top of page

Jak znaleźć ciekawą pracę na część etatu? | Praktyczne wskazówki.Praca w niepełnym wymiarze godzin — na czym polega?


Niezależnie od powodu, dla którego wpisałeś w wyszukiwarce hasło „praca na pół/część etatu” na pewno zachodzisz w głowę, jak znaleźć ofertę, która spełni Twoje oczekiwania. Istnieją różne warianty zatrudnienia niepełnoetatowego. Wyróżniamy pracę na ½, ¾ lub ⅘ etatu, czyli odpowiednio 20, 30 oraz 32 godziny tygodniowo. Niektórzy pracują codziennie, ale przez mniejszą liczbę godzin, a inni pracują w określone dni tygodnia. Dla niektórych to forma dodatkowego zarobku, a inni decydują się na podjęcie dwóch lub trzech prac w niepełnym wymiarze, ponieważ pozwala im to na większą elastyczność w kształtowaniu własnego harmonogramu. To ciekawa form zatrudnienia — zwłaszcza dla studentów, uczniów lub rodziców na urlopie opiekuńczym. Chociaż praca na część etatu ma wiele zalet, często wiąże się z pewnymi minusami, np. brak kompletnych świadczeń pracowniczych w tym płatnych urlopów lub pełnego pakietu ubezpieczeń.


Jak znaleźć dobrą pracę na pół etatu?


1. Zwróć uwagę na branżę usługową.

Najwięcej ofert pracy w niepełnym wymiarze godzin znajdziesz w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia lub sprzedaż detaliczna. To właśnie te branże oferują największą elastyczność zatrudnienia ze względu na swój sezonowy charakter lub określone godziny największego zainteresowania ze strony klientów. Ponadto zawodu kelnera/ki lub kasjera/ki można nauczyć się w stosunkowo krótkim czasie, a pracodawcy zazwyczaj nie wymagają od kandydatów posiadania szczególnych kwalifikacji. Jeżeli jednak masz dwie lewe ręce albo na myśl o pracy w sklepie przechodzi Cię dreszcz — nie załamuj się.

Nadal możesz znaleźć pracę w niepełnym wymiarze godzin, która odpowiada Twoim kwalifikacjom —zwłaszcza w świecie małych i średnich przedsiębiorstw.2. Zbadaj sektor MŚP.

Zatrudniając się u przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą albo nawiązując współpracę B2B z małą, dynamiczną firmą, możesz liczyć na większą elastyczność w podejściu do stylu pracy. Z czego to wynika? Nierzadko mali i średni przedsiębiorcy w znacznej mierze wykonują swoją pracę osobiście i potrzebują pomocy w ograniczonym zakresie, np. jeżeli nie mają doświadczenia w danej tematyce np. księgowości, marketingu, albo zwyczajnie brakuje im czasu na zajmowanie się każdym aspektem własnego biznesu. Przedsiębiorcy poszukujący dodatkowych rąk do pracy, często mierzą się z nieoczekiwanym zainteresowaniem ze strony klientów — w takiej sytuacji mogą potrzebować kogoś, kto pomoże im opanować chaos i sprostać wymaganiom rynku.3. Zacznij od pełnego etatu.

Niektóre duże firmy preferują pracowników, którzy codziennie odbębnią przysłowiowe osiem godzin pracy, natomiast inne są nastawione na efektywność. Jeżeli Twoja praca ma określony cel lub charakter projektowy, możesz wynegocjować mniejsze obciążenie godzinowe, o ile pokażesz, że w takim czasie będziesz w stanie wykonać wszystkie zadania. Na rozmowie rekrutacyjnej postaraj się udowodnić, że spędzając w biurze mniej czasu, będziesz tak samo lub nawet bardziej efektywny. Niektórzy pracodawcy mogą oferować pełnoetatowy okres próbny, a po nim pracę w niższym wymiarze godzinowym lub też w formie zdalnej. O ile możesz poświęcić trochę czasu na pracę w pełnym etacie, warto skorzystać z takiej oferty.4. Spróbuj w start-upie.

Jeśli interesuje Cię praca w niepełnym wymiarze godzin, start-up może okazać się najlepszym miejscem zatrudnienia. Firmy tego typu są zwykle na początku swojego rozwoju i nierzadko desperacko potrzebują pomocy. Ze względu na to, że finanse często ograniczają start-upy w kwestii zatrudniania pracowników na pełen etat, w rezultacie mogą one oferować atrakcyjną pracę w niepełnym wymiarze godzin. Pracując w start-upie możesz zapomnieć o sztywnych harmonogramach, ścisłym dress-codzie i bezproduktywnym spędzaniu czasu. Startupy stawiają na jakość, a nie na ilość. Nie zawsze oznacza to, że będziesz pracować mniej, ale prawdopodobnie bardziej efektywnie. Udowodniono, że elastyczny grafik pomaga zwiększyć produktywność pracowników, podobnie jak praca zdalna, która jest łatwiejsza w zespołach startupów, ponieważ są one bardziej zwinne i przygotowane na ten nowy sposób pracy. Daje to zespołom przestrzeń do tego, by mniej przejmować się niepotrzebnymi rzeczami, a bardziej skupić się na wykonywaniu pracy i osiąganiu wyników.5. Wykorzystaj swoje kontakty.

Każdy z nas posiada własną sieć kontaktów, na którą składają się członkowie rodziny, bliscy przyjaciele, współpracownicy, a nawet byli pracodawcy. Grzechem byłoby nie skorzystać z możliwości, jaką daje poszukiwanie pracy we własnym otoczeniu. Zacznij od popytania wśród znajomych — być może okaże się, że niektórzy z nich wiedzą o ciekawej ofercie pracy na część etatu. Nawet jeżeli w danej chwili nie będą mieli dla Ciebie żadnej propozycji, poproś, aby trzymali rękę na pulsie i w razie czego, poinformowali Cię o przeprowadzanej rekrutacji.6. Wyjdź z inicjatywą.

