Jak szybko mogę awansować?

 12. Siemanko, dzięki za zaproszenie

 13. Przepraszam

 14. Jestem singlem i ciągle mieszkam z rodzicami

 15. Ile to potrwa? Trochę się spieszę.

 16. Należę do kościoła latającego spaghetti.

 17. Podsumowanie.

Czego nie mówić na rozmowie o pracę?


1. To jak nazywa się to stanowisko?

Jeżeli nie masz pojęcia, jak nazywa się posada, o którą się ubiegasz…lepiej nie pokazuj się na rozmowie kwalifikacyjnej. Aby udowodnić, że naprawdę zależy Ci na zdobyciu pracy, powinieneś przeprowadzić porządny research na temat stanowiska, firmy i jej polityki. Pytając o nazwę posady, pokazujesz, że jesteś zbyt leniwy, żeby zasięgnąć informacji w podstawowych kwestiach, a zatem już na starcie otrzymujesz łatkę „niestarannego i nieprzygotowanego”. TIP: Przed rozmową o pracę dokładnie przeczytaj opis stanowiska, przeanalizuj umiejętności i cechy, które są wymagane i postaraj się dobrze zrozumieć znaczenie tego, czym będziesz się zajmować na co dzień. Na spotkaniu z rekruterem chcesz pokazać, że wiesz, czego firma oczekuje od kandydata, i że potrafisz sprostać tym wymaganiom.


2. Zdecydowałem się aplikować, ponieważ chcę mieć taką pracę w CV.

Jeśli podczas rozmowy o pracę sygnalizujesz, że dana praca ma być dla Ciebie tylko etapem przejściowym, nie powinieneś liczyć na to, że firma powita Cię z otwartymi ramionami. Większość pracodawców szuka osób, które chcą znaleźć zatrudnienie na stałe. Znalezienie odpowiedniej osoby oraz przeszkolenie i zintegrowanie z zespołem pochłania dużo czasu, energii i zasobów. Żaden menadżer nie zainwestuje w pracownika, który deklaruje, że zamierza szybko złożyć wypowiedzenie.

TIP: Odpowiadając na pytanie o motywację, skup się na tym, dlaczego podoba Ci się dana firma, na zaletach jej polityki i produktów. Pokaż, że macie wspólne cele i jesteś w stanie wesprzeć ją w ich osiąganiu.


3. Mój były szef był okropny/ Moja poprzednia firma była beznadziejna.

Wyobraź sobie, że spotykasz się z kimś na pierwszej randce, a ta osoba zaczyna opowiadać negatywne rzeczy o swojej byłej/swoim byłym. Co sobie pomyślisz? Być może przejdzie Ci przez głowę, że to nieuczciwe albo zaczniesz się zastanawiać się, czy po waszym spotkaniu będzie wypowiadał się równie nieprzyjemnie na Twój temat. TIP: Rozmowa rekrutacyjna jest w tym zakresie podobna do pierwszej randki — również chodzi o to, żeby oczarować i przekonać do siebie drugą stronę. Jeśli wypowiadasz się negatywnie na temat swojej poprzedniej pracy, wystawiasz sobie opinię nieuczciwego i dwulicowego. Podobnie jak w poprzednim punkcie, lepiej skupić się na pozytywach. Opisać rzeczy, za które ceniłeś poprzednią firmę i wskazać możliwości, które masz nadzieję otrzymać w nowej.


4. Nie znajdziecie nikogo lepszego ode mnie!

Twierdząc, że jesteś najbardziej wykwalifikowanym kandydatem, nie tylko prawdopodobnie mijasz się z prawdą, ale też prezentujesz się jako osoba arogancka i zakochana w sobie. Bycie dobrym pracownikiem nie oznacza jedynie posiadania kwalifikacji, umiejętności i doświadczenia w danej dziedzinie. Osobowość, charakter, zdolność do współpracy z innymi ludźmi to czynniki, które odgrywają równie ważną rolę. TIP: Ktoś, kto ma wygórowane mniemanie o sobie i startuje z pozycji „to mi się należy” prawdopodobnie będzie bardziej problematycznym pracownikiem niż skromna osoba gotowa do pracy nad swoimi umiejętnościami. Na rozmowie skoncentruj się na potrzebach firmy i mów to, co chciałbyś usłyszeć, będąc jej szefem.


5. Przecież napisałem to w CV

Na pierwszej stronie Twojego CV widnieje lista języków, którymi władasz i certyfikatów, które udało Ci się zdobyć, a rekruter pyta Cię, czy ty w ogóle jakieś znasz? Lepiej przełknij gulę irytacji i spokojnie opowiedz o tym, co zawarłeś w swoim CV. Nawet jeżeli czujesz lekkie zdenerwowanie, postaraj się go nie okazywać. Prawda jest taka, że większość pracodawców nie czyta życiorysów, tylko wrzuca je do programu filtrującego, który pozwala wyłonić kandydatów z odpowiednimi kompetencjami.

TIP: To, że rekruter będzie dobrze zaznajomiony z każdym fragmentem Twojego CV, jest mało prawdopodobne. Wykorzystaj pytania o elementy CV jako łatwy sposób do pochwalenia się umiejętnościami, a jeżeli osoba rekrutująca postanowi zapytać Cię o jakąś część Twojego życiorysu, bądź gotowy udzielić szczegółowych odpowiedzi.

6. Nie mam doświadczenia.

Dopiero zaczynasz pracę w danej branży, zmieniasz stanowisko albo jesteś świeżo po studiach? Jeśli tak, to raczej nie masz bogatego doświadczenia, którym możesz się pochwalić. Tylko po co dodatkowo to podkreślać? Skup się na swoich mocnych stronach, na tym co potrafisz i na tym co możesz wnieść do firmy.

TIP: Jeżeli rekruter zwróci uwagę na braki w Twojej historii zawodowej, powiedz np.:

”Dopiero zaczynam karierę w tej branży, ale jestem głodny wiedzy i gotowy do nauki”

lub

”Jestem typem osoby, która uczy się bardzo szybko, dlatego jestem pewien, że w krótkim czasie będę w stanie zdobyć niezbędne doświadczenie i wnieść wartość dodaną do zespołu”.

7. Nie mam żadnych pytań.

Niemal każdą rozmowę rekrutacyjną kończy pytanie o… Twoje pytania. W takim wypadku powinieneś spróbować poruszyć jakąś ciekawą kwestię. Jedno lub dwa interesujące pytania wyróżnią Cię spośród innych kandydatów, pokażą, że jesteś zainteresowany firmą i gotowy do zaangażowania się w pracę. Badanie American Psychology Association wykazało, że ciekawość owocuje zdolnością lepszego uczenia się, zaangażowania i wydajności w pracy. Choć może się to wydawać oczywiste, kiedy jesteś szczerze zainteresowany tym, co robisz, łatwiej jest się zaangażować, włożyć wysiłek i osiągnąć dobre wyniki.

TIP: Możesz zapytać rekrutera o kulturę pracy w firmie, problemy, z którymi aktualnie się zmagają, atmosferę panującą wśród pracowników albo oczekiwania wobec Ciebie. Raczej nie skupiaj się na benefitach, ani na kwestii pensji — na to przyjdzie czas w kolejnym etapie.


8. Potrzebuję tej pracy.

” Jestem w bardzo trudnej sytuacji”

” Mam piątkę dzieci, kanarka i chomika do wykarmienia”

” Nikt nie chce mnie zatrudnić, błagam, dajcie mi szansę!”.

” Zrobię wszystko, żeby dostać tę pracę!”

Łzawe historie przyjemnie oglądać na kinowym ekranie, ale na rozmowie rekrutacyjnej mogą co najwyższej wywołać niesmak. Pamiętaj, że na tym spotkaniu jesteś produktem, a rekruter kupującym. Powinieneś umiejętnie sprzedać siebie i swoje kompetencje, a desperackie błagania obniżają Twoją wartość w oczach pracodawcy. Firma ma zacząć chcieć Cię zatrudnić, dlatego podczas rozmowy skup się na udowodnieniu, że jesteś wartościowym pracownikiem, który doskonale sprawdzi się w danej roli.