Zdarza się, że skorzystanie z sieci kontaktów nie przynosi rezultatów, zwłaszcza gdy nie ma się znajomych w branżach, w których praca na pół-etatu jest czymś typowym. Jeśli ten problem dotyczy również ciebie, postaraj się wyjść z inicjatywą. Rozpocznij od przejrzenia ofert zatrudnienia na portalach rekrutacyjnych, np. Indeed lub Pracuj. Jeżeli jakaś oferta podoba Ci się, ale jest dostępna jedynie na pełen etat, napisz do firmy wiadomość lub mail z zapytaniem o możliwość podjęcia pracy na część etatu. Postaraj się wyjaśnić, dlaczego zależy Ci na pracy w danym miejscu i pokazać, co możesz wnieść do firmy, pomimo tego, że możesz pracować w mniejszym wymiarze czasowym. Wielu pracodawców doceni Twoje wysiłki i nawet jeśli w pierwszej kolejności skupią się na kandydatach dostępnych na cały etat, mogą rozważyć zatrudnienie Cię w przyszłości.7. Mierz siły na zamiary.

Nie zapominaj o realistycznym podejściu do czasu, który możesz poświęcić na pracę w niepełnym wymiarze godzin, oraz do swoich możliwości w tym zakresie. Pogodzenie pracy w niepełnym wymiarze godzin z napiętym harmonogramem obowiązków nie jest łatwym zadaniem. Upewnij się, że nie lekceważysz niektórych obowiązków domowych, aby sprostać wymaganiom Twojego szefa. Należy realistycznie oceniać czas potrzebny na wykonanie obowiązków zawodowych i dobrze zarządzać swoim harmonogramem.8. Napisz dobre CV.

Niezależnie od tego, jakiej pracy poszukujesz, zadbaj o przygotowanie wysokiej jakości CV. Przede wszystkim dopasuj swój życiorys do stanowiska, o które się ubiegasz. Opisz swoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe, ale skup się na umiejętnościach, które przydadzą Ci się na danym stanowisku. Postaraj się, żeby Twoje CV było dopracowane i atrakcyjne zarówno treściowo, jak i wizualnie.9. Skup się na potrzebach pracodawców.

Wprawdzie to zrozumiałe, że osoby poszukujące pracy traktują priorytetowo swoje własne potrzeby, ale pamiętaj o osobach, które będą Cię zatrudniać. Im mniej godzin spędzasz w firmie, tym większym zaangażowaniem i pracowitością powinieneś się wykazać. Pracodawcy zazwyczaj poszukują kandydatów, którzy są szczerze zainteresowani pracą i mają zamiar przykładać się do wykonywanych zadań. W swoim liście motywacyjnym opisz swoje umiejętności oraz udowodnij swoje zaangażowanie. Używaj przykładów, aby opisać, jak zarządzasz czasem i przedstaw swoje wyniki i osiągnięcia z dotychczasowej pracy. Jeżeli udowodnisz, że potrafisz być produktywny i solidny, pracodawca będzie bardziej skłonny przyjąć Cię pod swoje skrzydła.10. Bądź elastyczny!

Jeśli podejmiesz pracę na część etatu, przygotuj się na niestandardowy czas pracy. Barman/ka zatrudniony w lokalnym pubie, może pracować w późnych godzin wieczornych i nocnych. Osoba udzielająca korepetycji, prawdopodobnie będzie miała zajęte popołudnia, a ktoś, kto działa w branży eventowej, musi liczyć się z natłokiem pracy w weekendy. Jeżeli nie jesteś gotowy do pracy o nietypowych porach, zastanów się, czy część etatu to faktycznie najlepsze wybór.11. Rozważ możliwość pracy z domu.

Praca zdalna w domu pozwala na większą swobodę i elastyczność w organizacji pracy. Jako że pracownicy nie są przywiązani do biura, mogą sprawnie godzić różne obowiązki i pracować w elastycznych godzinach, np. wcześnie rano lub później w ciągu dnia, a nawet w weekendy. Takie rozwiązanie sprzyja realizacji określonych potrzeb biznesowych, np. w przypadku współpracy z klientami mieszkającymi w innej strefie czasowej.12. Zostań freelancerem.

Szukasz pomysłów na dodatkową pracę dla osób zatrudnionych na pełen etat? Zastanów się, czym się interesujesz i spróbuj wykorzystać swoje umiejętności. Freelancing to doskonały sposób na rozpoczęcie dodatkowej działalności, która z czasem może przerodzić się w pełnoetatową praktykę. Przeanalizuj lokalny rynek usług i zastanów się, jak możesz wykorzystać swoje kwalifikacje, aby wypełnić istniejące luki.13. Planuj.

Będąc niepełnoetatowcem, powinieneś nauczyć się umiejętnie gospodarować własnym czasem. Zacznij od zaplanowania wszystkich zadań na dany dzień. Warto korzystać z terminarza, w którym możesz zapisywać godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, daty spotkań z klientami, listę obowiązków lub ważne deadliny. To szczególnie przydatne, kiedy łączysz więcej niż jedną pracę — drobiazgowa organizacja pomoże Ci maksymalnie wykorzystać czas, który masz do dyspozycji i uniknąć kłopotów związanych z niewykonaniem zadań w terminie.


Jeśli szukasz pracy w niepełnym wymiarze godzin, skontaktuj się z nami! Mamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu rekrutacji, dlatego doskonale wiemy, jak znaleźć idealną pracę dla każdego kandydata.


Sprawdź też:

20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page