9. Yyyy… nie wiem.

Choćbyś przeczytał setki stron z możliwymi pytaniami, zawsze możesz zostać poproszony o odpowiedź na takie, którego nie przewidziałeś. Nawet jeżeli poczujesz się zaskoczony, lepiej nie mów „nie wiem”. Jeżeli naprawdę nic nie przychodzi Ci do głowy, powiedz:

” Potrzebuję chwili na zastanowienie. Czy moglibyśmy wrócić do tego w dalszej części rozmowy?”

W ten sposób unikniesz wyjścia na nieprzygotowanego i nie narobisz sobie wstydu, udzielając nieprzemyślanej odpowiedzi.

TIP: Jeżeli naprawdę nic nie przychodzi Ci do głowy, postaraj się pomyśleć o tym, co rekruter chciałby usłyszeć. Nawet jeżeli odrobinę miniesz się z prawdą, będzie to lepsze niż krępujące milczenie. Inną metodą jest udzielenie takiej odpowiedzi, jakiej na Twoim miejscu udzieliłby Twój przyjaciel/przyjaciółka albo członek rodziny.

10. Jak szybko mogę awansować?

Jeszcze nie rozpocząłeś pracy, a już myślisz o awansie? Uważaj. Jeżeli zadasz to pytanie, możesz wyjść na niecierpliwego i aroganckiego. Osoby, które postrzegają siebie jako doskonałe, nie mają potrzeby stawiania sobie celów, rozwijania się i zdobywania nowych umiejętności, a zatem nie mogą zostać uznane za cennych pracowników. Pamiętaj, że ludzie nie lubią być traktowani z wyższością, a aroganckie zachowanie spowoduje, że partnerzy, koledzy z pracy i przełożeni nie będą w stanie Ci zaufać, a rekruterzy nie będą chcieli cię zatrudnić.

TIP: Pewność siebie to świadomość, że możesz zrealizować swoje cele, pamiętając o tym, że mogą pojawić się komplikacje i będziesz potrzebował pomocy oraz zaangażowania innych. Zamiast pytać o awans, zapytaj o zwykłą ścieżkę rozwoju w firmie w kontekście długoterminowego zatrudnienia. Pokaż, że jesteś gotowy uczyć się od swoich współpracowników. W ten sposób zasygnalizujesz chęć związania się z firmą na stałe i stopniowego pięcia się w górę w ramach jej struktur.

11. Siemanko, dzięki za zaproszenie.


Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kolejną rzeczą, której należy unikać, jest bycie zbyt swobodnym. Luźna atmosfera może pomóc przełamać lody, ale nie powinieneś zapominać, że spotkanie rekrutacyjne ma oficjalny charakter, a po drugiej stronie stoi Twój przyszły przełożony lub jego reprezentant. Pamiętaj, że nie jesteś w barze ze znajomym, więc dbaj o używanie właściwego języka. TIP: Nie mów do rekrutera po imieniu, chyba że zostaniesz o to poproszony. Znacznie lepiej używać zwrotów takich jak „Proszę Pani, Szanowny Panie, Pani Dyrektor". To oznaka szacunku dla drugiej strony, a także dowód na to, że potrafisz zachować profesjonalizm w relacjach biznesowych.

12. Przepraszam.

Jedną z najgorszych rzeczy, które możesz powiedzieć lub zrobić na rozmowie kwalifikacyjnej jest przepraszanie za coś, za co po prostu nie musisz przepraszać.

Przepraszam, jestem zmęczony.

Przepraszam za mój angielski.

Przepraszam, jestem bardzo zdenerwowany.

Nie wiem. Przepraszam.

Chociaż w wielu przypadkach przepraszanie jest oznaką dobrego wychowania, nie należy używać go do umniejszania swojej wartości. Słowo "przepraszam” zmienia ton rozmowy. Z konwersacji równych podmiotów spotkanie zamienia się w coś w rodzaju policyjnego przesłuchania. Przepraszanie po kilka razy w trakcie rozmowy sprawia, że wydajesz się niepewny siebie, zdenerwowany i może nawet sprawić, że rekruter poczuje się zażenowany.

Rozmowa kwalifikacyjna powinna być pozytywnym doświadczeniem, dlatego warto używać pozytywnych słów i zwrotów.

Zamiast mówić "przepraszam, jestem zestresowany” powiedz "jestem bardzo podekscytowany możliwością rozmowy". Zamiast "przepraszam za mój angielski” powiedz po prostu "Jeżeli powiem coś niejasnego, bardzo proszę o informację, postaram się przeformułować moją wypowiedź". Zamiast "przepraszam za spóźnienie” powiedz „Bardzo dziękuję za cierpliwość".

TIP: W powyższych przykładach ta sama sytuacja zostaje opisana w pozytywny sposób. Ważne, aby nie podkreślać dodatkowo niedociągnięć i przekierować uwagę osoby przeprowadzającej rozmowę na dobre aspekty spotkania i własne zalety. Dzięki temu ogólne wrażenie na Twój temat będzie znacznie lepsze i szanse na pozytywny wynik wzrosną.


13. Jestem singlem i ciągle mieszkam z rodzicami.

Miej na względzie, że rozmowa kwalifikacyjna nie jest ani przesłuchaniem, ani sesją terapeutyczną. Pytania takie jak: „Jakie są Twoje mocne i słabe strony?” mają na celu uzyskanie odpowiedzi związanych z pracą. TIP: Wyobraź sobie, że prowadzisz spotkanie rekrutacyjne na stanowisko dyrektora marketingu, a kandydat mówi podczas spotkania kwalifikacyjnego, powiedział, że jedną z jego słabych stron jest to, że nie jest w stanie porozumieć się ze swoimi dziećmi. Taka odpowiedź nie tylko wprawia w zakłopotanie, ale może również sprawić, że zaczniesz kwestionować umiejętności kandydata w zakresie wyznaczania granic.


14. Ile to potrwa? Trochę się spieszę.

Nikt nie lubi opieszałości. Jeżeli zamierzam kogoś zatrudnić lub podjąć z nim współpracę, chcę wiedzieć, że będzie w stanie wywiązywać się ze swoich obowiązków na czas. Jedną z korzyści punktualności jest to, że kultywując ją, budujesz swoją reputację człowieka solidnego i godnego zaufania.

TIP: Staraj się tak układać rozmowy kwalifikacyjne, aby mieć dużo czasu na spokojne uczestnictwo. Skracanie spotkania lub informowanie rekrutera, że musisz skończyć po piętnastu minutach, będzie źle widziane i może sprawić, że oferta przejdzie Ci koło nosa.

15. Należę do kościoła latającego spaghetti.

Chociaż jest to niezgodne z prawem, niestety niektóre firmy nadal kierują się stereotypowymi przekonaniami. Nikt nie powinien być dyskryminowany ze względu na sytuację rodzinną, niepełnosprawność psychiczną lub fizyczną, płeć, wiarę lub poglądy polityczne, a tym bardziej żaden z tych tematów nie powinien być poruszany na rozmowie rekrutacyjnej. Niemniej może zdarzyć się, że pracodawca zada Ci krępujące i niestosowne pytanie. Co wtedy?

TIP: Jeżeli pracodawca pyta Cię o kwestie niezwiązane z pracą, zastanów się dwa razy, czy na pewno chcesz udzielić na nie odpowiedzi. Dyskryminujące pytania są nie tylko nielegalne, ale także krzywdzące. Jeżeli już taka kwestia zostanie poruszona, najlepiej grzecznie odmówić podania informacji lub przekierować odpowiedź na kwestie służbowe. Czy potrafisz wykonać daną pracę? Czy będziesz dobrym dodatkiem do zespołu? Czy jesteś wiarygodny i godny zaufania? Natomiast kwestie takie, jak stan cywilny, zdrowie psychiczne, plany rodzinne albo wyznanie nie powinny go w ogóle interesować.


Podsumowanie

Pamiętaj. Trening czyni mistrza! Jeśli chcesz odnieść sukces na rozmowie rekrutacyjnej, musisz ćwiczyć. Przygotuj sobie listę pytań i spróbuj odpowiadać na nie na głos, przed lustrem. Trenuj opowiadanie o swoich osiągnięciach według Metody Star. Samodzielne ćwiczenia są trudne, dlatego nie wahaj się poprosić o pomoc! Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy, nie wahaj się skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Jeśli chcesz zdobyć cenne umiejętności otrzymać narzędzia niezbędne na każdej rozmowie rekrutacyjnej, skontaktuj się z nami! Jesteśmy tu, aby pomóc Ci rozwinąć skrzydła na rynku pracy.


Sprawdź również:

29 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page